Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Tekniikka & Jutustelu
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen

 
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 28.11.2006, 17:58
Guest
 
Viestit: n/a
Perusasetus

Harrasteajoneuvojen rakentaminen helpottuu


Kolarikorjaaminen ja harrasteajoneuvojen rakentaminen helpottuvat vuoden alusta

LVM 28.11.2006

Kolarikorjaamisen ja harrasteajoneuvojen rakentamisen niin sanottuja prosenttisäädöksiä lievennetään.

Kuluvien osien vaihtaminen, liikenneturvallisuutta parantavien muutosten teko sekä esimerkiksi kolarissa vaurioituneiden turvajärjestelmien korjaaminen tai uusiminen eivät jatkossa pienennä alkuperäisen ajoneuvon osuutta. Myös kanta-ajoneuvon ennakkotarkastuksesta luovutaan.

Nykyinen lainsäädäntö edellyttää, että harraste- tai kolariajoneuvossa on oltava alkuperäisiä osia yli 50 prosenttia. Muussa tapauksessa ajoneuvo on rekisteröitävä rakennettuna ajoneuvona, jolloin sen on täytettävä uuden ajoneuvon tekniset vaatimukset ja siltä myös peritään uuden vero.

Säädösmuutoksen jälkeen kunnostamis- ja korjaamistarkoituksessa tehdyt osanvaihdot ja korikorjaus sallitaan aiempaa laajemmin. Muun muassa turvatyynyjä ja turvajärjestelmiä ei enää lasketa mukaan ajoneuvon alkuperäisyyttä määriteltäessä.

Lisäksi laskennasta jätetään pois yleiset vaihdettavat osat kuten pyyhkimet, sähköjohdot ja verhoilu. Korin ja rungon suhteellista osuutta painotetaan aikaisempaa enemmän.

Harrastajille uudet säädökset sallivat esimerkiksi korin uudelleenmuotoilun niin, ettei kanta-ajoneuvon osuus pienene. Tämä edellyttää sitä, että alkuperäinen malli ja rakenne säilyvät tunnistettavina.

Liikenne- ja viestintäministeriön asetus tulee voimaan 1. tammikuuta 2007.

Lähde: www.lvm.fi 28.11.2006

Note! This message was posted anonymously!

Vastaa lainaten
 


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Rakentaminen on mukavaa... SoSo Chit-Chat 23 11.12.2005 19:15
Pakoputken rakentaminen Hiaceen? Hauki Tekniikka & Jutustelu 1 06.02.2005 11:41
Suikan rakentaminen on POP ja pari kuvaa Nerd-O Tekniikka & Jutustelu 5 24.07.2004 04:16
Koneen kunnostaminen/rakentaminen Harri Vuosimallit 1968-1982 1 15.02.2004 22:49


Sivu luotu: 07:28 (GMT +2).