Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Chit-Chat
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin.

 
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #11  
Vanha 14.12.2005, 18:37
hector hector ei ole kirjautuneena
Veteraani
 
Rekisteröitynyt: 19.03.05
Sijainti: Lappohja (Hanko), .
Viestit: 1.048
Perusasetus

Hojottimienkin välillä menokyvyissä on isoja eroja. Löyty lukottomia, kitkalukollisia, toyotan alkuperäis kytkettävillä mekaanisilla lukoilla ja kaiken maailman jälkiasennus lukkoja toisissa edessä ja takana vähän kaikilla tavoilla.
Kun on ollut itsellä sekä lukoton että 100% mek.lukko edes ja takana olevat yksilöt, niin eihän niitä voi verrata ollenkaan. Lukottomassa oli Cooperin 235/75-15 discoveryt ja nykyisessä on ollut mutiaista,allterrainia ja swampperia. Menokykyjen eroa ei pysty sanoin kuvaamaan.
Eli ilman minkäänlaista lukkoa coopereilla oli melkein huonompi etenemään lumessa kuin etuvetoinen henkilöauto. Nykyisen -89 hojottimen hankintaan sain todellista kipinää kun kaveri 4wd kingcabillä ajoi melkein kasia ympärilläni lumessa<img src=icon_smile_blush.gif border=0 align=middle>

Siis on nerdon höpinöissä jotain perää muttei pidä kaikkia hojottimia pistää samaan kastiin. Ennen em. hojottimiani mulla oli -90 hj61 31" allterraineilla ilman korotuksia etc. jolla mentiin jopa nykyisenkin kokemukseni mukaan kohtalaisen vänkiin paikkoihin. Kaverit oppi olemaan sanomasta etteihän mennä tuonne, kun silloin oli tietysti pakko näyttää kuinka perälukkojen avulla matka jatkui. Ei ollut vinssiä eikä maastotunkkia, muttei todellakaan kertaakaan ollut traktori hinaamassa irti (kerran piti hojon omalla tunkilla avittaa ylöspäin<img src=icon_smile_dissapprove.gif border=0 align=middle>). Täytyy myöntää ns. nykyisellä "kokemuksellani" että taisi olla monta kertaa tuuria reilusti mukana kun en jäännyt jumiin.

SLCK #68 HJ61-89
Vastaa lainaten
 


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
yö metsässä 26.1-08(ruotsinpyhtään ruukissa) jussithegreat Tapahtumat 33 28.01.2008 14:18
Land Cruiser KZJ 90 metsässä Tekniikka & Jutustelu 1 02.02.2007 17:55
Jeep Cherokee metsässä? Tekniikka & Jutustelu 12 23.12.2005 09:01
Jeep Cherokee metsässä? Tekniikka & Jutustelu 0 21.12.2005 10:42
Jeepillä metsässä video jappe Tekniikka & Jutustelu 2 09.08.2005 19:17


Sivu luotu: 18:20 (GMT +2).