Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Tekniikka & Jutustelu
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen

 
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 17.11.2003, 10:49
Guest
 
Viestit: n/a
Perusasetus

Mikähän Mersun voimansiirrossa jyrähtää?


Onkohan kellään kokemuksia tai asiantuntemusta auttaa missä mahtaa olla vika, kun Mersun 300GD vm -80 (4-vaihteinen) maasturissa isommalle vaihtaessa ja kytkintä nostettaessa on alkanut kuulua selvä jyrähdys ja tärähdys välittyy myös kytkinpolkimeen. Ääni ei ole paukahtava tai napsahtava vaan lyhytaikainen n. puolensekunnin mittainen jyrähtävä ääni. Mitään muita sivuääniä ei kuulu muissa tilanteissa.

Moottorihan on w123 henkilömallistakin tuttu 3.0 diesel OM617. Vika ei ilmene kun vaihtaa todella rauhallisesti isommalle tai vaihtaessa miten tahansa pienemmälle, mutta jokaisella vaihteella kuuluu sama jyrähdys kun vaihdetaan isompaa silmään.

Lisäksi vaihdelaatikon puolelta on kylmänä tyhjäkäynnillä kuulunut jo pitempään kronklatusta, joka katoaa kytkintä painettaessa.

Viittaakohan tuo jyrähdys voimansiirron nivelristikoihin, vaihdelaatikon laakerivikaan vaiko kytkimeen?

Asiantuntevat kokemukset tai arvaukset ovat tervetulleita!

Note! This message was posted anonymously!

Vastaa lainaten
 


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
mikähän vika tuli patroliin? VonLeka Tekniikka & Jutustelu 19 22.10.2011 21:46
Mikähän tämä mahtaapi olla? RR82 Tekniikka & Jutustelu 17 10.11.2006 16:56
Mikähän meni pieleen roof Vuosimallit 1984-1996 0 25.09.2006 15:21
Mikähän etuperä??? Tekniikka & Jutustelu 12 22.09.2006 18:33
MIKÄHÄN tää sitten on sjeeppi Chit-Chat 10 25.08.2005 01:32


Sivu luotu: 12:50 (GMT +2).