Lainaus:
quote:
mä myönnän ajaneeni väsyneenä,mut silloin laki ei sitä kieltänyt eikä ollut piirturi pakkoa.
|
Kyllähän tuolla pienessä kirjassa on Tieliikennelain kohdalla "aina" lukenut suunnilleen: "Joka kuljettaa ajoneuvoa väsyneenä, alkoholin tai muun huumaavan aineen vaikutuksen alaisena, tuomitaan..."
Siis Tieliikennelaissa rinnastetaan väsyneenä ajaminen rattijuoppouteen. Tuomiot ja asenne pitäisi silloin olla vastaavat.
Nykyisen lain sanamuoto ei ole ihan tarkkaan tiedossa, mutta kyllä tuo väsyneenä ajamisen rangaistavuus oli tuossa muodossa voimassa ainakin 80-luvun lopussa, jolloin lainatulla oli ensimmäiset lailliset mahdollisuudet isoa autoa ajaa.
Mielestäni moottoritiellä ajettuna 61kmh ylitys 120kmh rajoitusalueella ei saisi johtaa tuollaisiin sanktioihin. Pienemmät rajoitukset ja alemman luokituksen tiet sitten erikseen. Tuntuisi, että tuossa on kyllä vanhoja pohjia alla, kun seuraus on tuollainen.
Ja tiedän kyllä, että laki ja lain tulkinta muuttui vasta muutama kuukausi sitten, mutta silti. Aivan liian iso vaikutus tekijän elämään teon aiheuttama vaara huomioiden.
Note! This message was posted anonymously!