Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Tekniikka & Jutustelu
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen

 
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 27.10.2003, 07:58
Nerd-O Nerd-O ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 13.05.03
Sijainti: Kusinen pk-seutu
Viestit: 8.876
Perusasetus

Viikonloppu rakentelua


En jaksanut lähtee selaileen noita vanhoja topicceja missä ois ollut suznan tuunailua, joten pistän sen tähän <img src=icon_smile_wink.gif border=0 align=middle>

Eli tuli tuossa lähinnä sunnuntaina väsättyä suznaan valot pelittämään, eteen ja taakse. Sit viritettiin karjarauta, eli hitsailtiin kiinnityspisteet ja kavennettiin sitä vähän. Ja perään laitettiin putkee. Kyllä tuli upee Oli vaan aikamoinen homma siistiä niitä karjaraudan hitsaussaumoja. Satuin hitsaileen ensi kertaa elämässä ja jälki oli sen mukaista. Mut kyllä se siitä lopulta parani. Nyt se odottaa vielä hieno hiomista ja maalia pintaan.

Onko muuten kellään tiedossa pitääkö autossa olla vilkku ajovalon ulkopuolella vai saako se olla sisäpuolella? Ja entäs tämä parkkivalo, saako se olla ajovalon ulkopuolella ja vilkku ajovalon sisäpuolella. Siis kaikki on siinä maskissa kiinni, eikä siis itse umpiossa kiinni. Virittelin eilen vaan niin tohkeissaan niitä valoja että huomasin sitten kun ne oli niin hemmetin lujaa kiinni siinä maskissa että parkkivalo tuli sinne ulkolaitaan ja vilkku tuli sisälaitaan. Sit tuli pikainen katsaus pihan autoihin ja yhdessä oli kyllä alunperin vastaavanlaisesti. Muissa ei. Sit jos viritys on laiton niin pitää laittaa siihen vilkkuvaloon parkkipalamaan koko ajan. Ja parkkivaloon laittaa keltainen polttimo <img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle> Pitää katsastukseen varaa keltaiset polttimot mukaan. Toi viritys näyttää vähän land-roverin keulalta. Pitääköhän muuten sen etuvilkun näkyä johonkin tiettyyn suuntaan tietyn verran? Nyt ei ole mitään toivoa nähdä oikealta vasemman puoleista vilkkua. PRKL! Jos homma kusahtaa tuohon..

Peränvalojen kanssa saa vielä vähän säädellä. Pitää jokin pikakiinnitys systeemi kehitellä sinne. Voi "valotelineen" viskaa metsään mennessä sisälle. Ja sisälle tulee sille oma teline takaikkunaan. Näin ei ole ikinä pelkoa että valot jäis metsään <img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle> Aloin tuossa miettimään illalla kun on näitä kaikenlaisiä hörhöjä kelle kelpaa mikä vaan mikä lähtee autosta irti. Niin mietin että kannattaako tuota valotelinettä tehdä niin että se on siipimuttereilla kiinni vai pitäskö siihen laittaa kunnon mutterit? Autossa ois sit vaikka hanskalokerossa lenkkiavain millä sen sais pois.

Kuvaakin tulee jossain vaiheessa. Ei ihan eilen jaksanut laittaa kuvii nettiin kun aamulla aloitti 9 aikaan ja lopetti illalla 11 aikaan. Plääh..

-- Vakio suikka on POP --

Nerd-O

Vastaa lainaten
 


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Kalliokiipeily viikonloppu 30.9-06 TOHJ61 Tapahtumat 88 05.10.2006 02:20
F1 viikonloppu lähestyy ,Aika-ajo,kilpailuveikkaus Bruno Chit-Chat 5 12.03.2006 22:21
Rock Crawl viikonloppu 2-3.7.2005 Jare Tapahtumat 153 13.07.2005 21:30
Rakentelua paapu Tekniikka & Jutustelu 0 15.08.2003 09:09
Paska viikonloppu Elmo Jokes 0 26.07.2002 09:06


Sivu luotu: 05:21 (GMT +2).