Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Chit-Chat
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin.

 
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #11  
Vanha 17.08.2005, 13:26
TimoV:n Avatar
TimoV TimoV ei ole kirjautuneena
Veteraani+
 
Rekisteröitynyt: 09.02.05
Sijainti: Joensuu, Finland.
Viestit: 1.273
Perusasetus

Lainaus:
quote:
Upataans tämä topicci kun on tullut "uutta verta remmeihin"
jos vaikka jotkut muutkin ovat saaneet tuntumaa<img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle>
Vahingonilo on paras ilo...

Sanonpahan vaan että mahaan sattuu ja silmiä kirvelee. Oli aika hauskaa luettavaa!

Itselle ei vielä pahempia ole näissä hommissa sattunut. Mitä nyt räikkä on joskus pettänyt ja ruostunut pultti katkennut aiheuttaen kevyttä punoitusta ja verenvuotoa rystysissä. Kenties pari kirosanaakin on irronnut noitten ruosteisten pulttien kanssa. Metallinsirut silmissähän nyt on ihan liian tavallisia edes mainita näissä hommissa. Moottorisahalla on kuitenkin onnistuttu sahaamaan kämmeneen - kiitos viallisen tyhjäkäynnin ketjunpysäytyksen. Kivan tuntuinen nykäys kun tuntuu että lähtee käsi irti ranteesta. Sitten vaan ihmeteltiin, että mistäs sitä tuota verta noille sahattaville puille oikein tippuu? Jälkeenpäin tykytys oli varsin kiva. Pahinta kuitenkin oli ennen ompelua puudutuspiikin laitto suoraan siihen haavaan ensiapupolilla.

Appiukko on oikea mestari noitten sahojen, kirveitten ja vesureitten kanssa. Hän aloitti jo nuorena hakaten sormensa hevoselle ruoaksi kirveellä. Viimeaikojen parhaita: Hän onnistui pari vuotta sitten tinttaamaan vesurilla polvensa auki oikein kunnolla, ja heti kun sai tikit pois teki saman tempun samaan paikkaan uudelleen. Moottorisahalla hän on onnistunut muotoilemaan huulensa ja nenänsä silmäkulmaan saakka varsin vinkeästi. Nenä halki luuhun saakka sahan kimmotessa oksasta suoraan otsikkoon. Auts. Kaikenlaista pientä muutakin on sattunut. Parhaana pidän kuitenkin hänelle töissä tapahtunutta tapaturmaa (itse selvisi siitä kopautetulla otsalla). Hän ajoi Kuopiossa kaupungin sisäistä tavaraliikennetta Mersun pikkukuorma-autolla. Kerran mese oli huollossa ja alla Volvo. Hajamielinen appiukkoni unohti, että ao. Volvo oli korkeampi kuin vakioauto,ajaen huolettomasti vakioreittejään. Niinpä hän onnistui täräyttämään Volvon kiinni rautatiesillan alikulkuun KYSsin kohdalla. Kontti oli kuulemma kuoriutunut nätisti melkein puoleenväliin ja hyvin oli Volvo pysähtynyt ilman jarruja.

-TimoV

"Dieselit ovat köyhiä varten!"

Edited by - TimoV on 17/08/2005 14:28:18
Vastaa lainaten
 


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
O: tojon 2L hihnapyörä kampiraudan päähän lepoantti O/M/V Varaosat ja tarvikkeet 1 18.02.2008 10:20
Lukon asennus GM 12b perään EI ota päähän FinnDRZ Tekniikka & Jutustelu 32 17.09.2007 08:59
O: Vetolaippa kampuran päähän capstaanille ,S3 dsl hanes O/M/V Varaosat ja tarvikkeet 3 10.01.2007 17:59
Putki katolle millainen hattu päähän? joker Tekniikka & Jutustelu 6 26.10.2005 20:13
Rikollisia taputellaan päähän Lars Society 0 26.09.2002 22:43


Sivu luotu: 04:10 (GMT +2).