Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja A45
Pystyykö kännykällä oikeasti suunnistamaan? Tai tabletilla, aikoinaan autossa rouskutti OziExplorer läppärissä ja vinssiapinalla vielä GPS-kapula.
|
Kyllä se tekniikka vaan on kehittyny. Autossa monilla tabletti puolikiinteesti ja vinssiapina kattelee samaa suuntimaa kännykästä, samalla keskustellen keskenään langattomasti kypäräpuhelimilla.
Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja A45
Missä muodossa ja miten rastit nykyään jaetaan, muistan senkin ajan kun niitä hakattiin manuaalisesti koneelle.
|
Paperillakin toki saa, mutta siitä niitä ei tarvii edes entisaikojen muistoksi paukuttaa koneelle. Paria ongelmallisempaa poikkeusta lukuunottamatta, kaikki latailee rastipisteet hyväksytyn katsastuksen jälkeen saatavasta QR koodi nettilinkistä. Toimistosta löytyy apuja jos ongelmia
Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja A45
Mä oon niin kuutamolla kaikesta nykytekniikasta niin mikähän olis sopiva tabu tuohon hommaan, pitää kai verkkokauppaa kaivella kun vaan tietäs mitä hakee.
|
Tähän en ota kantaa, olen vähä yhteensopimaton etenki taplettien kanssa, asia toki eri, jos eväslautanen tapletin päällä