Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Chit-Chat
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin.

 
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 24.11.2024, 17:09
sisua45:n Avatar
sisua45 sisua45 ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 03.03.06
Sijainti: Treen kupeesta
Viestit: 8.324
Angry

Nissan Maxima ei käynnisty


Maxima alkoi temppuilemaan, oireet meni näin:

1. Ajossa alkoi kojelaudan "moottorinohjausjärjestelmän toimintahäiriö"-merkkivalo palamaan ensin himmeästi ja sitten kirkkaasti. Auto toimi ajossa normaalisti.

2. Ajoin auton verstaalle, sammutin sen, ja tutkin tietysti konehuonetta. Ei mitään näkyvää vikaa. Auto lähti huonosti käymään, starttauksessa ongelmaa. Kun moottori kävi, niin kävi siististi ja kaikilla pytyillä. Sammutin ja starttasin taas. Lähti käymään pitkän sahauksen jälkeen. Tein näin muutaman kerran. Välillä lähti käyntiin, välillä ei.

3. Annoin auton huilata hetken aikaa, ja kolasin lunta. Sitten ei enää yritä edes startata. Releet naksuu, bensapumppu hurisee tankissa, mutta starttimoottori ei tee mitään.

Mikäs tähän on nyt iskenyt? Autossa on NATS (Nissan Anti-Theft System), ajon estoko siellä kiukuttelee? Vai onko ECU menettänyt järkensä?

Tämä on ollut mulla reilu kaksi vuotta. Joskus on tehnyt startatessa sitä, että kesken kaiken lakkaa sekunniksi-puoleksi pyörittämästä, mutta lähtee slti käyntiin helposti.

Auto on vuosimallia 2003, korimallia A33, ja manuaali. Moottori siis bensa V6, eipä näitä muilla ole tehty.

Vastaa lainaten
 


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Myydään Nissan Maxima A 32 1995 osina !! jubileums O/M/V Varaosat ja tarvikkeet 0 21.10.2014 20:40
Myydään Puretaan nissan maxima mikkosa O/M/V Varaosat ja tarvikkeet 1 11.10.2014 17:55
Myydään Nissan Maxima 3.0 V6 automaatti HiluxMan O/M/V Ajoneuvot 2 05.05.2013 07:40
Nissan Pickup -87 2.3D ei käynnisty Osterii Tekniikka & Jutustelu 28 26.03.2013 18:00
Myyty Nissan Maxima Smuli O/M/V Ajoneuvot 1 08.01.2012 21:00


Sivu luotu: 15:06 (GMT +2).