Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Tekniikka & Jutustelu
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen

 
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #7  
Vanha 27.11.2020, 08:24
Gary Grand:n Avatar
Gary Grand Gary Grand ei ole kirjautuneena
Arvostettu jäsen
 
Rekisteröitynyt: 10.11.04
Sijainti: Petäjävesi, Finland.
Viestit: 2.887
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja antti_boy Näytä viesti
Minun mielestä tässä on kaks vaihtoehtoa tai kolme.

1) Käyt etsimässä konttorin missä katsastajalla lähtökohtaisesti kiinnostaa muutoskatastukset, selität sille mitä olet tekemässä ja miten, ja sitten kysyt että tarvitaanko tässä jotain papereita

2) Teet muutokset viimisen päälle otat muutoskatastuksessa sitte ensi kontaktin, tämä voi olla melko vaikea tie.

3) Teet muutokset ja et kerro lattian ja rungon muutoksista mitään. Veikkaan että kyseinen auto on semmonen että ei katsurikaan tiiä miltä se pitäs tehtaalta lähteissä näyttää. Olettaen että muutokset on tehty niin että uskallat viedä sen konttorille.
Noista oon vain ykköstä ja kolmosta harkinnu.
Katotaan nyt.
Jos päätän tehdä vain kopan muutokset nyt ja alustaan vain hienosäätöä, niin mitään ongelmaa ei vielä edes tule.
oikeastaan haluan nähdä tuleeko ja jos tulee ne uudet rakennemuutosmääräykset voimaan, että mitkä mun kaavailemista jutuista jäisi enää ongelmaksi.

Käytännössä korin muutokset on kaikki tehtävissä jo tällä hetkellä voimassa olevilla pykälillä ja hyväksyttävissä muutoskatsastuksessa!
So, no problem there!

Alustan madallus on tällä hetkellä vielä aika tiukasti säädelty. 51mm Jeepissä.. 151mm alkaisi jo näkymään! Jos uusien pykälien muutoksessa menee läpi ehdotettu madalluksen maksimimäärän poisto, niin jäljelle jäisi vain 8cm minimimaavara-vaatimus, tai se ettei mikään alustan osa osu tiehen jos toisen puolen pyörät tyhjenee.

Katotaan alustan suhteen, kuinka nopeasti saan korimuutokset tehtyä. Ehdinkö minä vai uusi asetus ensin.
__________________
Valitsemaanne aivosoluun ei juuri nyt saada yhteyttä, olkaa hyvä ja yrittäkää myöhemmin uudelleen.
Vastaa lainaten
 


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Akselivälin muuttaminen HeikkiH Tekniikka & Jutustelu 10 09.08.2011 23:01
Pakettiauton muuttaminen henkilöautoksi farmari Tekniikka & Jutustelu 5 18.01.2011 19:44
Akselivälin muuttaminen Arska Tekniikka & Jutustelu 1 07.05.2007 23:26
Ozi wpt tiedoston muuttaminen slipoveri Tekniikka & Jutustelu 15 07.02.2006 18:34
rengaskoon muuttaminen kirurgi Tekniikka & Jutustelu 2 16.12.2005 13:49


Sivu luotu: 00:23 (GMT +2).