Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Chit-Chat
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin.

 
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #11  
Vanha 11.01.2020, 05:56
TimoV:n Avatar
TimoV TimoV ei ole kirjautuneena
Veteraani+
 
Rekisteröitynyt: 09.02.05
Sijainti: Joensuu, Finland.
Viestit: 1.273
Perusasetus

Aamen!

Omista lapsista nuorin setti (6 ja 7) on otettu pois kirkon kirjoista - vanhemmat kävivät rumban läpi ja nämä nuoremmat saavat valita aikanaan ihan itse mitä tekevät. Vanhempi setti (23, 21, 19 ja 18 - mulla siis 4 omaa ja 2 uusperheen lasta) käytännössä kävivät riparit ja uskonnonopetuksen läpi lähinnä siitä syystä, että saisivat kummeiltaan ja isovanhemmiltaan pätäkkää riparin päätteeksi.

Nuorin koululainen opiskelee tällä hetkellä elämönkatsomustietoa varsinaisen uskonnon sijaan. Ja tuossa elämänkatsomustiedossa noita kaikkia uskontoja pitäisi katsoa vähän eri näkökulmasta kuin varsinaisilla uskonnontunneilla. Toki syystä että koko järjestelmämme perustuu kristinuskoon aiheuttaa sen, että vaikutteita siitä saa eniten, mutta tämän systeemin sisällä tuo elämänkatsomustieto on paras vaihtoehto aivopesun välttämiseksi eskarista lähtien. Jospa nuo vekarat onnistusivat näkemään valon tuon uskontojen ja massojen hallinnan suhteen.

Entisenä opettajana on tullut nähtyä noita vakaumuksellisia uskonnonopettajiakin vähän liikaa. Objektiivisuus puuttuu - niin muuten puuttuu biologian opettajiltakin monesti. Itsehän olen sellainen, ja tämä ilmastohypetys tässä mittakaavassa tässä maassa on myös saanut uskonnollisia piirteitä. Objektiivisuus on kadonnut myös opetussuunnitelmasta - valitettavasti. Asioita pitää tarkastella useista eri näkökulmista ja tämä näköalattomuus vaivaa tällä hetkellä pahasti. Tosin tämä taitaa olla aika vakio ilmiö, eli eri aikakausina jokin näkökulma dominoi.

Ja sitten susikeskustelu myös. Molemmin puolin faanaattista älyttömyyttä varsinkin lehdissä. Tosin metsästäjien kantoja tunnutaan sensuroitavan pois enemmän - tai sitten massa on vain paljon pienempi. Tämä viheruskovaisuus, sen vastustus ja näihin liittyvät salaliittoteoriat mediassa ja hallinnossa tulevat vaikuttamaan elämäämme todennäköisesti voimakkaammin kuin uskonnot tulevina parina vuosikymmenenä. Uusi vallankäytön väline!
__________________
-TimoV

Range Rover Sport 2.7d SE, 2007
BMW 520xda, 2016
Mercedes-Benz ML55AMG, 2002
Linhai 500 IRS, T3 2016

Range Rover 2.5dse 1998(ex)
Range Rover 3.9EFI Vogue 1990, Ardennes green (ex)
Range Rover 3.5EFI Vogue 1986, Cypress green (ex)

Viimeksi muokannut TimoV : 11.01.2020 06:28 Perustelu: Päivän polttavan aiheen lisäys
 


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Kerro mikä vituttaa vuonna 2013 Ewerglade Chit-Chat 1816 01.01.2014 17:16
Kerro mikä vituttaa vuonna 2012! Rompe1 Chit-Chat 1140 03.01.2013 18:50
Ostettu HALPA, eli lähes ilmainen auto kuningaskulkuri O/M/V Ajoneuvot 6 07.12.2012 12:46
kerro mikä vituttaa tjl Chit-Chat 4977 12.04.2012 08:28
pajeron kardaani ihmetyttää... Rekisteröimätön Tekniikka & Jutustelu 6 26.08.2009 17:55


Sivu luotu: 04:56 (GMT +2).