Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Osto ja myynti > O/M/V Varaosat ja tarvikkeet
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

O/M/V Varaosat ja tarvikkeet Autojen varaosat, sekä kaikki offitarvikkeet - vinssit, liinat, tunkit yms. tänne osastolle.

 
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #3  
Vanha 08.11.2019, 22:09
tth tth ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen+
 
Rekisteröitynyt: 08.10.06
Sijainti: Ilomantsi, Finland.
Viestit: 207
Perusasetus

Kyllä ne pitkän rättikatot meinaa harvassa olla. Aikoinaan etsin Intiaa myöten sitä, mutta mieleistä ei löytynyt.

Joten ei auttanut muuta kuin modata sitä rumaa lasikuitukyttyrää. Vedin rälläkällä muistaakseni 12 cm siivun kyttyrän kyljistä ja takaovesta pois. Etu katosta lähti kiilamainen siivu pois.
Saumat liimasin Sika liimalla ja sisäpuolelle liimasin saumakohtaan metalli liuskat vahvikkeeksi, jotka varmistin vielä ip ruuveilla. Samalla muutin takaoven saranat kattoon, joten takaoven yläosa nousee ylös ja alaosa normaalisti sivulle.

Samaan syssyyn muutin katon kiinnityksen siten että se lukitaan koriin 8 lavalukolla. Joten katon saa irroitettua muutamassa minuutissa ilman että tarvitsee irroittaa ziljoonaa pulttia irti.

Auton ulkoasu muuttui huomattavan sirommaksi ja sauma kohdat hävisi nätisti maalin alle.
Ja jos sattuu korottamaan alustaa niin tuo modaus auttaa siihen ettei mene korotukset laki rajan yli niin helposti.....
Vastaa lainaten
 


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Myydään Suzuki LWB katto Jyki O/M/V Varaosat ja tarvikkeet 0 17.07.2019 18:49
Ostetaan Suzuki vitara katto elhapero O/M/V Varaosat ja tarvikkeet 0 08.11.2016 09:47
Ostetaan Suzuki SJ 410 ehjä katto Tonna O/M/V Varaosat ja tarvikkeet 0 27.09.2008 20:39
M:Suzuki Long:in irrotettava katto sakari65 O/M/V Varaosat ja tarvikkeet 0 23.03.2006 14:46
O: Suzuki SJ 410/413 katto Repro O/M/V Muut 0 15.10.2004 16:29


Sivu luotu: 02:23 (GMT +2).