Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Chit-Chat
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin.

 
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #23  
Vanha 09.03.2019, 15:02
tekniikkamies tekniikkamies on kirjautuneena
Arvostettu jäsen
 
Rekisteröitynyt: 23.11.11
Sijainti: Päijät-Häme
Viestit: 3.062
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Bj Andy Näytä viesti
Eli Sipilä on ovelana houkutellut Kokoomuksen leikkiin mukaan lupaamalla heille veroparatiisin ja 7 monikansallista terveydenhoitofirmaa, sillä ehdolla että Kepu saa maakunta hallinnon.

Arvokysymyksinä ihan yhtä kovat tavoitteet, mutta maakuntahimmeli ei tuota kenellekään osinkoja toisin kuin valinnanvapaus, eli suuri siivu budjetista yksityisiin taskuihin.
Niimpä se on ollut ihan näyttävä joskin arvoton uhri lehmänkauppa-alttarille.

Sillä aikaa kun kokoomus ja vassarit on vääntäneet ja hakanneet toisiaan sotella jakaukseen puolin ja toisin valiokuntien pyötää, on Sipilä siirtänyt suuren osan infraa, ym.kiinteää osaa kruunun jalokivistä nimen omaan tuonne Vakeen, ja keskittynyt muihin, ei niin mediaseksikkäisiin koplauksiin. Kuten taksiuudistus Talvivaara ym.
Jos on kovin heikossa hapessa, ilo valinnanvapaudesta voi olla vähäinen. Jos on oikein hyvässä hapessa, voi rahalla ostaa yksityisiä palveluita. Tulee mieleen valinnanvapaus hautaustoimistosta.

Valinnanvapautta voisi kohdentaa sellaisiin asioihin, joista siitä on iloa. Itse valitsisin, ettei vaikka koululaisten koulu ala niin aikaisin, että väsyttää sikana ja on ihan pimeää. Ei maksa juurikaan jos tilat ja palkat samat.
Vastaa lainaten
 


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
FJDC- palsta nurin? Timo_L Chit-Chat 5 01.12.2016 14:07
Youtube nurin? SamiN Chit-Chat 1 17.08.2012 17:05
WORRY PALSTA NURIN vepele Tekniikka & Jutustelu 1 20.12.2011 07:48
Tuleva hallitus ja sen ministerit H_Nietu Chit-Chat 1 19.06.2011 22:32
POR nurin? Jeeper Chit-Chat 4 31.01.2005 22:14


Sivu luotu: 19:57 (GMT +2).