Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Tekniikka & Jutustelu
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen

 
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #17  
Vanha 11.08.2017, 14:27
toyopet:n Avatar
toyopet toyopet ei ole kirjautuneena
Konkari
 
Rekisteröitynyt: 10.03.14
Sijainti: Äijälä, Keski-Suomi
Viestit: 535
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Karvapöpö Näytä viesti
Kysytääs vaihteeksi yksi mikkihiiri-kysymys. Eli XJ:ssä on 8x15 vanteet ja ET:stä ei mitään hajua. Kolmeen kertaan mittasin https://www.specialfalgar.fi/vanteet...ulttijaon.aspx näiden ohjeiden mukaan ja joka kerralla sain aivan eri tuloksen.

Homman nimi on siis se, että tämänhetkiset vanteet ovat juuri passelit 31x10,5 renkailla. Renkaat jää siis orkkislevikkeiden alle ihan helposti ja mahtuu kääntymään. Mutta mikähän pitäisi olla ET jos hankin uudet vanteet ja lopputulos pitäisi olla sama?

Ts. millä ET:llä olette omissanne pitäneet 31x10,5 renkaita?
Mittaa backspace eli vanteen kiinnityspinnasta siihen takareunaan. Joku suhteellisen suora palikka vaan vanteen takareunaa vasten ja siitä keskiöstä siihen mitta.
Sitten voi vaikka syötellä mittoja tuonne: https://www.rimsntires.com/specspro.jsp
Ja ihmetellä mitä se antaa tulokseksi.
Saahan sen ET:n itsekkin karkeasti laskettua, kun yleensä nimellisleveydeltään jotain-X" oleva vanne on ~tuuman leveämpi kuin se ilmoitettu leveys. Eli 7" vanteen kokonaisleveys on karkeasti 8" ja backspace on 0ET:llä (=offset) likimain 4" eli ~102mm.

Jos siis ne vanteet on 8" leveät, niin ET0 pitäisi backspace olla jokseenkin 115mm. +/- muutama milli valmistustoleranssia ja mittavirhettä.
Jos vanteidesi ET on positiivinen, niin backspace mitta on sitten sen verran suurempi kuin 115 eli ET20 olisi 135mm ja ET-20 taas 95mm.
Vastaa lainaten
 


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Hilux LN65 jousitusmurheita...pikaisia vastauksia toivoen. 754 Tekniikka & Jutustelu 9 17.09.2010 09:10
Taasen jeep xj kysymyksiä NORT Tekniikka & Jutustelu 2 11.12.2009 09:09
Jeep Grand Cherokee (kysymyksiä) Rekisteröimätön Tekniikka & Jutustelu 6 13.09.2008 11:40
Boorittamista (kysymyksiä/vastauksia/kuvia) SuurSyömäri Tekniikka & Jutustelu 24 23.11.2005 19:59
Jeep Wrangler kysymyksiä Tepa Tekniikka & Jutustelu 8 12.01.2004 14:13


Sivu luotu: 07:23 (GMT +2).