Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Chit-Chat
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin.

 
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #8  
Vanha 01.09.2016, 19:24
Porvoon Hilma Porvoon Hilma ei ole kirjautuneena
Veteraani+++
 
Rekisteröitynyt: 01.05.12
Sijainti: Sipoo
Viestit: 2.426
Smile

Toi isoin malli on kyllä melkoinen teollisuusnorsu. Pienempikin välttää pulttihommissa jos on vaseliinit pulteissa eikä ole vienyt autoa minnekään pikarenkaanvaihtoon, jossa mutterit vedetään sellaisenaan ilman rasvoja ja momentteja suoraan liian tiukalle. Tuolloin tarttee hylsyn ja vääntövartta ihan reilusti.

Mulla on toi pieni 280 Nm malli eikä se huono ole. Hauskinta on sillon kun vieressä kaverit vääntää täkkipultteja pienellä akkuvääntimellä ja itte papattaa menemään Makitalla radiota kuunnellen hymy korvissa

Pieni eli lyhyt väännin on hyvä myös kaikenlaisissa auton alla tapahtuvissa ruosteisten pulttien irrottelussa. Pienemmät pultit tosin katkeaa ja jää vain nysä hylsyyn.
__________________
Katse tulevaisuuteen, siellä ne uudet hankaluudet ovat.

Viimeksi muokannut Porvoon Hilma : 01.09.2016 19:26
Vastaa lainaten
 


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Mig-hitsikonetta valitsemassa Porvoon Hilma Tekniikka & Jutustelu 98 31.08.2016 14:25


Sivu luotu: 12:51 (GMT +2).