Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Chit-Chat
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin.

 
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #11  
Vanha 27.08.2016, 23:53
kesämies kesämies ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen
 
Rekisteröitynyt: 01.06.07
Sijainti: Finland.
Viestit: 146
Perusasetus

Tän osaa jokainen täysjärkinen laskee. Se mitä koitin "nätisti" sanoo et ei ketää hyödytä tää "myllikselle"?? vittuilu vaa jos haluu oikeesti tehdä jotain niin ottaa homman haltuun ja perustaa uuden rovion. Tuskin kukaan usko että lentävät possut voi tuottaa jotain mut niin ne vaan teki. Enkä tarkota että 4x4 maailma on uus rovio vaan että miks vitussa haukutaan vuositolkulla kaveria joka sairasvuoteella tätä julkaisua tuottaa.

Lakatkaa valittamasta saatana!


Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja mikaelt Näytä viesti
-Taitaa olla ettei suomessa riitä tarpeeksi maksavia tilaajia/osatajia näin kapean harrastusalan lehdelle. Mainosmyyntikään ei kauheasti taida kuluja peittää, nykyaikana, kiitos tän netin ja myös, taas pienen harrastaja määrän.
Minulla ei nyt ole aavistustakaan, paljonko kestotilaajia lehdellä on tai on parhaimmilaan ollut, mutta jos se on edes suurinpiirtein sama määrä kun FB tykkäyksiä, eli 1500 ja jos kestotilaus 43e...niin teoriassa n. 60te. Vaikea arvioida painatuskuluja, mutta jos 5 lehteä vuodessa tilaajille + irto nro niin joha siitä voi jo puolet mennä kuluihin. Mainosmyynnistä en osaa sanoa, mediakortistahan nuo hinnat näkee ja voisi viimeisistä lehdista laskea suurinpiirtein myyntitulot. Lisäksi ei se lehti synny pelkästää wordpadillä kirjoittelemalla. Jos ihan uutta lehteä lähtee perustamaan niin tietotekniikan ja softien lisenssit maksavat tuhansia. Lisäksi lehden tekemisessä vaaditaan muutakin kun taitoa kirjoittaa ja kuvata. Myytävässä julkaisussa taitto, asettelu, värit ym kannattaa teettää sellaisella joka oikeasti osaa ja sekin maksaa. Siitä en tiedä,kuinka nuo käänös jutut mitä lehdissä on, paljonko korvausta niistä joudutaan maksamaan, vai onko mennyt vaihtokauppana. Sitten jos vielä oikeasti meinaa tehdä juttuja muuallakin, kun kotona koneen ääressä nii reissupäiviä tulee. Äkkiseltään, jos suomalaisia kiinnostavat ladoga/klaper/officup ja krossit... +30 päivää. Tuollainen 5 lehden tekeminen vuodessa vaatii kyllä ihan täyspäiväisen homman jos edes riittää yhden henkilön työpanos, siis taiton ja muun lisäksi.

No eli se mitä halusin sanoa, on että kovinkaan pienellä budjetilla ei kannata lehteä lähteä tekemään. Vielä jos itelle jotain palkkaa haluaa. Minulla ei kauheasti ole kokemusta paperipaino alasta, mutta taustalle tarvittaisiin joku kustantaja, vaikka osakeyhtiö joka perustetaan ainoastaan 4x4 lehteä varten. Toinen tietysti, jos joku isompi kustantaja innostuisi asiasta, mutta suomen levikeillä hyvin voi olla heikkoa kiinnostus. Taisi tuo mönkijä lehtikin siirtyä 2x vuodessa julkaisuihin.

Harmillista kuitenkin, ettei tuota 4x4 maailma lehteä ole ilmestynyt taas aikoihin. Itse tykkään lehdestä, jonka lukemiseen ei tarvi sähköä...no korkeintaan valoja.
Vastaa lainaten
 


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Vauhdin maailma lehti. (tehdäänkö nimilista) Teemu Chit-Chat 1 03.11.2007 11:06
O:Tekniikan maailma v.-75 Wago-78 O/M/V Muut 27 28.09.2006 03:36
UUSI VM eli Vauhdin Maailma Jare Chit-Chat 9 02.12.2005 22:22
Kun maailma ei riitä...ZR1 sevy.8 Vuosimallit 1984-1996 10 07.01.2005 11:01
Maailma ämerikkalaisittain SohNah Jokes 0 17.05.2002 16:29


Sivu luotu: 06:46 (GMT +2).