Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Chit-Chat
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin.

 
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #19  
Vanha 17.01.2015, 15:20
Luoppis Luoppis ei ole kirjautuneena
Veteraani
 
Rekisteröitynyt: 17.01.10
Sijainti: Asikkala
Viestit: 1.154
Perusasetus

Jokainen yksityisautolla tehtävä siirtyminen on tehtävä luvanvaraiseksi ja asiasta tehtävä erillishakemus Siirtymävirastosta. Koskee myös työmatkoja. Tähän asiaan liittyen autoihin GPS paikannus, jota valvotaan Paikannusvirastossa.

Myös tankkaamassa käyminen on tehtävä luvanvaraiseksi. Siihen haetaan lupaa Käyttövoimavirastolta. Virastolla tulee olemaan n. 700 virkamiestä, hakemusten käsittelyaika alkaen 18 kuukautta.

Varaosien kopiointisuojan tms. hienouden valvomiseen on perustettava Varaosavalvintavirasto, VARLVIRA. Virasto valvoo, ettei maahan tuoda kiinassa valmistettuja varaosia.

Kaikki yli 10 vuotiaat autot on määrättävä romutettavaksi. Tätä valvomaan perustetaan Liikennekelpoisuuden valvontavirasto.

Koska romutettavien autojen määrä moninkertaistuu, perustetaan autojen päätymistä silppuriin valvomaan Autokierrätysvalvontavirasto.

Koska nykyään dieselkäyttöisten ajoneuvojen virittäminen on niin kovin helppoa, on perustettava Ajoneuvopäästöjen valvontavirasto, joka pistokokein käy tarkastamassa tien päällä, ettei autoja ole lastutettu tai syöttöruuveja ruuvailtu.

Suomen rengaskauppiaiden iloksi perustetaan Renkaiden kulutuspintavalvontavirasto. Sama virasto valvoo, että autoilijoiden renkaissa on myös kesällä tulevaisuudessa voimaan tulevalla asetuksella vähintään 5mm kulutuspintaa.

Terveisin Tehdään elämästä vaikeaa -puolue.
__________________
100% hiilineutraali vuoteen 2086 mennessä

Viimeksi muokannut Luoppis : 17.01.2015 15:22
Vastaa lainaten
 


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Tarvittaisiin trailerikuljetus Imatra-Viitasaari.. Mazaa Chit-Chat 1 27.11.2009 14:23
Ostetaan KingCapin Vaihdelaatikko tarvittaisiin. ¤Offi-Osku¤ O/M/V Varaosat ja tarvikkeet 3 28.03.2009 20:17
koira kateissa, mitä vielä voisi tehdä?? Bandit Chit-Chat 16 01.07.2008 08:06
160:n Patrollin korkeus!Vertailua tarvittaisiin.. makkus Tekniikka & Jutustelu 0 16.08.2006 11:44
Tarvittaisiin välitetty jakoloota suizzaan. PeteTurku Tekniikka & Jutustelu 1 14.09.2004 09:01


Sivu luotu: 04:30 (GMT +2).