Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Maasturiprojektit
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Maasturiprojektit Osio on tarkoitettu etenkin pidempiaikaisten projektien seuraamiseen. Tämä on oikea paikka oman auton esittelyyn.

 
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #11  
Vanha 28.12.2014, 22:11
_kekkula_:n Avatar
_kekkula_ _kekkula_ ei ole kirjautuneena
Konkari+++
 
Rekisteröitynyt: 06.09.08
Sijainti: Hämeenkyrö, Finland
Viestit: 919
Post

Noo kyllä toi kuskinpuoleinen katto on melkei koko matkan romua.

Tänäänkin nysvättii jotakin pelli hommia.

Kuskin oven lasi oli tippunut oven sisään, ajattelin että se on vaan irti hissistä. No ei aivan, kouru oli ruostunut melkein kokonaa pois. Pikku neliö putki oli tarpeeksi lähellä kourun mittaa. Työvaiheista ei tullut kuvaa mutta tässä puolivalmis tuote. Täytyy varmaan tehdä kaikkiin oviin sama juttu, ainakin katsoa missä kunnossa kourut on.




Appiukko nysväili ikkunan alanurkan korjauspalaa, hitsausta vailla olevasta palasta ei tullut otettua kuvaa mutta aikas hyvin pala istuu.




Kuskin puoli on ummessa joten siirryttiin repsikan puolelle, romu helma ja lattia lähti. Uusi helma jo hepissä ja korikiinnikeitä tehdään vielä pari uutta.







Takapuskurin jämät irroitettu ja jonkilainen palkki pitäisi laittaa ja hitsailla sen verran lujasti kiinni että uskaltaa jotain asuntovaunua vetää kesäiltoina, siinä bensa haisee ja kaasuhellat poksuu

Niin ajettiinhan tällä tänäänkin pikkuisen, yksi työmatka kulkine piti käyttää nosturilla niin Fj käväisi pihalla pakkasessa. Ensimmäisen koe ajon aikana öljyä vuotanut bensapunppu otettiin irti, putsattiin tiivistipinta ja lääpittiin jotai erikois silikoni mössöä. Ei vuotanut enää öljyä. Moottorissa tai siis kaasarissa on jotain hässäkkää, tyhjä käynti on se noin 2000rpm. No sitä se kävi taas, otin talttaruuvarin ja käänsin ruuvista tyhjäkäyntiä pienemmäle. Joo kierokset laski ja possu röhki kivasti hetken, sitten meinattiin sammua, isommalle ruuvia ja pienemmälle. Eikä tuota se vieläkään hyvin käy, kaasari tars varmaan aukasta mutten ymmärrä niistä mitään. Toisaalta se olis jo kova juttu jos aukasun jälkeen saisin koneen vielä käyntiin edes jotenkin.
__________________
PäHäMa
MMC
Slck
Vastaa lainaten
 


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Kekkulan Hj _kekkula_ Maasturiprojektit 487 07.04.2025 10:49
Kekkulan Bj-45 _kekkula_ Maasturiprojektit 148 25.07.2019 20:46
Kekkulan Ikuisuus Hilux-ln46 _kekkula_ Maasturiprojektit 10 26.10.2015 21:02
Myyty fj 40 -69+ varakori + fj 55 -78 HUOM HINTA PÄIVITYS tossu O/M/V Ajoneuvot 32 28.10.2009 19:50


Sivu luotu: 05:36 (GMT +2).