Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Chit-Chat
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin.

 
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #11  
Vanha 01.03.2014, 07:58
Heguli:n Avatar
Heguli Heguli ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 22.06.06
Sijainti: Espoo / Suomusjärvi
Viestit: 7.323
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Porvoon Hilma Näytä viesti
Ilmiön aiheuttaa kontaktori, jonka magneettikelapiiri jää hiukan auki eli rautaosat eivät mene täysin kiinni toisiinsa. Magneettipiiriin jää ilmaväli, joka voi johtua pölystä, roskista tms. Ja kun on ilmaväli, niin rautaosat surisevat koska ne pääsevät liikkumaan vaihtosähkön tahdissa. Esiintyy vain kun kontaktorissa on sähköt eli kun se on vetäneenä.

Ilmiö ei yleensä ole vaarallinen ja on poistettavissa kontaktorin imuroinnilla tai vaihtamalla tuo kontaktori. Voit kokeilla tuota päiväsaikaan kääntämällä keskuksessa olevaa "varaava lämmitys" kytkintä "päivä" tai "jatkuva" asentoon.

Jos tuo kauhiasti kiusaa, niin sähkömies paikalle uuden kontaktorin kanssa. Vanhojen imurointi ei aina auta. Kulut parisatkua.
Mekaniikkamies kyselee lisää tyhmiä

Tuossa on sellainen Enston tekemä ohjauspaneli, jossa lukee ESLY 1. Eli tollanen:



Sitten on kauhea kasa sulakkeita ja tietty päävirtakytkin. Pitääkö toi Enston ESLY1-osa siis vaihtaa ? Vai onko tuon valkoisen pellin alla noita kontaktoreita ? Uskaltaako tuon pellin ottaa tuosta irti silloin kun päävirtakytkin on 0-asennossa ? Niin siis tuon Enston panelin noilla pikkuruisilla napeilla ohjataan lattialämmitysten ja vesivaraajan toimintaa.
__________________
Tumpula Racing Team
 


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Patrol kysy/vastaa jubet Tekniikka & Jutustelu 1806 24.10.2024 21:23
Kysy mitä vaan, vastataan ku jaksetaan 2013 ! SuurSyömäri Chit-Chat 2193 01.01.2014 17:02
Kysy mitä vaan, vastataan ku jaksetaan 2012 ! SuurSyömäri Chit-Chat 1015 03.01.2013 18:46
Kysy mitä vaan, vastataan ku jaksetaan ! SuurSyömäri Chit-Chat 2358 31.08.2012 20:55
mitä tehä patrollille ku ei käänny?? Rekisteröimätön Tekniikka & Jutustelu 4 21.03.2011 16:41


Sivu luotu: 23:04 (GMT +2).