Vuoden 2020 Eurotrial-kilpailut järjestetään 1. -2.8.2020 Slovakiassa.Paikka on Sumiac-Cervena Skala,GPS 48.818244 , 20.134320
Ilmoittautumisaika kilpailijoille on 1.4.2020 -1.6.2020,osallistumismaksun suuruudesta ei vielä ole tietoa mutta siihen sisältyy asuntoauto,4 tiimin jäsentä ja traileri,muut kisaturistit joutuvat maksamaan jonkin suuruisen maksun leiriytymisestä/hlö.Leirintäalueella tulee olemaan sähkö,juomavesi,suihkut,wc:t ja jonkinlainen snack bar.
Kisapaikkana on kaivosalue eli maasto on pääsääntöisesti kalliota ja kiveä eri muodoissaan.
Matkaa Helsingistä kisapaikalle Via Balticaa pitkin kertyy suuntaansa n. 1600 km.
Ajatuksena/ehdotuksena on heitetty ilmoille että kyseiseen tapahtumaan maanteitse matkaavat menisivät ns."Suomi-saattueena" kaikki yhes koos,näin olisi tuki ja turva lähellä jos jotain sattuisi tien päällä.
Tästä nyt ajatus muhimaan tulevan kesän lomamatkaksi
www.eurotrial.sk Tämä näköjään aukeaa vuoden 2014 versiona,josko sitten päivittävät tulevalle vuodelle jossain vaiheessa.
Facebook: Slovenský offroadtrial-eurotrial 2020