Moro tietäjät..
Uudet piruudet odottavat ja niiden toteuttamisen tarvittaisiin mahdollisesti hieman erikoisempaa ulosottolaatikkoa..
Eli kartoituksessa olisi sellainen ulosottoloota, johon voima välittyy yhdellä akselilla, mutta josta lähtee kaksi samaansuuntaan (myös sisäänmenon kanssa samaan suuntaan) pyörivää ulosottoa.. Välitys pitäisi olla 1:1 ja kokokin jotain traktorin kulmavaihteen luokkaa, jopa pienempi. Ja mieluiten hammaspyörävälitys.
Jossain Volvon Valpissa kuulemma on tällainen jakolaatikko, mutta tuossa lootassa ei tarvittaisi mitään erityisempiä välityksiä, pikkupuolia, eikä mitään muutakaan.. Pelkkä 1-2 tyyppinen riittäisi, jossa sisäänmeno lootan toisella puolen ja ulosotot rinnakkain toisella puolen. Tietty, jos toinen noista ulosotoista olisi irtikytkettävissä, niin se olisi aika kova juttu. Lootan pitäisi kestää se, mitä auton vaihteistokin kestää. Eli mitään rihvelilaatikkoa en ole etsimässä.
Muistelen jossain sellaiseen törmänneeni, mutta en kyllä muista, että missä.
Ja jos nyt joku pohtii, että mihin tämmöstä, niin kerrottakoon, että erästä pirssiä haluttais kokeilla 6-pyörävetoisena. Idea on jo puolivalmis, mutta pari pikku juttua vielä mietityttää.... Samoin, kuin se, että millä pirulla tuon Trafille perustelis