Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Maasturiprojektit
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Maasturiprojektit Osio on tarkoitettu etenkin pidempiaikaisten projektien seuraamiseen. Tämä on oikea paikka oman auton esittelyyn.

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #26  
Vanha 09.04.2013, 22:03
koboltti koboltti ei ole kirjautuneena
Jäsen
 
Rekisteröitynyt: 11.11.12
Sijainti: Hyvinkää
Viestit: 95
Perusasetus

Muutama kännykällä otettu kuva valoista. 1.pitkät päällä 2. lyhyet 3. kaikki eteenpäin. Valoja ei ole asennuksen jälkeen säädetty mitenkään kuhan on tökätty paikalleen.
Liitetiedostot
Click image for larger version

Name:	2013-04-09 22.17.27.jpg‎
Views:	335
Size:	1,40 Mt
ID:	35730   Click image for larger version

Name:	2013-04-09 22.17.20.jpg‎
Views:	331
Size:	1,34 Mt
ID:	35731   Click image for larger version

Name:	2013-04-09 22.17.08.jpg‎
Views:	316
Size:	1,30 Mt
ID:	35732   Click image for larger version

Name:	2013-04-09 22.16.24.jpg‎
Views:	335
Size:	1,48 Mt
ID:	35733   Click image for larger version

Name:	2013-04-09 22.14.08.jpg‎
Views:	356
Size:	1,35 Mt
ID:	35734  

Vastaa lainaten
  #27  
Vanha 21.04.2013, 11:45
koboltti koboltti ei ole kirjautuneena
Jäsen
 
Rekisteröitynyt: 11.11.12
Sijainti: Hyvinkää
Viestit: 95
Perusasetus

Kulmassa sattuneiden haavereiden korjaukset aloitettu Kytkimen nesteet oli jossain vaiheessa vaihtunut suo veteen, jotka on nyt vaihdettu oikeisiin nesteisiin ja kas kummaa kytkin alkoi toimimaan pikkasen paremmin.

Kadonneet jarrutkin on saatu palautettua, korjaantui ilmauksella ja nesteiden vaihdolla tosin käsijarrun vaijeria täytyy vielä kiriä.

Kunnon pesu olisi paikallaan tuntuu maastoa tulleen auton mukana muutama kuutio, vaikka käytiin huuhtelemassa enimmät pois shellin pesupaikalla

Starttikin on alkanut temppuilemaan joten putsaus saattaisi olla paikallaan tai sitten vaihtoon.

Etu navan vaihto tapahtuu ilmeisesti tänään jos vain osat saadaan hyvinkäälle tästä suuret kiitokset viipolle.

Vinssiin tuli aloitettua myös huoltoa. Ratasto purettu, putsattu ja uudet vaseliinit sisällä(teboilin solid2 punaista vassua). Vanhat vaseliinit oli muuttunut harmaaksi ja paakkuiseksi. Sähköpuolikin näyttäisi olevan ehjä mutta likainen. Releboksi veti suota sen verran sisäänsä että saa nähdä että toimiiko enää.
Vastaa lainaten
  #28  
Vanha 09.05.2013, 12:20
koboltti koboltti ei ole kirjautuneena
Jäsen
 
Rekisteröitynyt: 11.11.12
Sijainti: Hyvinkää
Viestit: 95
Perusasetus

Jaahas kamera lähti läjän mukana joensuuhun joten kuvia ei ole saatavilla, mutta jotain kumminkin autollekin on tullut tehtyä.

Takakardaannin ristikko oli antautunut joten nyt se on vaihdettu. Napalukko vaihdettu kasattu kahdesta risasta. Olkatapin kartiolaakeri oli antautunut vaihdettu vähänkäytettyyn kun muuta ei ollu saatavilla ja nyt toyotalta ostettu varalle uudet.

Molempien perien stefat vuotaa, joten pohja on ainakin öljytty, uudet stefat ostettu jospa pojat kerkeis ne vaihtaa. Sivulasit vaihdettu tummennettuihin plexeihin ja takalasit tummennettu. Kompura ja säiliö kiinnitetty kunnolla ja sähköjä yritetty siistiä. Muutkin rojut yritetty kiinnittää kunnolla ettei heittelehtis joka puolelle ajellessa.

Snorkkeli tehty valmiiksi oli ilmanputsari härpännyt kulman ajoissa pikkasen suota sisäänsä ja oli pois ottaessa homeessa. Löpöputsarikin vaihdettu ja konekin rupesi käymään kunnolla oli varmaan paskasin putsari jonka oon ikinä nähny. Vaikka töissä koneita tankataan pytyillä niin vastaan ei ole noin paskasta putsaria tullu.

Koneen kumityynyt on loppu sen takia flektin siivet hajoilee kun osuu tunneliin, Näitä kaikkia osia saa tarjota jos löytyy ylimääräsenä.

Montako johtoa pitäis takaoven keskuslukon moottorille mennä? Sain lukon aukenemaan mutta lukkoon se ei mene keskuslukolla. Olikohan sinivalkee ja sininen piuha jotka meni moottorille ja johtosarjasta löytyy vielä sinipunainen ylimääräsenä kuuluuko tuon mennä moottorille vielä?

Läjähän on lähdössä isoryn venäjän safarille koeponnistettavaks niin nähdään mitä siitä porsii.
Vastaa lainaten
  #29  
Vanha 25.05.2013, 20:00
koboltti koboltti ei ole kirjautuneena
Jäsen
 
Rekisteröitynyt: 11.11.12
Sijainti: Hyvinkää
Viestit: 95
Perusasetus

Kamera saatu takasin joten laitetaas muutama kuvatus menopelistä ennen venäjän reissua:






Mekaaninen vinssi löytänyt paikkansa keulilta sekä uusi nautarauta, sähkövirveli siirtynyt taakse ja paljon muuta tapahtunut mitä nyt ei enää muista. Suuret kiitokset viipolle läjän rakentelusta.

Kaaretkin on nyt koeponnistettu:




Ensimmäinen ilta venäjällä ja läjä katolleen, vahingot jäi onneksi pieniksi tuulilasi ja termostaatin kotelo rikki ja kaikista tärkein henkilövahingoilta vältyttiin vaikka auto oli täynnä irtotavaraa (ruuvipenkki ja moottorisaha oli löytynyt matkustajien seasta tapahtuman jälkeen).

Laitetaas muutama kuva vielä rajan takaa:









Pientä remontti tiedossa tulevaisuudessa kun kytkin on alkanut luistamaan sekä vaihteisto päästelee ylimääräisiä ääniä.
Vastaa lainaten
  #30  
Vanha 26.05.2013, 19:15
-Stedt-:n Avatar
-Stedt- -Stedt- ei ole kirjautuneena
Veteraani++
 
Rekisteröitynyt: 07.02.06
Sijainti: Polvijärvi, .
Viestit: 1.936
Perusasetus

Noo, kohta tähän saa välitykset ,yllättävän vähällä tuossa päästiin ja mikä tärkeintä kukaan ei telonu itteään.
__________________
-Osta japsi ja opit hitsaamaan-
Vastaa lainaten
  #31  
Vanha 29.05.2013, 16:46
koboltti koboltti ei ole kirjautuneena
Jäsen
 
Rekisteröitynyt: 11.11.12
Sijainti: Hyvinkää
Viestit: 95
Perusasetus

Välityksille kuulemma olisi tarvetta ja nehän hommataan Millonkas noita alkaa saamaan niin osaisi varautua taloudellisiin menetyksiin?

P.S(Harrastuksethan ei maksa mitään)
Vastaa lainaten
  #32  
Vanha 29.05.2013, 20:17
Viipo:n Avatar
Viipo Viipo ei ole kirjautuneena
Sankari
 
Rekisteröitynyt: 06.09.06
Sijainti: Joensuu, .
Viestit: 4.183
Perusasetus

Joo, suolla hiippailu ei vaan ottanu luonnistuakseen kytkintä luistattamatta. Samaan konkurssiin vois sen kytkimen vaihtaa. Laatikon äänistä ei oikein osaa aina sanoa, mikä johtuu päävaihteistosta ja mikä on vaan resonanssia.
Tietty, nyt kun vaihtaa ölpät, niin voi jotain ennakoida metallihileen määrästä.

Ite en oo vieläkään saanu kummempia tehtyä, vähä tyhjentelin romuja kyydistä ja pesin kabiinin painepesurilla. Johon siihenkin piti vaihtaa öljyt kolmesti, ennenkun loppu majoneesiksi meneminen. Mutta toimii :P
Vastaa lainaten
Vastaus


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Vihree Suzuki projekti (1.9TD) jampeli Maasturiprojektit 221 07.09.2025 08:48
Myydään läjä TERO79 O/M/V Ajoneuvot 6 10.10.2009 00:52
vihree vessa eli 1973 Range Rover sippis Maasturiprojektit 24 07.04.2008 09:31
M:LÄJÄ kares O/M/V Ajoneuvot 26 23.12.2006 20:40


Sivu luotu: 14:22 (GMT +2).