![]() |
![]() |
|
Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
#1
|
|||
|
|||
![]() Etsitään ammattitaitoista koneistajaaMorjens! Löytyykö palstalaisista henkilöä jolla olisi tarvitavat koneet (ja materiaalia), ammattitaitoa, halua ja aikaa laakeripukkien tekemiseen. Valurautaiset pukit pitäisi korvata lujemmilla teräspukeilla, eikä valmiita ole helposti saatavilla. Samalla rakenne muuttuisi, joten pukeista tulisi täysin uniikkeja. Nykyinen laakeri on UCF 212 (tai joku vastaava). Tarkoitus olisi muuttaa rakenne tavallisella urakuulalaakerille esim. 60x95x11 joita laitettaisiin 2 kpl päällekkäin pesään. Tämä siis lähinnä työn helpottamiseksi koska ei tarvitsisi tehdä pallomaisia pesiä. Tarve olisi neljälle pukille. Hessu
|
#2
|
||||
|
||||
![]()
Pitääpä kysyä kaverilta joka koneistamossa töissä. Tarttis kuvia niin sille ois helpompi selittää.
__________________
![]() |
#3
|
|||
|
|||
![]()
Jos laitat kaksi tavallista urakuulalaakeria samaan pesään niin saatko suunnattua pesän niin tarkasti jotta se toimisi hyvin? Voisiko laakereina käyttää esim. pallomaisia kuulalaakereita esim.1212E tai 1213EK ??
|
#4
|
|||
|
|||
![]()
Ei sinne välttämättä kahta tarvitse laittaa mutta periaatteessa suuntauksenkin kyllä pitäisi onnistua. Kaikki laakerivaihtoehdot ovat mahdollisia kunhan löytyisi paja joka suostuisi tekemään
|
#5
|
|||
|
|||
![]()
Jos ois vähän kuvaa ja mittoja tiedossa, niin voisin kysyä tutulta sorvarilta/koneistajalta mitä tulis maksaan... itse teettänyt vähän kaikkee, ja parannuksia muualta ostettuihin. Jotain uuttakin osaa tullut eetettyä, kun on ollut tarves.
|
#6
|
|||
|
|||
![]()
Tarkkoja mittapiirrustuksia ei ole, mutta tuon laakerit ym. muut malliksi tarvittaessa vaikka kauemmaksikin. Aihio pitää kuitenkin olla aika järeää tavaraa koska pukin korkeudeksi tulisi (laakerista riippuen) n. 50-60 mm ja halkaisijaksi kiinnitysreijistä johtuen n. 200 mm. Varmistan tarvittavan aihion mitat vielä.
Varsinaisesti tämä ei ole hintakysymys: Maksan mielelläni asiallisen korvauksen tehdystä työstä! Hessu 0400 259075 |
#7
|
|||
|
|||
![]()
Koneistaja löytyi!
|
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
Etsitään kilpailijaa | paperimies | Tekniikka & Jutustelu | 1 | 05.01.2012 21:46 |
Ostetaan autopeltiseppää etsitään! | lacrits68 | O/M/V Muut | 0 | 31.10.2011 19:56 |
Peugeot tietäjää etsitään | Heguli | Chit-Chat | 33 | 03.05.2011 13:01 |
Etsitään seisontapaikkaa :) | Holle | Chit-Chat | 8 | 04.09.2009 17:45 |
palstalla cnc-koneistajaa? | Jeeper | Chit-Chat | 2 | 29.11.2006 17:54 |