Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Tekniikka & Jutustelu
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 17.08.2010, 09:48
Setä Setä ei ole kirjautuneena
Konkari
 
Rekisteröitynyt: 26.12.04
Sijainti: Janakkala
Viestit: 538
Cool

Kokemuksia Teboilin SHPD-öljyistä?


Taas tätä iänikuista vääntöä öljyistä, mutta kuitenkin..Olisiko herroilla mielipidettä ko.litkuista? Verrokkina esim. Mobilin Delvac.Kiitos.

Vastaa lainaten
  #2  
Vanha 17.08.2010, 22:01
BJ-40/76 BJ-40/76 ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 11.05.09
Sijainti: Oulu
Viestit: 5.055
Perusasetus

super hpd


Tuota ölppää olen juottanut kaikille dieseleille (keskieurooppalainen traktori nauttii monitraa)
Tosin juomahalu on ollut heikko, mutta eipä ole tullut ongelmiakaan.

Tuohan shpd on tarkoitettu isoihin raskaasti kuormitettuihin dieseleihin, ja kun vertaa esim. kiertokangen laakerin halkaisijaa näihin maastureihin, niin liukunopeus on samaa suuruusluokkaa, maasturissa jopa pienempi matka-ajossa.

Itseäni eniten huolettaa tuo öljyn säilytyskestävyys, nimenomaan kun tulee kuukausien katkoksia käyttöön.
mutta vielä tuo hapettuminen ei ole aiheuttanut ongelmia, toivottavasti seuraavat 15v menee yhtä hyvin.

Ainakin aikaisemmin nuo eri shpd:t oli keskenään sekoituskelpoisia. (itselläni pänikät: 10w-30 talvella ja 15w-40 kesällä) toki nuo "paremmat-" lue kalliimmat laajemman viskositeetin öjlyt ovat monikäyttöisimpiä, mutta...

Hyvää ja halpaa ei ole samassa pänikässä, mutta tuo shpd on hyvä ja kohtuuhintainen....
Vastaa lainaten
  #3  
Vanha 17.08.2010, 22:42
RIPAX RIPAX ei ole kirjautuneena
Veteraani+++
 
Rekisteröitynyt: 24.04.09
Sijainti: vihti
Viestit: 2.242
Perusasetus

Ei huono.


muistin varasta et ainakaa mobilin shpd ei sisällä kaikkia nyky pikkudieselin vaatimia hyväksyntöjä,voihan se silti täyttää ne mut niit vaan ei oo testattu. Huono ainehan se ei oo mut taitaa kaikki shpd öljyt olla mineraali pohjaisia. Itte pysyn nois synteettisis,toki vois homma olla eri jos öljytilavuus olis jotain muuta ku alta kuus litraa. Mut yks on varmaa:ku katot vaikka käyttömanuaalista ne laatuvaatimukset ja viel sen viskositeetti taulukon ja katot löytyykö pänikän kyljest samat ni TOIMII. Vanhois tojotis tais olla API cf ja 10w/30 joten aika monest löytyy noi,toki synteettinen on puhtaampi ja varmaa voitelee paremmin. Mut hintaaki on niin paljo et moottorin käyttöikä ei aina vastaavasti pitene. Mutta kun on just tehty koneremppa ja puhtii otettu reilusti lisää ja ihka-uus turbo ja muut hilut ni varma on varmaa..
Vastaa lainaten
  #4  
Vanha 18.08.2010, 08:19
JiiPee JiiPee ei ole kirjautuneena
Moderator
 
Rekisteröitynyt: 13.08.03
Sijainti: Janakkala
Viestit: 6.381
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja RIPAX Näytä viesti
muistin varasta et ainakaa mobilin shpd ei sisällä kaikkia nyky pikkudieselin vaatimia hyväksyntöjä
Mikä tai mitkä Mobilin öljyt on SHPD-öljyjä?
__________________
Jukka
Vastaa lainaten
  #5  
Vanha 18.08.2010, 08:35
Rekisteröimätön
Guest
 
Viestit: n/a
Smile

Miks pitäis olla kaikki hyväksynnät? Ei näissä maastureissa varmaan ole pieniä korkeaviritteisiä diisseleitä jotka on tarkempia öljyn suhteen. Määrä korvaa laadun näissäkin
Vastaa lainaten
  #6  
Vanha 18.08.2010, 09:20
JiiPee JiiPee ei ole kirjautuneena
Moderator
 
Rekisteröitynyt: 13.08.03
Sijainti: Janakkala
Viestit: 6.381
Perusasetus

Vaatimuksetkin vaihtelee saman moottorin osalta. Esimerkiksi meikäläisen mazdarangeri, jossa on Mazdan WL-T -moottori, ahdettu 2.5 nelos-diesel. Maahantuoja Ford määrittelee siihen vuonna 1999 painetun käyttäjän käsikirjan mukaan öljyvaatimuksen ympäri vuoden 5W-30 (suositus) tai 10W-30 (voi käyttää) luokitus ACEA B1 (suositus) tai B3 (voi käyttää).

Kun samaa katsotaan Euroopan mallien englanninlkielisestä korjaamokäsikirjasta (1999 Ford Motor Company, PRINTED IN JAPAN, JAN.1999), on kyseisen moottorin voiteluaineista mainittu seuraavat:

LUBRICATION SYSTEM Engine WL Turbo

Engine oil API service CD

–15°C — 40°C SAE 10W-30
Below 10°C SAE 5W-30

API CD tai parempi löytyy lähes joka öljypurkin kyljestä, mutta ACEA B3 ei kovinkaan monesta raskaan kaluston öljytynnyristä. B1 on teknisesti kovempi vaatimus kuin B3 ja löytyy yleensä vain osassa kevyen kaluston "poltoaineensäästö"-öljyissä 5W-30.

15W-40 Delvac MX:ää on parhaillaan koneessa, joka tosin täyttää ACEA B3:n. Kuitenkin perus-dieselmoottoriöljy API CD pitäisi valmistajan mukaan riittää??? Samahan se on mitä sinne laittaa, kun perstaskutakuu (oma lompakko) on edelleen voimassa
__________________
Jukka
Vastaa lainaten
  #7  
Vanha 18.08.2010, 09:41
Paavo Paavo ei ole kirjautuneena
Sankari
 
Rekisteröitynyt: 16.01.03
Sijainti: Oulu, Finland
Viestit: 4.363
Perusasetus

Mulla on tuota teboilin SHPD 15w-40:stä rangeissa (sekä daily driverit että maastoauto, kaikissa nykyään 3.9 pata, yx matavapuristeinen katalysaattoripaska ja loput kax normaali korkeapuristeisia), ei valittamista. Polttoaineena olen käyttänyt E95 (DD:t) ja E98 (porttaakikikotin). Pojan suikkaan (1.3 Samurai) laitetaan kans samaa soppaa kunhan öljynvaihdon aika tulee.

Sama öljy siis kesät talvet, kun aika usein (lähes aina) pakkasilla on mahdollisuus käynnistää auto roikan nokasta. Ja vaikka ei oliskaan, moottorin/akun/piuhojen/startin/jne. tulee olla kunnossa että auto käynnistyy silloin kun sen tarttee käynnistyä.

Öljynvaihtoväli on ollut vuoden (DD:t) tai kax (maastoautot), kilometrejä en ole seurannut ollenkaan, luultavasti käyttöautojenkin kilsat jää huomattavasti alle valmistajan suositusten, mutta kun en suosituksia muista niin evvk.

Ilman tieteellistä tuskimusta olen ajatellut että tiisselikoneisiin tarkoitettujen luikasteiden hyvä pesukyky ei varmaan ole haitaksi vanhoissa bensakoneissakaan. Mutta mitään vaativuusluokitusten tarkisteluita en ole tehnyt, olen noudattanut periaatetta että jos jotakuinkin sopivat liukasteet (moottori/vaihteistot/perät jne.) tarkistaa ja vaihtaa tarpeex usein niin se on parempi että just parasta sotkua käytetään maksimiaika/kilometrit eikä kertaakaan tarkistella välillä.

Ja nuo tepoilin öljyt (shpr, fluid-d, hypoidi) on ainakin minusta aika edullisia 20l pöntöissä ostettuna, 50-100e purkki taitaa olla kaikki laadut mitä itse olen tarvinnut, vai olikohan kovan askin vaihteistoöljy (gl-4) yli satasen? Montakohan vuosikymmentä muuten menee että saa 20l astian tuhlattua yhden maastoautonpoikasen laatikkoon? Muita laatuja menee tasaisemmin ja enemmän, porttaalikikottimessa on yksinään liki 20l hypoidiöljyä (etuperä 5l, takaperä 4l, porttaalipoksit 4x vajaa kax, jakis pari-kolme litraa).

-Paavo
Vastaa lainaten
  #8  
Vanha 18.08.2010, 16:03
tdi:n Avatar
tdi tdi ei ole kirjautuneena
Veteraani++
 
Rekisteröitynyt: 16.03.09
Sijainti: Kotipaikka
Viestit: 1.789
Perusasetus

jokku porakonemiehet kehuu että tebbarin öljyt syttyy palamaan paljon pienemmissä lämpötiloissa kun muut ja on joitain porakoneiden moottoreit pamahtanu ? nää on essonbaari puheita että ei pidä ottaa vakavasti
Vastaa lainaten
  #9  
Vanha 18.08.2010, 17:13
Kratz Kratz ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen+++
 
Rekisteröitynyt: 25.11.04
Sijainti: Vantaa, Finland.
Viestit: 477
Perusasetus

Mä oon ite käyttäny kyseistä öljyä ja firman autoissa kaikissa aina ollu noi ja tyytyväisiä oltu.
Vastaa lainaten
  #10  
Vanha 18.08.2010, 19:50
axo:n Avatar
axo axo ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen+
 
Rekisteröitynyt: 26.04.06
Sijainti: Ylämylly, Finland.
Viestit: 219
Smile

Öljyt


Tuossapa linkki suoraan öljysuosituksiin Teboilin aineissa:

Löytyy täyttömäärät ja vaihtovälit jne...

http://www.teboil.fi/voiteluainesuositukset/lang.asp

niin ja siitä synteettisyydestä:
Teboil Super HPD -sarjaan kuuluu täyssynteettinen SAE 5W-40,
synteettinen SAE 10W-40 sekä
mineraaliöljypohjaiset SAE 10W-30 ja 15W-40.

jotta tälleen

-axo
__________________
"Parempi yks ruuvi löysällä, ku kaikki liian kireällä!"

Viimeksi muokannut axo : 18.08.2010 19:54
Vastaa lainaten
  #11  
Vanha 19.08.2010, 20:57
RIPAX RIPAX ei ole kirjautuneena
Veteraani+++
 
Rekisteröitynyt: 24.04.09
Sijainti: vihti
Viestit: 2.242
Perusasetus

Delvac?


Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja JiiPee Näytä viesti
Mikä tai mitkä Mobilin öljyt on SHPD-öljyjä?
Ainaki joku delvac. Mun tuote tieto katalogi on vanha joten paskat siitä.
Vastaa lainaten
  #12  
Vanha 20.08.2010, 04:12
Jappi Jappi ei ole kirjautuneena
Sankari
 
Rekisteröitynyt: 04.04.08
Sijainti: Puolanka
Viestit: 3.852
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja RIPAX Näytä viesti
Huono ainehan se ei oo mut taitaa kaikki shpd öljyt olla mineraali pohjaisia.
Teboilin SHPD löytyy synteettisenä,5w-40(täys) ja 10w-40(osa).Kallista vaan köyhälle kun astiakoko on pienimmillään 20l...
Vastaa lainaten
Vastaus


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
mistä Teboilin Super HPD:ta? -MaTTi- Chit-Chat 17 22.07.2016 19:25
Teboilin 20 L kannuun nokka? Tapsa_ja_Dumbo Tekniikka & Jutustelu 10 01.05.2007 21:19
Teboilin kikkailua silver Tekniikka & Jutustelu 23 08.02.2007 16:54
öljyistä... Russel Tekniikka & Jutustelu 1 27.12.2005 13:33
Öljyistä? jambo72 Tekniikka & Jutustelu 5 27.02.2005 12:30


Sivu luotu: 09:28 (GMT +2).