![]() |
![]() |
|
Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin. |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
#1
|
||||
|
||||
![]() 220v sähköihmettelyäKatteltiin eilen illalla salamointia valot pois kytkettynä ja huomattiin, että sähkönsäästölamppu välähteli n. sekunnin välein. Mikä mahtaa välkähtelyn aiheuttaa? Lampun elinikä taatusti laskee välkkymisen takia.
|
#2
|
||||
|
||||
![]()
Ei liity ukkoseen mitenkään, mutta ostin n. 2 vuotta sitten jostain halpahallista halpoja energiansäästölamppuja, ihan normi 11w ja e27 kanta.
Lamput välähtelee säännöllisesti pois päältä ollessaan arviolta 2-3 minuutin välein, se näkyy jopa päiväsaikaan. Muuten ovat pelanneet normaalisti ja onhan tuota polttoaikaakin jo tullu.
__________________
KYM |
#3
|
|||
|
|||
![]()
KYSYMYS:
Miksi energiansäästölamput (loisteputkilamput E27 kannalla) välähtelevät silloin tällöin, vaikka katkaisijasta virta on pois päältä. VASTAUS: Todennäköisesti lamppuja syöttävän johdon rinnalla on asennettuna muita sähköpisteitä syöttävä johto, josta indusoituu jännite lamppujen kondensaattoreihin. Kun kondensaattori on varautunut täyteen, se purkautuu lampun välähdyksenä. Ilmeisesti näin käyttäytyvät heikompilaatuiset lamput. http://www.lahtienergia.fi/default.asp?SivuID=24844 |
#4
|
||||
|
||||
![]()
Eikös loisteputkivalo pala jo melko kirkaasti kuhan vain osittaa voimalinjaan päin. Jossakin näin tälläisen tapahtuneen.
__________________
Hiluxistakin voi tehdä maasturin. |
#5
|
||||
|
||||
![]()
isäukko harrastaa noita radioamatööri juttuja ja joskus kokeiltiin laittaa mastoon elementtien suuntaisesti parit loisteputket ja jo parin kilowatin lähetystehoilla olivat niin kirkkaat ettei 230v vastaavaan kykene.
__________________
krapulan parantaminen viinalla on yhtä tarkkaa kuin ripulin parantaminen pieremällä liika tarkkuus osoittaa teknisen kypsymättömyyden. |
#6
|
||||
|
||||
![]()
Staattisella sähkölläkin saa vähän hehkumaan.
__________________
Marko Nyt tavoittaa myös whatsappilla. |