Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Chit-Chat
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin.

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 08.10.2008, 06:49
Niko:n Avatar
Niko Niko ei ole kirjautuneena
Veteraani++
 
Rekisteröitynyt: 25.07.03
Sijainti: Nokia, Finland.
Viestit: 1.950
Perusasetus

Kadonnutta motivaatiota metsästämässä


Sanokaas, mistä sais halvalla sitä motivaatiota? Toi Lommonen Ranke Rooveri on yli vuoden seissyt pihassa, kun leima meni vanhaksi, enkä ole jaksanut alkaa sitä niputtamaan. Ei siinä isoja juttuja ole, kun pitäisi vaan etuvilkut sekä takaheijastimet asentaa ja sitten uusi konepelti paikalleen. No, ehkä jotain pientä yllätystuunausta lisäksi...Mutta ei vaan millään saa tuollaisia aikaiseksi

Toisaalta olen kyllä pitänyt ohjenuorana, että jos projekti k*rpii, niin parempi oottaa parempaa aikaa, kun alkaa *tutuksissa paalaamaan tai polttaa hermojaan lopullisesti pakottamalla itteensä hommiin. Ja ehkä just tästä syystä noita rojekteja alkaa kertyyn...

On se noloo, kun offituttuihin törmää nykyään vaan maitojaupassa

__________________
Ruskee City-Range & seittemän matala-autoa
Vastaa lainaten
  #2  
Vanha 08.10.2008, 07:04
rm67:n Avatar
rm67 rm67 ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen+++
 
Rekisteröitynyt: 25.05.05
Sijainti: Kolho, Finland.
Viestit: 448
Perusasetus

Moro,
Ite ostan jonkun härvelin autoon ja sitä myöten motivaatio ainakin hetkeks tulee päälle. Tosin jos on paljon laitettavaa niin se kyllä syö motivaatiota aika paljon.
__________________
Ne pyörät jotka ei vedä, niin ne jarruttaa...
Vastaa lainaten
  #3  
Vanha 08.10.2008, 08:17
kivinen:n Avatar
kivinen kivinen ei ole kirjautuneena
Sankari
 
Rekisteröitynyt: 13.01.03
Sijainti: Tuusula, Finland.
Viestit: 3.732
Perusasetus

Pienessä kaljassa on kiva rakennella...
Vastaa lainaten
  #4  
Vanha 08.10.2008, 08:24
baxxter:n Avatar
baxxter baxxter ei ole kirjautuneena
Sankari
 
Rekisteröitynyt: 10.06.03
Sijainti: PAiMiO, Finland.
Viestit: 4.285
Perusasetus

Kierrä kaikki mahdolliset tapahtumat (kisat ja ajopäivät) niin saattaa tulla se motivaatio käymään. Jos auto on ajokuntoinen, niin tietysti keinolla millä hyvänsä vähän johonkin ajelemaan.
Jos edellämainitut keinot ei auta, niin ilmottaudut niin pian kuin mahdollista seuraavaan suunnistuskisaan ja maksat osallistumisen samalla. Kyllä se autokin tulee kuntoon viimeisellä viikolla ennen kisaa..
Vastaa lainaten
  #5  
Vanha 08.10.2008, 08:45
AVRO:n Avatar
AVRO AVRO ei ole kirjautuneena
Sankari
 
Rekisteröitynyt: 10.08.03
Sijainti: Mäntsälä
Viestit: 3.564
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja baxxter Näytä viesti
Kierrä kaikki mahdolliset tapahtumat (kisat ja ajopäivät) niin saattaa tulla se motivaatio käymään. Jos auto on ajokuntoinen, niin tietysti keinolla millä hyvänsä vähän johonkin ajelemaan.
Jos edellämainitut keinot ei auta, niin ilmottaudut niin pian kuin mahdollista seuraavaan suunnistuskisaan ja maksat osallistumisen samalla. Kyllä se autokin tulee kuntoon viimeisellä viikolla ennen kisaa..
Tämä on aika hyvä ohje. Toimii ainakin täällä, jos ei projektiosion lueskelu auta.
Vastaa lainaten
  #6  
Vanha 08.10.2008, 10:54
HANE HANE ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen+++
 
Rekisteröitynyt: 30.03.08
Sijainti: Wehmersalmi, KUOPIO.
Viestit: 454
Perusasetus

miten sen motivaation sais tauolle vähäksi aikaa??

hirveesti haluja rakennella ja palikoitakin löytys kun niputtas kiinni...
vaan kun työ, tallin rakennus, ym... sotkee pahasti

niin ja kadonneeseen motivaatioon todellakin auttaa pelkät ajelu reissut... näkee mitä muuta kivaa muilla on niin heräilee itelläänkin ideoita(tiiä sitten oko kaikki hyviä )

ei pidä ajatella liian isona hommana. vähänkerralla alkaa laittelemaan niin siitä se lähtee...
Vastaa lainaten
  #7  
Vanha 08.10.2008, 10:55
Niko:n Avatar
Niko Niko ei ole kirjautuneena
Veteraani++
 
Rekisteröitynyt: 25.07.03
Sijainti: Nokia, Finland.
Viestit: 1.950
Perusasetus

Jees, mä arvasin, et tähän orkesteriin voi luottaa

Nym mää teen niin, että ekaks otan vähän olutta ja alan suunnitteleen rojektia. Sit käyn vähän kuikuilemassa tapahtumissa ja kuuntelemassa *ttuilua, ettei Rooveri kestäny ees mettään asti ja tästä tuohtuneena tilaan jonkun kalliin käikäleen ja alan sitä asenteleen
__________________
Ruskee City-Range & seittemän matala-autoa
Vastaa lainaten
  #8  
Vanha 08.10.2008, 11:05
nana:n Avatar
nana nana ei ole kirjautuneena
Konkari++
 
Rekisteröitynyt: 07.10.08
Sijainti: Lappi tl
Viestit: 807
Perusasetus

Siinä mulla motivaatiota, tietää miks käy töissä.. saa Pajeroon varaosia..
Vastaa lainaten
  #9  
Vanha 10.10.2008, 18:46
Rotta-Racing:n Avatar
Rotta-Racing Rotta-Racing ei ole kirjautuneena
Veteraani++
 
Rekisteröitynyt: 20.10.07
Sijainti: Evitskog
Viestit: 1.762
Perusasetus

Silloin tällöin kun itsellä motivaatio on hukassa ni laitan kaverin korjailee ja kattelen vierestä ja poltan röökiä, ei tarvii kauaa istuskella ku jo taas on mieli korkeella ja motivaatiota välillä ehkä vähän liikaakin
__________________
MudastaPois.Com Tai sit not
Team Rotta-Racing Ry K-Nummi
Vastaa lainaten
  #10  
Vanha 10.10.2008, 20:59
LaaLaa:n Avatar
LaaLaa LaaLaa ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 10.01.03
Sijainti: Lahti, Finland.
Viestit: 6.245
Wink

Ei kannata huolestua pienestä motivaatiokapeikosta. Minä olen noudattanut vanhaa sanontaa että ei kannata harrastaa jos vituttaa. eli kun ei huvita niin antaa olla, ei se pakolla onnistu ja vitutus vaan kasvaa.
Nytkin on maasturikalusto ollut tallista pihalla varmaan 4kk ja vähitellen on alkanut taas mielenkiinto heräillä rakentamiseen.
Ei sillä, kyllä tallissa on tullut oltua mutta kaverin autoa enstisöidessä. Taidan uhrata siitä saatavat talkookaljarahat boggereihin niin johan on taas romuissa niin paljon rahaa kiinni että ne on pakko pultata johonkin kiinni.

Tuo vähitellen tekeminen on myös totta. Menee tallille vaikka vaan siivoamaan tai asentamaan jonkun ihan pienen jutun niin usein huomaa olevansa täyttä häkää tekemässä isompaa projektia ja maaninen vaihe parhaimmillaan
__________________
~~~~~~~~~~~~~~
www.suzuki4x4club.fi
~~~~~~~~~~~~~~
Vastaa lainaten
  #11  
Vanha 10.10.2008, 21:02
pee:n Avatar
pee pee ei ole kirjautuneena
Moderator
 
Rekisteröitynyt: 21.02.04
Sijainti: Mäntsälä P
Viestit: 12.912
Perusasetus

myy Hitsu pois se, johan alkaa myyntikrapula

ei vaan toi baxxterin neuvo toimii ainakin mulle, käy jossain kattelemassa muiden touhuja, jo alkaa innostaa...
__________________
- Levannon We(l)ho -
Vastaa lainaten
  #12  
Vanha 10.10.2008, 21:29
Nalle:n Avatar
Nalle Nalle ei ole kirjautuneena
Veteraani+
 
Rekisteröitynyt: 16.12.03
Sijainti: Sodankylä
Viestit: 1.665
Perusasetus

Joo.. Vähän on samat (sy)fiilikset täälläkin. Eli rompetta olis tallinnurkka pullollaan, mutta kun ei.. Tokihan ne valmiiksi investoidut välitykset, kytkin ja takalaakerit ei sinne Hilun rotteloon itsekseen hyppää, mutta kun ei ole virtuoosia. Ainakaan tuota Hilua kohtaan(ostakaapois). Muuten kyllä tulee värkättyä. Kai se menee rakentelussa niinkuin rakkaudestakin on joskus sanottu, eli että ikuistahan se on, mutta kohde vaan vaihtelee.

Nyt on asuntovaununraato vienyt kaiken talliajan.. Samoin, kuin HJn nelikko ja muut romut. Yhtä kelkkaa pitäis alkaa kasailemaan.. tai itseasiassa kahta. Samoin, kuin vaunu pitäis saada kuntoon ja kenties myyntiin. Sitten olis tietty vielä tuo FJ, johon sormet itseasiassa eniten syyhyttäis, mutta se onkin huonoimmassa kuosissa. Eli kai se on vähän niin, että se missä on vähiten naperrettavaa, on se vähäpätöisimmältä tuntuva ja puolestaan se, jossa olis koko maailman työt edessä, kiinnostaa eniten.

Emmätiä. Jos möis kaiken pois ja jois rahat.
Vastaa lainaten
  #13  
Vanha 10.10.2008, 21:43
-Stedt-:n Avatar
-Stedt- -Stedt- ei ole kirjautuneena
Veteraani++
 
Rekisteröitynyt: 07.02.06
Sijainti: Polvijärvi, .
Viestit: 1.936
Perusasetus

Itsellä piti tuon patrollin valmistua "hirvittävän" nopeasti, toisin kuitenkin kävi, tuossa nököttää pihassa. Pitäs varmaan myydä tuo käyttis läjä pois että sais projektin edes kohtuu kuntoon, Nyt suurin osa talliajasta menee tuon käyttiksen ajossapitoon. Pitäs varmaan käydä työpaikkalääkäriltä motivaatiosalvaa ja piristyspillereitä
__________________
-Osta japsi ja opit hitsaamaan-
Vastaa lainaten
  #14  
Vanha 10.10.2008, 21:46
milsim:n Avatar
milsim milsim ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen
 
Rekisteröitynyt: 08.06.08
Sijainti: Orivesi
Viestit: 156
Perusasetus

Tänään kun sai kompuran toimimaan (lukkojen) ja se suhahdus oli kyllä ylävitosen arvoinen ääni. Motivaatiota tuli laittaa muutkin kuntoon. Eli uskoisin että projektit kannattaa mitoittaa niin että isojen asioiden välissä on aina yksi pienempi asia minkä laittaa kuntoon. Tuolloin saa sitä onnistumisen tunnetta joka ajaa ihmistä eteenpäin aina tarvittavia annoksia jotta jaksaa seuraavaan haasteeseen. Offipalstan projekteja on mukava myös lukea, vaikka kalusto on erinlaista, mutta samaa rautaa nämä kuitenkin loppupelissä on, joten sieltä saa hyvän motivaation myös.
__________________
http://www.yritysreaktori.fi
Digitaalisen mainonnan teräksinen osaaja
Vastaa lainaten
  #15  
Vanha 10.10.2008, 21:54
-Stedt-:n Avatar
-Stedt- -Stedt- ei ole kirjautuneena
Veteraani++
 
Rekisteröitynyt: 07.02.06
Sijainti: Polvijärvi, .
Viestit: 1.936
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja milsim Näytä viesti
Tänään kun sai kompuran toimimaan (lukkojen) ja se suhahdus oli kyllä ylävitosen arvoinen ääni.
Käännä nyt veistä haavassa, tuota ääntä olis mukava kuunnella, pitää varmaan rempata firman kuormurista lukkoa päälle ja pois jotta motivaatio palaa
__________________
-Osta japsi ja opit hitsaamaan-
Vastaa lainaten
  #16  
Vanha 10.10.2008, 22:10
nana:n Avatar
nana nana ei ole kirjautuneena
Konkari++
 
Rekisteröitynyt: 07.10.08
Sijainti: Lappi tl
Viestit: 807
Perusasetus

Kannatan ehdottomasti tuota viimeistä lausetta!!
Ja sit tulis itku lyhyestä ilosta... kaikki loppuu aikanaan..
Kun minäkään en ole syntynyt kestohumalassa vaan joutuu iha ite kaataan kurkusta alas.. Däm!
Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Nalle Näytä viesti
Joo.. Vähän on samat (sy)fiilikset täälläkin. Eli rompetta olis tallinnurkka pullollaan, mutta kun ei.. Tokihan ne valmiiksi investoidut välitykset, kytkin ja takalaakerit ei sinne Hilun rotteloon itsekseen hyppää, mutta kun ei ole virtuoosia. Ainakaan tuota Hilua kohtaan(ostakaapois). Muuten kyllä tulee värkättyä. Kai se menee rakentelussa niinkuin rakkaudestakin on joskus sanottu, eli että ikuistahan se on, mutta kohde vaan vaihtelee.

Nyt on asuntovaununraato vienyt kaiken talliajan.. Samoin, kuin HJn nelikko ja muut romut. Yhtä kelkkaa pitäis alkaa kasailemaan.. tai itseasiassa kahta. Samoin, kuin vaunu pitäis saada kuntoon ja kenties myyntiin. Sitten olis tietty vielä tuo FJ, johon sormet itseasiassa eniten syyhyttäis, mutta se onkin huonoimmassa kuosissa. Eli kai se on vähän niin, että se missä on vähiten naperrettavaa, on se vähäpätöisimmältä tuntuva ja puolestaan se, jossa olis koko maailman työt edessä, kiinnostaa eniten.

Emmätiä. Jos möis kaiken pois ja jois rahat.
Vastaa lainaten
  #17  
Vanha 10.10.2008, 23:04
sisua45:n Avatar
sisua45 sisua45 ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 03.03.06
Sijainti: Treen kupeesta
Viestit: 8.323
Perusasetus

Minä olen jo vähän kaivannutkin Hitsua ja hänen positiivisia ajatuksiaan. Perheellisen ei ole aina helppoa harrastaa, mutta välillä tulee metsässä tai Rabbit Ranchilla vierailtua.

Missä kunnossa sun Lantikka on?
Vastaa lainaten
  #18  
Vanha 10.10.2008, 23:16
nana:n Avatar
nana nana ei ole kirjautuneena
Konkari++
 
Rekisteröitynyt: 07.10.08
Sijainti: Lappi tl
Viestit: 807
Perusasetus

Ja ettei sulla sattu olemaan karjapuskuria for sale? Ritarissa kyllä ollut keseinen tsydeemi, mutta on edellinen omistaja (nainen) keksinyt sille jatkokäyttöä ja ottanut poies!
Halvalla tietty!!
Vastaa lainaten
  #19  
Vanha 11.10.2008, 04:23
jjv:n Avatar
jjv jjv ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen++
 
Rekisteröitynyt: 19.12.04
Sijainti: oulu, Finland.
Viestit: 301
Perusasetus

Mulla on kans pieni inspiraatiopula, hiluksi on aikalailla purettuna tällä hetkellä.
Moottori, vaihdelaatikko, kierrejousitus kaikki vaiheessa.
Vastaa lainaten
  #20  
Vanha 11.10.2008, 07:43
Nalle:n Avatar
Nalle Nalle ei ole kirjautuneena
Veteraani+
 
Rekisteröitynyt: 16.12.03
Sijainti: Sodankylä
Viestit: 1.665
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja nana Näytä viesti
Kannatan ehdottomasti tuota viimeistä lausetta!!
Perkele, ku joku ostaiski.. Loppuis tämä kurjuus edes hetkeksi ja pääsis rassaamaan oikein kunnolla. On tuo rakentelubudjetti vaan asetettu niin häviävän pieneksi.. Ja mikä pahinta, ei niinkään itsestä johtuvista syistä, vaan lähinnä työnantajan nihkeydestä maksaa yhtään enempiä euroja. Mutta niinhän se on kai vähän kaikilla.. Tai olis vissiin pitänyt lukea enempi, niinku äite on aina kehottanu. Kyllä ne vaan vanhemmat tuntuu tietävän nämä jutut.

Ja mitä tuohon juopotteluun tulee, niin Nalle on senverran syntymäpöhnäinen kuljeskelija, että ei se ainakaan lisää sitä viunaa tarvi, joten ei onnistunut sekään.

Noh, pitänee vissiin lopettaa tämä turha ruikutus näin aamutuimaan ja lähteä tallille rassaamaan. Josko siinä sitten jotain hyödyllistäkin tulis hoksittua.
Vastaa lainaten
  #21  
Vanha 11.10.2008, 08:44
Niko:n Avatar
Niko Niko ei ole kirjautuneena
Veteraani++
 
Rekisteröitynyt: 25.07.03
Sijainti: Nokia, Finland.
Viestit: 1.950
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja pee Näytä viesti
myy Hitsu pois se, johan alkaa myyntikrapula
No myisihän mää, mutta kuka tollasen ostais? Paitti mää... Mutta mulla se on jo

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja sisua45 Näytä viesti
Missä kunnossa sun Lantikka on?
Lantikkahan on ihan tikissä ja sillä tuli kesäkuussa Ranchilla pyörähettyäkin.

Eniten tässä on tarmoa syöny toi talliprojekti. Sekin oli seisokissa pitkä aikaa, kun ei vaan jaksanu, mutta nyt sielläkin alkaa näyttää vähän paremmalta ja jos tänä viikonloppuna sais isot ovet aikaseks, niin sit vois aika pian jo ajaa Rangen sisään ja alkaa olusen kanssa tuumia, että mitäs sille oikeen tekis
__________________
Ruskee City-Range & seittemän matala-autoa
Vastaa lainaten
  #22  
Vanha 11.10.2008, 09:27
baxxter:n Avatar
baxxter baxxter ei ole kirjautuneena
Sankari
 
Rekisteröitynyt: 10.06.03
Sijainti: PAiMiO, Finland.
Viestit: 4.285
Perusasetus

Hyvien neuvojen pohjattomasta arkusta vielä pari juttua..
Kaikki kunnia niille jotka viitsivät pohjolan tallissa autoa rakentaa, muutenkin kuin kahtena kauniina kesäpäivänä. Jos talli sattuu olemaan, niin edes hieman siivottu auton ympärystä helpottaa heti. Ja kunnon valot ja radio pitäis olla. Omasta (vanhempien) tallista löytyy myös vanha dumpperin penkki käsinojilla, siinä on hyvä istua, pohtia, poltella tupakkia ja soitella kaikille kenen numero kännykästä löytyy (anteeksi vaan kaikille asianomaisille). Kun saapuu tallille, ei saa mennä taloon sisälle äiteetä moikkaamaan, vaan pitää heti aloittaa hommat. Muuten menee sohvalla istuskeluksi eikä hommia saa aloitettua..
Hitsu, edessä on mahtava tilaisuus hommata motivaatiota. Ahdat itsesi kiikkerään koirankoppiin (suzukiin), muutaman litraisella vingutetun kiveltä kivelle loikan jälkeen tekee kummasti mieli herrasmiesmaasturin pehmeään kyytiin kahdeksikon höpinää kuuntelemaan..
Vastaa lainaten
  #23  
Vanha 11.10.2008, 09:56
kivinen:n Avatar
kivinen kivinen ei ole kirjautuneena
Sankari
 
Rekisteröitynyt: 13.01.03
Sijainti: Tuusula, Finland.
Viestit: 3.732
Perusasetus

Ei se tallin siivoaminen ole välttämätöntä. Oluesta nyt en olisi ihan varma.



Otetaan tämä tilanne, noin 250 tölkkiä olutta ja...



BLIM, päästään tähän. Helppoa, eikö totta?
Vastaa lainaten
  #24  
Vanha 11.10.2008, 10:16
Arska:n Avatar
Arska Arska ei ole kirjautuneena
Veteraani+
 
Rekisteröitynyt: 09.07.04
Sijainti: Valtimo, Finland.
Viestit: 1.707
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja kivinen Näytä viesti
Ei se tallin siivoaminen ole välttämätöntä. Oluesta nyt en olisi ihan varma.



Otetaan tämä tilanne, noin 250 tölkkiä olutta ja...



BLIM, päästään tähän. Helppoa, eikö totta?

Onpa heikonnäköiset akselit, mahtakohan kestää?
Vastaa lainaten
  #25  
Vanha 11.10.2008, 12:20
heimali:n Avatar
heimali heimali ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen
 
Rekisteröitynyt: 30.10.06
Sijainti: Tyynelä
Viestit: 137
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja kivinen Näytä viesti
Ei se tallin siivoaminen ole välttämätöntä. Oluesta nyt en olisi ihan varma.
...
Otetaan tämä tilanne, noin 250 tölkkiä olutta ja...
...
BLIM, päästään tähän. Helppoa, eikö totta?
Mitkä akselit nuo ovat ja mistä kulkineesta alkujaan lähtöisin, Proto-Sisustako?
Hyvännäköistä settiä muutenkin, löytyisköhän tästä "250 tölkin rakentelu-urakasta"
lisää kuvia maasturiprojektit-osiosta?

Viimeksi muokannut heimali : 11.10.2008 12:47 Perustelu: tarkennettu kysymystä
Vastaa lainaten
Vastaus


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Nyt äkkiä motivaatiota tänne!!!! HEKULIINI Chit-Chat 8 09.06.2005 06:39


Sivu luotu: 16:52 (GMT +2).