Kiits pate,mulla ei nyt ole antaa vaihdossa mitään linkkiä...On ne noi mokit vaan sikarumia kuljettimia!Oliko sulla vankkaa tietoa mokin ja volvon portaalien paino-erosta,onko huomattava???
-Ei tätä sotaa näin voiteta.pojat..mennäänpäs tuon suon yli että heilahtaa! [Vastaus]
Alkuperäinen kirjoittaja :
quote:
Kiits pate,mulla ei nyt ole antaa vaihdossa mitään linkkiä...On ne noi mokit vaan sikarumia kuljettimia!Oliko sulla vankkaa tietoa mokin ja volvon portaalien paino-erosta,onko huomattava???
-Ei tätä sotaa näin voiteta.pojat..mennäänpäs tuon suon yli että heilahtaa!
etu vulva taitaa painaa noin 150 kiloa ja mogit on siina 200-300 kiloo riippuen mallista.
no mokit painaa paljon enemmän mutta ne myös kestää paljon enemmän.
mokin akseleita en oo edes ikinä irtaallaan nähnyt, mutta rankun alkup. akseleihin verrattuna nää volvon porttalit on ehkä tuplasti painavammat. Wetteriltä saa muuten osia noihin volvolaisiin erittäin hyvin, ja ainakin minusta hinnat ovat ihan kohtuulliset (esim. pinjoniakselin ulompi laakeri ulkokehän kanssa reilun kolmekymppiä, alle 24h tilauksesta Oulussa).
Toi geekuusysin arvio mokin akseleiden painosta vastaa kyllä sitä mielikuvaa mikä niiden ulkonäöstä tulee, onhan ne vankkaa tekoa.
Alkuperäinen kirjoittaja :
quote:mokin akseleita en oo edes ikinä irtaallaan nähnyt, mutta rankun alkup. akseleihin verrattuna nää volvon porttalit on ehkä tuplasti painavammat.
Ei ne volvot niin paljoo paina... 14X kiloa oli kun punnitsin joskus etuakselin kuivana, en muista tarkkaan. Noin 70-kiloisia akseleita ei taida olla kun Suzukissa (paljos ne muuten painaa?).
se "ehkä tuplasti painavammat" tuli tosiaan ihan hiha-arviona, rangen etuakselia liikuttelee kaksistaan ihan kohtuullisesti, mutta noita ruåttalailsia kun kokeili toisesta päästä nostaa niin ei pienellä punnertamisella noussut maasta (tai oikeestaan susuki super kärryn lavalta).
Mutta nehän on oikeestaan aika keijukaiset jos etunen painaa vaan puoltoistasataa, takanen on sitten varmaan jonkinverran (10-20 kiloo?) kevyempi.
Alkuperäinen kirjoittaja :
quote:mokin akseleita en oo edes ikinä irtaallaan nähnyt, mutta rankun alkup. akseleihin verrattuna nää volvon porttalit on ehkä tuplasti painavammat.
Ei ne volvot niin paljoo paina... 14X kiloa oli kun punnitsin joskus etuakselin kuivana, en muista tarkkaan. Noin 70-kiloisia akseleita ei taida olla kun Suzukissa (paljos ne muuten painaa?).
/* Life Begins at 35" */
Suzukin aksulat paino 40-50kg toi viiskööt kiloo on kyl ihan maximi,kainalossa jaksaa kantaa...<img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle> Nyt tuli hj:n akselit ne painaa aivan kipeesti...
Alkuperäinen kirjoittaja :
quote:
mutta noita ruåttalailsia kun kokeili toisesta päästä nostaa niin ei pienellä punnertamisella noussut maasta (tai oikeestaan susuki super kärryn lavalta).
-Paavo
Jaa, kyllä me Tumpin kanssa otettiin ne siitä hiukkaskiihdyttimen kyydistä ja heiteltiin ne lämpimiksemme sun rankun alle.<img src=icon_smile_cool.gif border=0 align=middle>
Eihän se tee ku n.75 kiloo per ukko.
Oikeesti kyllä sanoisin että se etuaksula painaa varmaan lähempänä 200kg ku 150kg.<img src=icon_smile_dead.gif border=0 align=middle>
-tojota on vaan tojota, vaikka sen voissa paistais-
-Jojotalla yritän kuitenkin ajella- [Vastaus]
Alkuperäinen kirjoittaja :
quote:Oikeesti kyllä sanoisin että se etuaksula painaa varmaan lähempänä 200kg ku 150kg.<img src=icon_smile_dead.gif border=0 align=middle>
Hmm... Mulla oli joskus Volvolainen akseli osina, ja silloin punnitsin osat yksitellen henkilövaa'alla. Tartteekin katsoa jos löytys jostain vielä ne painot. Ei olis kyllä eka kerta kun muistan väärin jotain painoja. <img src=icon_smile_blush.gif border=0 align=middle>
Pyöriikö noi portaaliaxulat "väärinpäi" vai kuinka se ratasvälitys on ideoitu??
Ja saako niitä laillisesti asentaa muihnki vehkeisiin? (esim volvon portaalit blazerin alle?)
Muistinvaraisesti: Unimog 406/416 akselit painaa etu 320kg ja taka 280kg. En muista oliko noissa luvuissa jarrulevyt/rummut mukana vai ei. Ei mitään keijukaisia, mutta kantavuuttakin on 3500 kiloa per akseli ja muistaakseni tehdas lupaa neljä tonnia alennetulla ajonopeudella, esim. joku raskaampi aura tai lumilinko nokalla.
Jokos G-mies on saanut ne 406-aksulat putsattua ja kasaan vai onko kaikki aika mennyt heikompia entratessa <img src=icon_smile_tongue.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_tongue.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_question.gif border=0 align=middle>
quote]Et ilmeisesti lue lehteä nimeltä 4x4 Magazine? Tai tätä foorumia?[/quote]
Kylmä öögailen tätä mestaa mut ei ikinä oo toi juttu pistäny silmään..
Pitää vissii laittaa pullonpohjat noukalle takas että näkis miltä maailma näyttää.. <img src=icon_smile_wink.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_wink.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_wink.gif border=0 align=middle>
Mulla painaa range mokin akseleilla 2060kg! Tupla-akut,vinssi ja vähän panssarointia.Niin ja koko 20ltr tankki täynnä!!!Punnittiin katsastuksessa. Alkuperäinen paino 1750kg.
Note! This message was posted anonymously! [Vastaus]