Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Linkit muihin palveluihin > Elävä Arkisto > Corvette Finland > Vuosimallit 1984-1996
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 12.11.2003, 14:39
JoniMan JoniMan ei ole kirjautuneena
Tulokas
 
Rekisteröitynyt: 12.11.03
Sijainti: Oulu, Finland.
Viestit: 4
Perusasetus

Miten sytyttää kylkivalot ?


Eli mahtaako kykien valot (siis esim. etulokarissa sivuvilkun se toinen valo, parkkivalo tavallaan, kuten myös takana) olla sallittuja nykyään suomessa. Itelläni on -87 vette, tuotu jenkeistä -95, ja silloisten lakipykälien mukaan, on nämä ko. sivuparkit otettu pois käytöstä.
Ensinnäkin on poistettu polttimot, luulinkin jo, että pääsee helpolla, mutta jotain muutakin on tehty, koska valot eivät pala parkkien/ajovalojen kanssa samaan aikaan, vaan vilkun kanssa! Kuuluuko asian olla näin? Ja onko mitään helpohkoa saada sivuvaloihin virtaa? Näyttäis ne niin kivoilta.

Kiitti sille joka tietää/vaivautuu auttaan.

Vastaa lainaten
  #2  
Vanha 12.11.2003, 17:57
VetteMan VetteMan ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen
 
Rekisteröitynyt: 21.06.02
Sijainti: Finland.
Viestit: 103
Perusasetus

Edessä vilkun yhteydessä oleva kirkas valo on ns. kääntymisvalo, eli se syttyy kun vilkun laittaa päälle ja jää palamaan kunnes vilkun sammuttaa. Oranssin pitäisi palaa parkkien kanssa. Takana kyljessä oleva punainen pitäisi palaa parkkien kanssa samaan aikaan ja sen yhteydessä oleva kirkas valo silloin kun pakki on päällä. Valoja ilmeisesti hyväksytään vähän katsastusmiehestä riippuen Omassani palaa kaikki valot niin kuin ne on alkujaan kytketty. Eikä ole ollut ongelmia poliisin eikä katsastusmiehen kanssa.

- I'm not driving fast, I'm flying low! -
- Corvette '84
Vastaa lainaten
  #3  
Vanha 16.11.2003, 17:43
ToniH:n Avatar
ToniH ToniH ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen
 
Rekisteröitynyt: 05.04.02
Sijainti: Finland.
Viestit: 174
Perusasetus

Suomessa ei saa näyttää punaista sivulle (tai eteen). Siksi sääntöjen ja useimpien katsastajien mukaan ne punaiset takasivuvalot ei sais palaa.

Vanhasta Vetestä otin aina polttimot irti katsastukseen mutta uuteen en oo muistanut pistää niitä ees paikalleen.

Corvette L98 Coupe '91 Audi A6 Quattro 2.8 V6 '95
Vastaa lainaten
Vastaus


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
miten voiolla????? ed Chit-Chat 12 08.02.2009 14:42
miten rekisteröityä? Tekniikka & Jutustelu 2 20.05.2005 08:03
miten tää toimii toppa Chit-Chat 6 05.04.2005 23:05
miten noi menee... las-c Chit-Chat 24 12.01.2005 18:03
Miten SJ:hin lisävaihdelaatikko 4WD Tekniikka & Jutustelu 12 14.09.2004 12:02


Sivu luotu: 22:28 (GMT +2).