![]() |
![]() |
|
Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
#1
|
|||
|
|||
![]() Kumpi TD kone Hiluxiin (86)Eli nyt ollaan päätymässä konerempan sijasta vaihto koneeseen ja tarjolla olisi 2L-II Turbo kone (eli se uudempi käytetty esim. hiluissa) tai LJ:stä tuttu 2L-T. Kumpaan koneeseen kannattaisi päätyä ja miksi? Uudemassa ainakin erinlainen öljypohja --> sopiiko vanhaan hiluxiin? -Metal- Note! This message was posted anonymously!
|
#2
|
||||
|
||||
![]()
2L-T II:ssa on palasäätöiset venttiilit = eipä säädelläkkään puolessa tunnissa kotona ilman varaosia ja erikoistyökaluja.
Uudemmassa neljä konia enemmän (86->90 hv) ja vääntö pompsahti muistaakseni 188 Nm -> 215 Nm. Eiköhän nuo muuten suht samanlaisia, olikohan uudemmassa jokin öljynjäähdytin vielä lisänä...? Tais olla. |
#3
|
|||
|
|||
![]()
Ei kumpaakaan.
Itellä 2L-T lähes tulkoon täys remppa ja tosi halpaa<img src=icon_smile_sad.gif border=0 align=middle> Kandee joltain tutulta kysyä jotain muuta TOYOTAN konetta joka kävis hiluxiin: Mukavaa olla tyhmä |
#4
|
||||
|
||||
![]()
Taitaa olla makuasia. 2L-T:stä saa varmaan samanverran tehoa irti kun vaihtaa toisen ahtimen. Tosin omansa on minun käytössä riittäny ja ei tosta ole mitään vielä särkynykkään kun mittarissa on 500000. Veikkaisin että halvemmat osat tuohon vanhempaan koneeseen, mutta se on pelkkä arvaus kun uudemmasta ei ole kokemusta. Jos itse joutuisin laittamaan niin laittaisin sen joka on paremmassa kunnossa (turbo, puristukset).
|
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
Kumpi kone suikkaan? | päne | Tekniikka & Jutustelu | 34 | 31.01.2008 07:31 |
Diesel kone bensa hiluxiin -91 | Tic | Tekniikka & Jutustelu | 1 | 24.01.2008 20:20 |
-89 hiluxiin 2lt kone | Tekniikka & Jutustelu | 6 | 22.07.2006 22:43 | |
Kumpi gepsi? | Nerd-O | Tekniikka & Jutustelu | 11 | 21.03.2005 07:38 |
Kumpi kone | bj45lava | Tekniikka & Jutustelu | 4 | 22.06.2004 20:00 |