![]() |
![]() |
|
Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
||||
|
||||
![]() suzuki sj410 tekniikka murheita.. mm vaihelaatikon ääntely..tervehdys. elikkäs, vaihoin suzukiin uuen kytkimen, noh sitten loota paikoille ja paanalle.. no empäs päässy mihinkään.. kytkin ei toiminu, vaihteita ei löytyny.. otin lootan pois ja purin niin vaihdoin pää akselin yhden laakerin kun vanha oli joo niin väljä.. ei muutako takaisin nippuun ja paikoille, niin ja laitoin painelaakerin kunnolla paikoille niin alkoi kytkinkin pelittään. ja ennekuin pääsin koe ajamaan niin vaihdoin välitetyn jakolootan paikoille ja sitten pääsin kojottaa. vaihelootan laakerin vaihdon jälkeen toimi kojolla kolmos vaihde joka ei ole ennen pysyny päällä, muutama veto hallin pihalla ja kolmos vaihde ei menny paikoille.. ei siinä, käytiin kaiffarin kans ajamassa mettässä ja tultiin takaisin hallille niin ei meinannu mennä enään neloselta kakkoselle.. väkisin se lopun viimein meni paikoille ja pääsin hallin pihalle. ja seuravana päivänä auto halliin ja vaiheloota pois, purin pöydälle kappaleeksi ja vaihdoin kaikki laakerit paitsi neulalaakerit.. ei muutako loota takaisin paikoille ja kojolle. kaikki tuntui pelittään hyvin, 3vaihde alkoi pysymään paikoilla ja toimii muuten mutta ajoin noin 2-3km ja nostiin kaasun ylös niin pieni metallinen kolahdus ja sen jälkeen sirinää, räminää, metallista kolinaa alkoi vaihelootasta kuulumaan, aina kun vedosta päästä kaasun niin alkaa ääntään.. ja jopa sain ääntämään niin että päästiin kaasusta, kilinää ym, sen jälkeen painoin kytkimen pohjaan, sama toistuu sitten otin vaihteen pois silmästä niin sama ääntely jatkuu.. kaikki vaihteet menee paikoille aivan normisti, ei ole tökkivää tai väkisin laittoa.. eli voisikos joku joka sai selvää mitä tarkoitin niin auttaa minua että mikä tuossa mahtaa olla vikana... minulla ei ymmärrys enään riitä..
|
#2
|
||||
|
||||
![]()
Meneekö vaihteet silmään kun moottori ei oo käynnissä...mulla oli kakkos vaihde itellä jumissa, purin laatikon ja avasin siirtäjät...siirtänäjien tankojen välissä oli jotain pärseitä, putsasin pärseet pois niin taas meni vaihteet päälle....olikos sulla ne siirtäjä haarukat suorat ja muutenkin kunnossa?
__________________
-MMC- Suzuki Jimny -02 Suzuki sj 413 Ex Toyota Lj -89 Ex Suzuki sj 413i Ex Suzuki sj 410 |
#3
|
||||
|
||||
![]()
kyllä net vaihteet menee päälle silloinkin.. noh sanotaako näin että tämä oli minun ensimmäinen vaihelootan purku, korjaus, kasaus..
![]() |
#4
|
||||
|
||||
![]()
Ainakin omassa toosassa on välys pää akselilla.
__________________
-MMC- Suzuki Jimny -02 Suzuki sj 413 Ex Toyota Lj -89 Ex Suzuki sj 413i Ex Suzuki sj 410 |
#5
|
||||
|
||||
![]()
oookkei. no perkule.. mikähän sielä mahtaa olla vikana... kaveri sanoi että sielä joku akseli pääsee vissiin ehkä liikkuun johonkin suunta ja että joku hammas ratas tekis sen äänen..
|
#6
|
|||
|
|||
![]()
hoksasitko katsoa että onko pääakselin pääty laakereiden lukitukset paikallaan?
|
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
Ostettu SJ410 vaihelaatikon kumityyny ja mittaripyörittäjä | karza | O/M/V Varaosat ja tarvikkeet | 0 | 15.02.2011 15:52 |
Myydään suzukin sj410:n tekniikka | HELLE | O/M/V Varaosat ja tarvikkeet | 16 | 29.11.2008 17:57 |
Myyty: Suzuki 410 tekniikka | HRD | O/M/V Varaosat ja tarvikkeet | 1 | 18.12.2007 18:23 |
M:Suzuki SJ410 tekniikka | sakari65 | O/M/V Varaosat ja tarvikkeet | 2 | 28.10.2006 05:42 |
Ohjaustehostimen ääntely | HJ60 | Tekniikka & Jutustelu | 15 | 05.09.2004 17:47 |