![]() |
![]() |
|
Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
||||
|
||||
![]() Tasasella jumittaminenTuli tänään (taas) jäätyä hiluxin kanssa keskelle peltoa jumppaseen kun eturengas tippui kokonaan ojan jäänläpi ja takapää ilmaan. Vinssi on keulassa mutta mistäs vedät kun puita ei ole lähimaillakaan. Minkälaisia maa-ankkureita olette kehitelleet? pieni pulma tulee vielä siitä kun maan pinta on roudassa+20cm lunta. Sulanmaan aikaan pellolla mutavellissä on tullut oltua myöskin aika tiukassa eikä vetopisteitä lähimaillakaan ![]()
|
#2
|
|||
|
|||
![]()
Teet paksusta metallista semmosen jättimäisen telttakiilan näkösen vehkeen ja hakkaat lekalla peltoon 45 asteen kulmaan. Esimerkiksi tosi iso kulmarauta teroitettuna päästä.
Luulis pitävän näillä keleillä kun maa on jäässä. |
#3
|
||||
|
||||
![]()
Tuolta löytyi jotain juttua mönkkärille: http://keskustelu.sammysatv.com/view...d2a60&start=15
http://kuva1.kuvablogi.com/iso/img2237083.jpg http://kuva1.kuvablogi.com/iso/img2237082.jpg Pitää joskus kokeilla tuollainen rakennella autokäyttöön. |
#4
|
|||
|
|||
![]()
http://www.marinestore.fi/www/popupcard.php?id=19
Tosta mallia ja itse tekemään sen painoisen kun haluaa,ton ottavuuskulman vielä kun tekee säädettävän niin vot. Aura-ankkurikin olisi aika sopiva nelikon perään mutta se ei toimi jäisessä maassa. |
#5
|
||||
|
||||
![]()
Nokkelalla liftin käytöllä kyllä selviää pahoistakin pinteistä, varsinkin kun on kovaa maata alla...
__________________
-Pauli- |
#6
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
Tuo on totta, tänäänkin olisi helpottanut jos olisi ollut mukana ![]() |
#7
|
||||
|
||||
![]()
__________________
Montenegro Offroad Club #21 Dodge Ram '95, Jeep ZJ '96 |
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
Vinssin free spoolin jumittaminen iän myötä? | Repro | Tekniikka & Jutustelu | 9 | 25.11.2008 15:59 |