Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Tekniikka & Jutustelu
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 17.08.2011, 08:50
fj40 mörö:n Avatar
fj40 mörö fj40 mörö ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen++
 
Rekisteröitynyt: 03.05.10
Sijainti: ivalo
Viestit: 301
Perusasetus

jeep cherokee kokemuksia


auton ostoa olis ilimassa ja pisti silimhän kivasti nuot cherokeet, onko palstalaisilla kokemusta hyvistä ja huonoista puolista, ja moottoria näkkyypi olevan kahella erillä diselillä ja pensalla mikä niistä erottuu edukshen ja mikä pyörittäs 33" renkhaja vaivattomammin, KEHUJA JA MOITHEJA kiitos

Vastaa lainaten
  #2  
Vanha 17.08.2011, 08:55
Gary Grand:n Avatar
Gary Grand Gary Grand ei ole kirjautuneena
Arvostettu jäsen
 
Rekisteröitynyt: 10.11.04
Sijainti: Petäjävesi, Finland.
Viestit: 2.887
Perusasetus

Oletko HAKUa kokeillut?
__________________
Valitsemaanne aivosoluun ei juuri nyt saada yhteyttä, olkaa hyvä ja yrittäkää myöhemmin uudelleen.
Vastaa lainaten
  #3  
Vanha 18.08.2011, 13:13
Dethlock Dethlock ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen++
 
Rekisteröitynyt: 12.06.10
Sijainti: Joensuu
Viestit: 315
Perusasetus

Hyvä aihoahan tuo Cherokee on. Dieseleistä 2.1 on alitehoinen ainakin vetokäytössä eikä 2.5TD:kään mikään tykki ole mutta niilläkin pärjää aika pahoissakin paikoissa. Bensaversiot varmaan ihan kivoja jos polttoaineenkulutuksella ei ole merkitystä.

Noi Jeepin dieselit ovat vaan aika perseestä rakenteeltaan ja kannet tuntuu olevan kulutustavaraa. Ei mene meikäläisen järkeen miksi koneessa on erilliset kannet mutta kansipahvi on kuitenkin yhtä palaa.
Vastaa lainaten
  #4  
Vanha 18.08.2011, 13:21
JAMANT:n Avatar
JAMANT JAMANT ei ole kirjautuneena
Sankari
 
Rekisteröitynyt: 07.05.03
Sijainti: Espoo, .
Viestit: 4.072
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Dethlock Näytä viesti
Ei mene meikäläisen järkeen miksi koneessa on erilliset kannet mutta kansipahvi on kuitenkin yhtä palaa.
Tuotantotekninen asia, sama kansi sopii 3 -pyttyiseen, 4 -pyttyiseen, 5 -pyttyiseen ja 6 -pyttyiseen, siksi!!
Vastaa lainaten
  #5  
Vanha 18.08.2011, 14:02
mparty:n Avatar
mparty mparty ei ole kirjautuneena
Veteraani+
 
Rekisteröitynyt: 29.09.10
Sijainti: Tyrnävä
Viestit: 1.516
Perusasetus

Nuo kiisselit tuntuu olevan hieman huonossa maineessa, kuulostaa siltä että tuo VM:n 2.5TD on aika lämpöherkkä kampe jolloin aika herkällä ylilämmöllä kannet paukkuu?
Meikäläisen 2.5TD:hen tein kansirempan heti parin kk sisään siitä kuin sen hankin, 2 kantta halki. Vaihdoin kaikki 4 ja rupesin panostamaan jäähdytykseen. Nyt kun jäähdytys on reilassa niin kone on pelannut hyvin reilun vuoden eikä ole vielä tullu toista kansiremppaa tehtyä

Kone vääntää alakierroksilla hyvin, 800rpm:llä vönkii pikkupuolella huoleti menemään. Ja kestää huoleti upotukset snorkkelin laiton jälkeen.

Yks lisäongelma kiisselien kanssa on että osa osista on aika tiukassa kun tuolla ameerikan päässä eivät ole noita kiisseliversioita harrastaneet...
Vastaa lainaten
  #6  
Vanha 18.08.2011, 16:21
Dethlock Dethlock ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen++
 
Rekisteröitynyt: 12.06.10
Sijainti: Joensuu
Viestit: 315
Perusasetus

Joo, en tarkoittanut että diesel on huono mutta ihmetyttää se että yhden kannen takia joutuu repimään koko paketin auki ja kun pahvi on kertakäyttökamaa niin nostaa kuluja turhaan. Itselleni tuo 2.5TD antaa ihan sopivasti tehoja (jos tulee paha paikka niin konee kyykkää ennen kuin hajoittaa jotain muuta ja kuski voi alkaa miettiä reittivalintaa uudestaan) ja kun samalla autolla ajaa kaikki ajot niin kulutuskin on järkevällä tasolla.
Enkä oikein usko että ylilämpö tappaa noita kansia vaan huono materiaalivalinta/suunnittelu.
Vastaa lainaten
Vastaus


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
kokemuksia grand cherokee 3.1 d v99-03?? höpöhöpö Tekniikka & Jutustelu 5 08.07.2011 22:51
Tietoa/kokemuksia Jeep Grand Cherokee TOPPAHOUSU Tekniikka & Jutustelu 1 20.01.2009 18:13
cherokee tai grand cherokee kokemuksia Chit-Chat 8 16.05.2007 18:55
Jeep Cherokee 2,5 TD kokemuksia? harriL200 Tekniikka & Jutustelu 8 15.03.2007 19:48
Ostetaan jeep cherokee/grand cherokee vanteet O/M/V Muut 5 16.12.2005 21:50


Sivu luotu: 00:05 (GMT +2).