![]() |
![]() |
|
Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
||||
|
||||
![]() BJ-40 Avo ja miten???Miten saan bj-40:n (2+4 paku) katsastettua avona? Rekisteriotteessa ei merkintää irrotettavasta korin ylä osasta.väittäävät konttorilla että avo mahdollisuus poistuunut 2+4 pakun muutoksen yhteydessä???? henkilä ja huoltoajoneuvona saa ajaa avona?
__________________
Hämeen Off-Road Kerho HOK Maplehill Productions http://www.pajakallio.fi/ http://www.ipefix.fi/ |
#2
|
||||
|
||||
![]()
Itse asiaa tiedustelin broncon kohdalla ja vastaus oli että ei ole enään paku kun ottaa katon pois
![]()
__________________
http://esory.kuvat.fi/#/ |
#3
|
|||
|
|||
![]()
taitavat höpistä konttuurilla omiaan. avona saa olla vain etupenkeillä porukkaa, jos kattopaikoillaan 2+4 mikäli paku. Henkkarissa saa istua takanakin. Toi malli kun on jo tehtaalla varustettu irroitettavalla katon yläosalla (osassa merkitty osassa ei otteeseen) pitäisi kyllä saada merkinnän otteeseen pyytämällä. Kun se autosi on muuutettu pakuksi jo aikoinaan ja sen lain puitteissa sai pakukin olla avo, se jos nyt ei saa ei koske takautuvasti hyväksyttyjä ajoneuvoja. Näin taas minä muistelisin.
|
#4
|
||||
|
||||
![]() paitsi tilapäisesti neljä takana jos ei ole otetta muuteltu
[QUOTE=Cental73;472640]taitavat höpistä konttuurilla omiaan. avona saa olla vain etupenkeillä porukkaaQUOTE]
Missä moinen sääntö? Ei seiskaseiskassa ainakaan tai sitä vanhemmissa tuommoisia rajoituksia tunneta. Jos tuohon menee niin pyydän akelta muutaman tonnin korvauksia autojeni arvon alenemisesta se on vinssi homma se. Noille katsastuskonttoreille jotka otteita muuttelevat ja muklaavat pitäisi muuten laittaa oma topikki että tietää jengi varoa noita omien sääntöjensä laatijoita & paskapaikkoja. Viitasaaren konttori on yksi valitettavan hankala paikka ja itse en suostu siellä enää asioimaan kun ei tunnu onnistuvan välillä yhtään mikään. Mustaa laitettiin yhdessä läävässä seisontaan (tai siis ajoneuvo oli OFF THE ROAD-statuksessa ja jo oli jäämässä takapenkkitekstit otteesta pois. Totesin, että lappu tähän ja fyrkat takas tai sitten entisenlainen ote ja niin tehtiin että takapenkkimaininta jäi papereihin niinkuin pitääkin ettei tule viranomaisten kanssa tien päällä kommelluksia enää sen enempää. Vaadin vielä alkuperäisen otteen teknisen osan itselleni lisätodisteeksi ettei pääse kukaan kikkailemaan asialla sen enempää. Kyllä tämä elämä on yhtä tinkimistä välillä. Iisalmessa hoitaa kivirannan katsastusasemalla virkailija erittäin loistavasti & lain mukaan asian kuin asian, siellä ei kuse paperihommat ja lakifaktaa tulostetaan kouraan aina jos sille tarvetta on. Leväsen uusi paikka huippumeininkiä myös. Viimeksi muokannut Urbancityboy : 02.07.2008 01:11 Perustelu: kirjoitustaidottomuutta mm. |
#5
|
||||
|
||||
![]()
No miks vitussa sää viitasaarella käytät niitä autojas? Virtanen&co ei oo ennenkään tajunnu yhtään mitään harrasteajoneuvojen päälle.
Vaan käyppä Karstulassa, keski-suomen halvin ja samalla asiantuntevin paikka (minun mielestä). Siellä katsureitten kanssa pystyy OIKEASTI keskustelemaan jonkun tietyn muutoksen aiheuttamista ongelmista katsastuksessa. Kaikki autot mtä mulla on ollu oon käyttäny siellä sen jälkeen ku Virtanen survas sillä hetkellä 4 vuotta vanhan auton täysin ehjästä pohjasta meisselin läpi ja hylkäs koko laitteen... HJ:ssa on ollu suora putki joka kerralla jä äijät kaasuttelee sillä ihan lämpimikseen vaan kuunnellakseen koneen ääniä joka kerta. Viimeks oli etuakselilta oikealta puolelta olkalaakeri aivan saatanan väljä ja hekselipultit TODELLA löysällä, Palonen kysäs vaan että onko mulla työkaluja mukana? Sanoin notta on, johon palonen laukas rennosti että kokeiles kiristää niitä henkselipultteja sillä välin ku hän käy heittämässä kepillisen... Ja leima tuli, niinku ennenki eikä valittanu mistään pikkuasioista. Ja ku nyt kevättalvella ostin itekki paku-BJ:n jossa irrotettava katto kävin oikeen asiasta kyselemässä ko. puljussa vaikuttaako katon poisto henkilömäärään. Hetken aikaa miettivät ja vastasivat että ei vaikuta jos kaikille on turvavyöt.
__________________
__________________ "Atheism: Not to do the shit that religious do to each other." http://www.eroakirkosta.fi "Netissä idioottien kanssa väittely on mahdotonta, joutuu alentumaan niiden tasolle ja ne voittaa sut kokemuksella" |
#6
|
|||
|
|||
![]()
AKE:sta on peräisin tuo "tieto" ettei avona saa olla pakussa tilapäisillä penkeillä porukkaa. Perhana kun löytäisin sen mailin/pykälän mikä sieltä tuli, kun asiaa taannoin selvittelin. Soon ihan herra sinitakista kii antaako pikavoiton, suurin osa tulkitsee avopakubertan vain avoautoksi, ei pakuksi.
|
#7
|
|||
|
|||
![]() johan oliLainaus:
Ainoa plussan arvoinen asia on se, että ruuhkaa siellä ei kyllä koskaan ole aina on vapaita aikoja jostain kumman syystä en käy tuossa paskaläävässä enää ikinä varokaa muutkin |
#8
|
||||
|
||||
![]() mikä vuosimalli? uudemmissa voi olla tarkempaakin, en tosin tiedä varmaksiLainaus:
Päällystön on pysyttävä liikkeessä ja jos tuo asia muutetaan niin omakin lehmä on tuolloin ojassa ja minä ainakin aloitan sitten kaupunkisodan eikä kellään ole sitten enää kovin kivaa ja jotka minut tarkemmin tuntevat niin voivat vahvistaa että kaikenlaista pikku pilailua voi olla tuolloin tiedossa. Juuri tänäkin kesänä on musta leimattu ilman ovia & ikkunoita ja konttorin pihassakin roikkui rötkyilijöitä takaloosteri pullollansa ja UCB oli kohtalaisen hyvällä tuulella. Kyllä Suomessa laki pitää olla sama kaikille tai sitä ei jakseta muuten enää kohta noudattaa. UCB kalustoa: BJ 40 Musta vm -77 2 + 4 BJ 40 Punainen vm -76 2 + 4 BJ 40 Vihreä vm - 75 2 + 4 ja kaikilla tasan tarkkaan mennään avona täydellä kuormalla eli tilapäisesti 4 kpl " ihmisiksi" laskettavia takalavakyytiläisiä jos niin tarve vaatii tai siltä tuntuu. Muuttelivatpa lakejaan nuo jenkkien omistamat Suomen katsastuskottorit ihan miten haluavat. Jos olet 2 + 4 BJ pakulla, varsinkin vanhemmalla moisen kohtelun kohteeksi joutunut, niin enpä voi sanoa muuta kuin että taas maasturimiestä on kiusattu turhanpäiväisen tärkeilyn vuoksi tai vastaavaa. Kyllä välillä kyllästyttää tämä mielivaltaan perustuva järjestelmämme t UCB Vaihda konttoria Viimeksi muokannut Urbancityboy : 02.07.2008 01:09 |
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
miten rakentaa | Tekniikka & Jutustelu | 8 | 20.10.2005 19:04 | |
miten välitykset??? | patikka | Tekniikka & Jutustelu | 1 | 04.09.2005 08:18 |
miten tää toimii | toppa | Chit-Chat | 6 | 05.04.2005 23:05 |
miten noi menee... | las-c | Chit-Chat | 24 | 12.01.2005 18:03 |
Miten SJ:hin lisävaihdelaatikko | 4WD | Tekniikka & Jutustelu | 12 | 14.09.2004 12:02 |