![]() |
![]() |
|
Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin. |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
|||
|
|||
![]() Hevosen ravausGoogletus sannoo, että ravi on yks hevosen askelluslaji, jolla se siirtyy oliko se kolmiosta vai nelistä laukkaan. Laukalla mennään max. 80 ja ravilla 50km tunnissa noin. En oo ikinä elokuvissa tai televisiossa nähnyt hevosten irrallaan ravaavan, ne vaan nelistelee ja laukkaa tai ihan vaan astelee muina hevosina rauhallisesti. Miksi ne ravikilpailuissa pakotetaan jäämään tuohon siirtymä askellukseen ja vielä läimitään perseelle tuollaisella auton antennia muistuttavalla piiskalla? ![]() Joskus ne konit sitten saapi tarpeekseen ja uskaltavat siirtyä luonnonmukaiseen laukkaan ja siitä tulleepi rankkareita. Luonnotonta rääkkiä kommeille luontokappaleille sanon minä. ![]() Vain raha on päätekijä eikä mikään eläinrakkaus.
|
#2
|
||||
|
||||
![]()
Toisille hevosille ravi on aika luontainen tapa edetä, toisille ei.
Ratsastaessa ei todellakaan se miellyttävin ja laukkaan siirtyy itse oikein mielellään, mutta kaikkia hevosia ei tahdo saada laukkaan. Tykkäävät ravata. ![]() Tuota ravurien piiskaamista en ymmärrä yhtään. No, vituttaahan se hevos"miestä" jos heppa laukkaan sortuu eikä pääse rahoista ravaamaan, mutta piiskaaminen vituttaa jo ajatuksena. ![]()
__________________
Valitsemaanne aivosoluun ei juuri nyt saada yhteyttä, olkaa hyvä ja yrittäkää myöhemmin uudelleen. |
#3
|
|||
|
|||
![]()
Ite oon sitä mieltä, et jos hevosta pitää käskeä vauhtiin, on se huono meetvursti
Ruottissahan ne kait on kieltäny/kieltämässä raipan kokonaan ja ohjillakin käskemisen Se on paljolti kouluttajan huonoutta jos hevosta ei saa oppimaan siihen, että kisakärryjen edessä ravataan, niin paljon kuin konista irtoaa ja muulloin sitten ohjastajan käskyjen mukaan Mutta tossa toisaalta hidastaa ja vaikeuttaa hevosen tyhmemmäksi ja tyhmemmäksi koko ajan jalostaminen, siksihän elukka joka hyppää 3m korkealle pysyy 2m korkeassa lauta aidassa ja poni pysyy vaan verkossa tai aidassa josta se ei mahdu ali tai läpi Hevoset pysyy aidassa jossa lankut tökätään reikään, poneilla ne pitää olla ketjulla kiinni ![]() Koolingissa oli sopivasti reikä, niin pudotin tapin siihen, eiköhän toinen poneista sitä ollut nyplimässä reiästä pois, mutta onneksi yläpuomi on niin matalalla, ettei mahtunut nostamaan tappia reiästä pois ![]() Ravaus on aikanaan kait kehitetty siihen että vaunuista ampuessa hevonen juoksee tasaisemmin eikä tartte kehittää kompensoivaa rakennetta vaunuihin estämään maiseman loikkimista puolen metrin tarkkuudella Roomalaisillahan vaunut kiinnittyi takaosastaan aisaan ja matkustamo "kellui" vapaasti aisan päällä, eli kun hevonen loikki laukalla matkustamon liike oli vähäisempi Jostain lueskentelin troikasta eli kolmihevosisesta valjakosta jossa keskimmäinen laukkaa ja reunimmaiset ravaa, matkanopeutta voidaan pitää 60Kmh tunnissa useamman tunnin putkeen Siinä jutussa oli, että nyky hevosia on vaikeaa saada opetettua kyseiseen hommaan, mutta siihen ei otettu kantaa miksi Hevostelijathan ei sitä myönnä, mutta mietitään vaikka orjia, laitetaan ne keskimääräistä tyhmemmät ja isokokoisimmat lisääntymään, niin saadaan helposti hallittavia voimakkaita orjia jotka tyytyy vähään ja eivät älyä karata Mutta otetaan joku 800kg painava työhevonen joka on viisas ja kekseliäs ja tietää et jossei tee niin tulee piiskaa, mutta jos kenkäsee auraajan ja auran 3oom päähän ojaan, niin saa loppupäivän vapaata tai tuurilla pidempään Ei varmaan tartte paljoa miettiä montako auraa on kappaleina ja moniko kyntäjää lasaretissa Mutta sitten otetaan sen tyhmä ja hidas kaveri joka kuvittelee ettei pääse syömään ellei peltoa ole kynnetty, niin sehän on hemmetin hyvä linjainen ja ahkera työ hevonen, jolloin se pääsee sen säyseän (tyhmän) tamman selkään jotta saadaan lisää säyseitä ja ahkeria (tyhmiä) työhevosia Samalla tulee sekin hyvä puoli tyhmyydessä ettei ne ees älyä karatakkaan ![]()
__________________
Positiivinen rasismi? Jos ei natiivi pyytää jotain se pitää antaa ja vähän päälle, ettei vaan olisi rasisti ja pilaisi ihanaa monikulttuurisuutta. Jos natiivi pyytää jotain se pitää kieltää ja vähän päälle, ettei vaan olisi rasisti ja pilaisi ihanaa monikulttuurisuutta. |
#4
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
Päteekös tämä sun ajatus koiriinkin? ![]() Nekin on ollu sutena liian viisaita ja jalostettu niin tyhmiksi etteivät enää karkaa tai syö omistajaansa? ![]() Tokihan jalostuksessa voidaan aina valita ne tyhmimmät lajinsa edustajat ja saada aikaan pitkässä juoksussa vielä tyhmempi jalostuksen tulos, mutta ehkei se tavoite ole tuo.. Sen verran hevosten kanssa ollut tekemisissä että selväksi on käynyt että ne on aika pirun älykkäitä otuksia. Ehkei ne just siks mihinkään karkaakaan, kun tietävät saavansa täyden ylöspidon.. ![]()
__________________
Valitsemaanne aivosoluun ei juuri nyt saada yhteyttä, olkaa hyvä ja yrittäkää myöhemmin uudelleen. |
#5
|
||||
|
||||
![]()
Tämä hevonen sai tarpeekseen: https://www.riemurasia.net/video/Instant-karma/161708
|
#6
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
__________________
Salon seudun OFF ROAD Ry |
#7
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
![]()
__________________
Oli kysymys mikä tahansa niin vastaus on TOYOTA V..tut se mitään heikkoa ole... Antsa. The member of Lahnajärven moottoriurheilusukeltajat Ry. Only tool you need to keep your TOYOTA running, is welding machine. Ostetaan Bj kuskin ovi. Pyyhkijän moottorin koppa. Jyrsitään Kantoja. Piikataan betonia eli tallin lattiat ym.Sekä muut Bobbari ja mönkkärityöt. 0500-752101/Antsa Honda Rincon 650 ym.Työmönkkärijorinat löytyy tästä Antsan Tuubi |
#8
|
|||
|
|||
![]() Lainaus:
No ei koirat oikeestaan suoraan mene tuohon, ne on otettu käyttöön jotka ei ole ruokkivaa kättä purreet Ja loppu jalostus on tullut tarvittavia piirteitä korostaen Samahan se on hevosella ollut tarvittavia piirteitä on suosittu ja väitätkö, että elukka ei ole tyhmä joka ei osaa puomia avata, vaikka pari kertaa näkee sen tehdyksi Vai onko se vaan niin laiska, että mieluummin pysyy aitauksessa tarkalla dieetillä, kun ei viitsi avata puomia ja mennä syömään nurmikkoa tai heinäkatokseen mussuttamaan Otetaan ihminen joka on vankilassa, kyllähän se tyhmä on jos istuu elinkautista ja vartija jättää kuljetusauton lukitsematta eikä vanki karkaa tai edes yritä karkuun
__________________
Positiivinen rasismi? Jos ei natiivi pyytää jotain se pitää antaa ja vähän päälle, ettei vaan olisi rasisti ja pilaisi ihanaa monikulttuurisuutta. Jos natiivi pyytää jotain se pitää kieltää ja vähän päälle, ettei vaan olisi rasisti ja pilaisi ihanaa monikulttuurisuutta. |
#9
|
||||
|
||||
![]()
Ravissa maksiminopeus on lämminverisillä max. 50 km/h ja maksimivauhtiahan hevonen voi mennä vain kilsan pari. Eli pitkillä matkoilla hevosen vauhti on aika alhainen.
__________________
Tumpula Racing Team |
#10
|
||||
|
||||
![]()
Luin näin varhain aamulla että "Hevosen rasvaus" ja mietiskelin, jotta mitähän ihmettä nyt?
|
#11
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
![]()
__________________
Tumpula Racing Team |
#12
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
![]()
__________________
Yhtään en tiiä mitä tapahtu :O |
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
Myyty Satula (hevosen) | Micco | O/M/V Muut | 0 | 03.12.2009 21:43 |
Hevosen kuljetusauto | kivinen | Chit-Chat | 6 | 25.03.2005 21:32 |