![]() |
![]() |
|
Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin. |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
||||
|
||||
![]() Uusi porakaivopumppuTäällä kun joku aina tietää, niin onko kommenttia seuraavaan: Nykyinen ejektoripumppu taitaa lähestyä tiensä päätä, vuotaa aika lailla akselitiivisteestä eikä oikein taida saada enää varaosia. Pumppu siis Grundfos CPE3-100, eli melkein 100 metrin kaivo. Ajatus on hankkia kaivoon upotettava malli, ainakin Grundfossilla (SP 2A-28) ja Lohjalla (LOHJA PM 18-24) on sopivia malleja. Lohja vaan noin on puolet Grundfossin hinnasta kun mukana on pumppu, kaapeli ja turvavaijeri. Kysymys on siis, onko kokemuksia ko. merkeistä? Kumman hankkisin? Vai Marina tai Wilo tai?
|
#2
|
||||
|
||||
![]()
Itelläni on tuossa 25metrin porakaivossa marino ollut vuodesta 2000 ja toimii moitteetta edelleen ja syvemmässä 108m kaivossa grunforssi ollut vuodesta 2003 ja sekin pelaa edelleen että kaikki ne kai on tehty sitä varten
![]()
__________________
Ei tarvia taitoa kun on tuuria ![]() WUOKSI OFF ROAD ![]() |
#3
|
|||
|
|||
![]()
moro, meillä kahessa kaivossa on gunfoss uppopumput 8 ja 12 v vanhat eikä problemoja paitti tietty nyt kun kehuu niin takuulla hajoaa.
Mutta meillä palo muuntaja parivuotta sitten tossa pihalla ja hajotti töllin kaivon ejektori pumpun. Kiiruusti piti saada vettä niin laitettii tommonen 70m syvään uppopumppu grunfoss. Voi vittu!!!!!!!!!!!!!!! Pumppu otti oikkaria johdosta 1v ja 2kk vanhana,takuu ei korvaa,asennusvika. Paikallinen putkari sen sinne tökkäs ja laittanu näillekin nurkille vähintäänkin satoja moisia. Sanos että kaapeli oheni jotain 3v sitten ja taatusti tulee ongelmia monelle. asia kesken. Lisäksi pumppu "hyppii" ihan saatanasti käynnistyksessä ja sammutuksessa, kulemma normaalia. Ei kyllä meillä noi toiset pompi niin. Jos nyt ois tää tieto niin laittaisin uuden ejectoripumpun tai koittausin saada vanhan kuntoon EHDOTTOMASTI. Ja sitten se artistin maksama mainos: ÄLKÄÄ OSTAKO GRUNFOSS UPPOPUMPPUA,TAKUULLA EI MITÄÄN VIRKAA. SIIS NIIN ALA-ARVOISTA JÄLKIMARKKINOINTIA ETTÄ EI ADJEKTIIVIT RIITÄ! Tulikohan toi mun pointti selväksi.. |
#4
|
||||
|
||||
![]()
Tuota minä olen miettinyt, että kun se pumppu kai luonnostaan pyörähtää käynnistyessään enemmän tai vähemmän, niin jos kaapeli sattuu olemaan sopivalla hollilla, se hiertyy pikku hiljaa reiän seinämää vasten.
Joissakin pumpuissa on kai pehmostartti, ei pyörähdä niin paljoa. mp, et sattuisi muistamaan pumppujen tarkkaa tyyppiä? niiden jotka ei "hypi" ja sen ongelmaversion? Viimeksi muokannut HiluxMan : 18.10.2016 04:50 |
#5
|
||||
|
||||
![]()
Tuli sellainen asia vastaan, että voimavirtapumppu oli halvempi kuin valovirtalaite. Siihen sitten taajari väliin, niin käynnistymisen saa itse määritellä.
Wilon laitteita käyttänyt joitain vuosia ja tuntuu ihan laadukkaita olevan.
__________________
www.alanmiehet.com #1 |
#6
|
|||
|
|||
![]()
Lainataan ketjua. Meillä on kaivossa Wilon valovirtapumppu. Pehmeän käynnityksen johdosta ei pyörähdä käynnistyessa ollenkaan. Pysähtyessä sitten kyllä pyörähtää. Onkohan sellaisia painekytkimiä jossa olisi soft stop?
Pumppu ja kaivo ollut vasta vajaat kaks vuotta joten Wilon laadusta vaikea sanoa mitään
__________________
Pitikö se sinne nyt ajaa? |
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
Ostettu Porakaivopumppu *ostettu* | farmforest | O/M/V Muut | 3 | 10.11.2015 20:04 |
Ostetaan PORAKAIVOPUMPPU | roopeli | O/M/V Muut | 0 | 23.09.2015 06:12 |
Ostetaan porakaivopumppu | santikko | O/M/V Muut | 0 | 01.07.2011 09:09 |
Ostettu porakaivopumppu | mäksä | O/M/V Muut | 1 | 14.01.2010 14:18 |
m: uusi rullakita super-winssin ja vaijeri uusi. | toyota4x4 | O/M/V Varaosat ja tarvikkeet | 4 | 05.06.2008 11:55 |