Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Chit-Chat
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin.

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 06.06.2015, 19:55
osilpi osilpi ei ole kirjautuneena
Konkari
 
Rekisteröitynyt: 24.01.05
Sijainti: Sipoo
Viestit: 565
Perusasetus

Terassin rakentaminen


Tällä palstalla kun on kaikenlaista kokemusta, niin kysytään kokemuksia / mielipiteitä puuterassin rakentamiseen.

Terassin koko noin 45m2, leveyttä 2,5m ja kiertää talon seinää. Kokonaisuudessaan katoksen alla, ja aikomuksena on joskus laittaa lasiseinät/ovet osaan terassia.

Tavoitteena on toteuttaa koko terassi ilman rakoja (toki seinän viereen rako). Miksi näin? Miellyttää omaa silmää, ruoan murut eivät tipu terassin alle houkuttelemaan hiiriä ja ehkäpä lasituksen toteutuessa ei tuuli tuivertaisi lattian raoista kovin paljoa. En osaa nähdä lumen / loskan kertymistä terassille isona ongelmana.

Meillä on kesämökillä vuonna 1994 tehty painekyllästetystä mitallistetusta vihreästä 48x98 runkopalkista koko terassi ilman rakoja ja se on edelleen aivan virheetön, eikä missään vaiheessa ole ollut rakoilua / vääntyilyä. Järveltä kuitenkin tuiskuttaa ja tuulee koko ajan eli kosteusrasitus on melkoinen.

Onko jotain vinkkejä tai mielipiteitä, miksi näin ei voisi edelleenkin tehdä? Liekkö nykykyllästeet lähelläkään sama tasoa kuin tuohon aikaan?

Materiaalivaihtoehtoina miellyttää eniten joko ruskea A-luokan painekyllästetty mitallistettu 48x98 tai hieman houkuttaa myös siperianlehtikuusi koossa esim 28x120. Tuo lehtikuusi arveluttaa siinä mielessä, että voiko siitä ylipäätään tehdä ilman rakoja terassia vai kosteuselääkö liikaa?
Hinta näillä kahdella käytännössä sama.

Uritettuja lautoja ei haluta, eikä myöskään komposiittia eikä lämpökäsiteltyä. Tiedän kyllä, että 48x98 on pintamateriaaliksi järeä, mutta ainakin kestää, eikä hintaero esim 28x95 painekyllästetyn ruskean suhteen ole iso.

Materiaali oli tarkoitus ostaa nyt, laittaa kuivamaan rimojen kera kesäksi ja rakentaa terassi loppukesällä, jotta painekyllästetty puu ehtii kuivumaan ennen asennusta ja saisi tiiviin.

Kokemuksia? Onko muilla ilman rakoja? Miksi raot pitäisi olla?

__________________
-Toyota Camry 2.4 2002
-Toyota Landcruiser HJ60 12H-T 1982
-Citroen Jumpy pikkubussi 2.0 HDi 165 automaatti 2014
-Case 1840 3.9 Cummins -liukuohjattu 1999
Vastaa lainaten
  #2  
Vanha 06.06.2015, 20:32
HV HV ei ole kirjautuneena
Veteraani++
 
Rekisteröitynyt: 04.02.07
Sijainti: ikaalinen, .
Viestit: 1.950
Perusasetus

Painekyllästetty puu tehään varmaan paskimmasta tavarasta mitä saa, oikein hyötykasvusista. Eikä ole kuin vähän pinnasta kyllästyny, mitä oon katellu.

Miksei lämpökäsitelty käy ? se ei eläisi
Vastaa lainaten
  #3  
Vanha 07.06.2015, 09:34
osilpi osilpi ei ole kirjautuneena
Konkari
 
Rekisteröitynyt: 24.01.05
Sijainti: Sipoo
Viestit: 565
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja HV Näytä viesti
Painekyllästetty puu tehään varmaan paskimmasta tavarasta mitä saa, oikein hyötykasvusista. Eikä ole kuin vähän pinnasta kyllästyny, mitä oon katellu.

Miksei lämpökäsitelty käy ? se ei eläisi
Juuri tuon pelkän pintakyllästämisen takia ei normaali painekyllästetty AB-lauta kiinnosta. Runkopalkit taas on kyllästetty A-luokkaan eli läpeensä ja siksi terassin tekeminen niistä on kiinnostanut.

Jotenkin vaan lämpökäsiteltyä kohtaan on sellainen käsitys, että vaatii enemmän huoltoa, jotta pysyy siistinä. Öljyäminen on niitä asioita, joita ei kaivata :-)

Kuinka kauan Vexin terassi on ollut käytössä ja minkälaisesta tavarasta noin tarkemmin ottaen tehty?
__________________
-Toyota Camry 2.4 2002
-Toyota Landcruiser HJ60 12H-T 1982
-Citroen Jumpy pikkubussi 2.0 HDi 165 automaatti 2014
-Case 1840 3.9 Cummins -liukuohjattu 1999
Vastaa lainaten
  #4  
Vanha 07.06.2015, 12:42
vexi4x4:n Avatar
vexi4x4 vexi4x4 ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen+++
 
Rekisteröitynyt: 09.07.09
Sijainti: KAJAANI
Viestit: 447
Perusasetus

3 vuotta ollu tuo ja pinta on 26x98 lämpökäsiteltyä. Jos et kaipaa öljyämistä niin komposiitti lienee ainut vaihtoehto. Kaikki puumateriaalit tarvii huoltoo ollessaan ulkona. Tänä keväänä öljyttiin tuo oma ekan kerran niin saatiin väriä pintaan. oli harmaantunu auringossa.
Vastaa lainaten
  #5  
Vanha 07.06.2015, 14:22
Timo_L:n Avatar
Timo_L Timo_L ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 26.08.06
Sijainti: Paloheinä, Helsinki
Viestit: 7.442
Perusasetus

..ja nykyinen painekyllästetty tuntuu olevan pääosin ihan pelkkää paskaa, ei kestä oikein mitään vaikka käsittelisi heti tuoreeltaan ja sen jälkeenkin kerran vuodessa.
__________________
Jeep Grand Cherokee 5.9 Limited LX, käyttöauto sopivasti maastoon varusteltuna.

Jeep Cherokee 4.0 - Ikuisuusprojekti Moggiakseleilla, 42" renkailla ja kaikensortin enemmän ja vähemmän oleellisilla ominaisuuksilla.

Jeep Cherokee 4.0 - Menehtyi kunniakkaasti Stadin Cruiseissa 5/2008.
Vastaa lainaten
  #6  
Vanha 07.06.2015, 15:07
H&K:n Avatar
H&K H&K on kirjautuneena
Arvostettu jäsen
 
Rekisteröitynyt: 20.10.05
Sijainti: kuusisto, Finland
Viestit: 2.619
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Timo_L Näytä viesti
..ja nykyinen painekyllästetty tuntuu olevan pääosin ihan pelkkää paskaa, ei kestä oikein mitään vaikka käsittelisi heti tuoreeltaan ja sen jälkeenkin kerran vuodessa.
Joo se muuttui joskus 2000- luvun alkupuolella paskaksi. Silloin kiellettiin ne myrkyt jotka oikeasti suojaa puuta sään vaikutuksilta. Tuttu puuteollisuudessa työskentelevä henkilö sanoi että nykyiset painekyllästykset on käytännössä suolavettä jossa mukana väriainetta ja näihin käytetään se puuaines joka ei kelpaa normaaliksi lautatavaraksi.
Vastaa lainaten
  #7  
Vanha 06.06.2015, 21:15
lavanelikko lavanelikko ei ole kirjautuneena
RIP
 
Rekisteröitynyt: 10.04.07
Sijainti: Tampere, .
Viestit: 1.171
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja osilpi Näytä viesti
Kokemuksia? Onko muilla ilman rakoja? Miksi raot pitäisi olla?
Ymmärtääkseni nuo raot on vain helpottamassa veden poistumista. Mutta jos terassi on lasien takana niin ei tuotakaan ongelmaa pitäisi olla... Saattaa toki olla ettei yksi kesä riitä lautojen kuivumiseen jos on tuoreina hankittu. Toisaalta taas parempi olisi kuivattaa kiinni naulattuna kuin tapulissa niin vääntyilis vähemmän. Ehkä.
Vastaa lainaten
  #8  
Vanha 06.06.2015, 21:30
vexi4x4:n Avatar
vexi4x4 vexi4x4 ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen+++
 
Rekisteröitynyt: 09.07.09
Sijainti: KAJAANI
Viestit: 447
Perusasetus

Mulla lämppäristä tehty 80m2 terassi umpeen ladottuna kokonaan taivas alla. yhen kerran öljytty eikä oo menny mikskään. entisessä talossa oli kyllästetystä ja elää ihan vitusti. Kylläkin niin päin että kutistuu ja tulee rakoja mut silti. Umpeen ladotusta ainaki ite oon tykänny. Ei tipu pikku esineet lautojen välistä.
Vastaa lainaten
Vastaus


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Ostetaan **Terassin ulko-ovi** MakeO O/M/V Muut 4 30.09.2012 20:24
Ostettu Terassin materiaaleja. 454SS O/M/V Muut 7 06.07.2012 10:45
Laturi penkin rakentaminen awd Tekniikka & Jutustelu 3 16.07.2009 12:36
Rakentaminen on mukavaa... SoSo Chit-Chat 23 11.12.2005 19:15
Koneen kunnostaminen/rakentaminen Harri Vuosimallit 1968-1982 1 15.02.2004 22:49


Sivu luotu: 11:41 (GMT +2).