Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Chit-Chat
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin.

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 24.10.2013, 12:57
tonnisata:n Avatar
tonnisata tonnisata ei ole kirjautuneena
Veteraani
 
Rekisteröitynyt: 13.01.06
Sijainti: Pyhäjärvi
Viestit: 1.120
Perusasetus

peräkärry kysymys


Miten on, saako katsastettavan kärryn mittoja muutella ollenkaan? Eli pituus tai leveys, voiko lyhentää tai jatkaa. Muutoskatsastus vaaditaanko heti vai meneekö edes muutoskatsastuksella ? Jarrullinen traileri siis kyseessä. Saako muuttaa ns kippaavaksi että ei tarttis välttämättä ajoramppeja silloin.

Miten näissä meni säännökset- aikanaan sai kasata hitsaamalla, myöhemmin tuli pulttaus liitokset pakollisiksi- milloin näin se oli, saako hitsatun koota korjauksen yhteydessä pulttaillen?
Alunperin ollut kärryssä renkaiden kohdat umpinaiset ja keskellä ritilä, voiko muuttaa umpinaiseksi kokonaan?

Oisi tarkoitus tehdä vähän muutoksia lavan mittoihin ym kun kärryli tartteisi peruskunnostusta.

Vastaa lainaten
  #2  
Vanha 24.10.2013, 16:57
MiKo:n Avatar
MiKo MiKo ei ole kirjautuneena
Veteraani+
 
Rekisteröitynyt: 03.06.06
Sijainti: Rovaniemi
Viestit: 1.563
Perusasetus

Kysyin konttorilta niin katsastusmies tuumas, että muuta jos haluat, eihän niitä mittoja näy otteessa kuitenkaan.
Vastaa lainaten
  #3  
Vanha 24.10.2013, 17:22
Nikuzai Nikuzai ei ole kirjautuneena
Sankari
 
Rekisteröitynyt: 02.12.12
Sijainti: Suomussalmi
Viestit: 3.863
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja MiKo Näytä viesti
Kysyin konttorilta niin katsastusmies tuumas, että muuta jos haluat, eihän niitä mittoja näy otteessa kuitenkaan.

Otteessapa ei näy, mutta poliisin ja katsurin koneella ne näkyy ja ite kysyin kats mieheltä samalla kun ehdottelin et jos muulia hieman päivittäisi
__________________
Positiivinen rasismi?

Jos ei natiivi pyytää jotain se pitää antaa ja vähän päälle, ettei vaan olisi rasisti ja pilaisi ihanaa monikulttuurisuutta.
Jos natiivi pyytää jotain se pitää kieltää ja vähän päälle, ettei vaan olisi rasisti ja pilaisi ihanaa monikulttuurisuutta.
Vastaa lainaten
  #4  
Vanha 24.10.2013, 17:26
sisua45:n Avatar
sisua45 sisua45 ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 03.03.06
Sijainti: Treen kupeesta
Viestit: 8.321
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja MiKo Näytä viesti
Kysyin konttorilta niin katsastusmies tuumas, että muuta jos haluat, eihän niitä mittoja näy otteessa kuitenkaan.
Samaa itekkin miettiny, kun otteesta löytyy vain laitojen korkeus ja kärryn leveys. Lavan koosta ei mitään.
Vastaa lainaten
  #5  
Vanha 24.10.2013, 23:38
tonnisata:n Avatar
tonnisata tonnisata ei ole kirjautuneena
Veteraani
 
Rekisteröitynyt: 13.01.06
Sijainti: Pyhäjärvi
Viestit: 1.120
Perusasetus

Joop, ite joskus tekasin isohkon jarruttoman kärryn, silloin se ainakin mitattiin ensirekisteröinnissä tarkasti, laitojen korkeudet jne. Nuo tiedot meni silloiseen ake een, ja otteella ei näy niistä oikein mitään. Tosin en silloin kiinnittänyt enempää huomiota niihin mittauksiin, kunhan vaan homma toimi.

Jokusen vuoden päästä sitten kärryn kanssa rutiini ratsiaan, ja puhallus jne hommat sattui.
Kaikki ok, kunnes polliisi huomasi että kärryhän on aika iso, ja eikun tietoja kyselemään ake sta, josta itekkin sitten kuulin samalla poliisiauton radiopuhelimesta nuo laitojen ym mitat. Tiedot täsmäsi tietenkin, eikä asiassa muuta- kuin konstaapelin kommentti vaan siihen suuntaan että "kun on noin iso tuo kärry niin piti kysästä varmistus, että voiko noin leveää ja suurta ollakkaan- näköjään voi" .

Eli siis ottella ei ole kaikkia tietoja kärryistä, ei omavalmisteisista ja tuskin tehdas tekoisistakaan luulisin.

Mutta siis, saakohan noita mittoja siis muutella joa aatellaan jarrutonta kärryä- saati jarrullista eli katsastus pakon alaista?

Viimeksi muokannut tonnisata : 24.10.2013 23:40
Vastaa lainaten
  #6  
Vanha 25.10.2013, 09:03
tare:n Avatar
tare tare ei ole kirjautuneena
Arvostettu jäsen
 
Rekisteröitynyt: 17.07.03
Sijainti: Riihimäki, Finland.
Viestit: 3.049
Perusasetus

Tein jarrullisen kärryn -09 ja kyllä siitä kaikki mitat on ylhäällä.
Lyhensin sitä viime katsastuksen yhteydessä niin muutoskatsastin.
Onpahan tiedoissa ylhäällä oikein kun siihenkin on tainnu tulla kilometrejä enemmän ulkomailla kun suomessa..
Vastaa lainaten
  #7  
Vanha 25.10.2013, 16:48
Limite:n Avatar
Limite Limite ei ole kirjautuneena
Konkari
 
Rekisteröitynyt: 02.10.10
Sijainti: Tampere,Finland
Viestit: 512
Perusasetus

Kysytään tässä saman otsikon alla sitten toinenkin peräkärrykysymys. Olis jouten tuollainen B koppainen Omega farkku tuossa mistä tuli mieleen pienessä nousuhumalassa että josko siitä sahais keulan pois ja tekisi koppikärryn aikansa kuluksi piruuttaan peräpäästä.Miten tuo olis rekata kärryksi?? Jarrulliseksi kait pitäis tehdä kun painoa kummiskin tulis aika lain pelkälle kärryllekki? Vai onnistuukohan mitenkään nykyään enää
__________________
J E E P
just empty every pocket
Vastaa lainaten
Vastaus


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Myyty Peräkärry artsi777 O/M/V Muut 18 17.10.2009 20:43
Ostettu PERÄKÄRRY puukko_3 O/M/V Muut 0 20.09.2009 14:33
Ostettu Peräkärry JiiBee O/M/V Muut 2 25.11.2008 13:32
O: peräkärry Reetu O/M/V Muut 1 13.01.2008 20:06
O: peräkärry -MaTTi- O/M/V Muut 0 21.05.2005 21:55


Sivu luotu: 00:46 (GMT +2).