![]() |
![]() |
|
Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin. |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
|||
|
|||
![]() Vuokrasopimuksen irtisanominenEi oikeen tahdo löytyä tietoa asiasta. Eli on tehty vuokrasopimus mikä alkaa 1.1.2008 ja merkattu loppuvan 31.12.2008. Vuokrasopimuksessa on myös maininta että sopimus päättyy 31.12.2008 automaattisesti ilman erillistä irtisanomisilmoitusta. Joten vaatiiko tuollainen sopimus jonkin irtisanomisilmoituksen? Mistähän tuosta löytäisi jotain faktaa?
|
#2
|
||||
|
||||
![]()
no jos se lukee sopimuksessa, että päättyy, niin miks tarvis ? muistutukseksko ?
__________________
- Levannon We(l)ho - |
#3
|
||||
|
||||
![]()
Toihan on selkeä määräaikainen vuokrasopimus.Käsittääkseni toistaiseksi voimassa oleva sopimus vaatii irtisanomisilmoituksen. Löytyiskö tuolta jotain faktaa: http://www.laki24.fi/vuok.html
__________________
-Muistitko tänään- |
#4
|
|||
|
|||
![]() Lainaus:
Onko muuten kellään tietoa jos vuokralainen ei vaan suostu lähtemään tuolta mihinkään niin saako se "ilmaiseksi" siellä asua? Kuulin tuostakin että eihän sen mihinkään tarvi lähteä vaan se voi sinne jäädä asumaan ilmaiseksi. |
#5
|
||||
|
||||
![]()
Ei saa asua ilmaiseksi. Ja voit kayda vippaamassa pihalle. Eri asia on mikali kysessa on jatkuva sopimus ja vuokralainen jattaa vuokrat pystyyn, voi asua pidempaankin ennenkuin olet saanut haatoilmoituksen juridisesti tehtya.
Yleensa nuo valittajat tietaa nuo asiat suht hyvin eli kysyppa heilta. |
#6
|
||||
|
||||
![]()
Suora lainaus asukasliiton sivuilta
"Vuokrasopimuksen kesto Vuokrasopimus on voimassa joko toistaiseksi tai määräajan. Määräaikainen sopimus sitoo osapuolia sovitun ajan eikä kumpikaan osapuoli voi irtisanoa sitä kuin laissa mainituissa poikkeustapauksissa. Sopimus päättyy määräajan kuluttua. Toistaiseksi voimassa oleva sopimus päättyy irtisanomisajan jälkeen osapuolen irtisanottua sen. Kumpikin sopimustyyppi päättyy myös purkamalla sopimus, mikäli osapuolilla on oikeus purkaa sopimus. Sopimus voi myös päättyä osapuolten kesken sopimalla sekä silloin, kun huoneisto tuhoutuu tai viranomainen kieltää sen käytön sovittuun tarkoitukseen. " ja linkki sinne http://www.asukasliitto.fi/oikeus.html |
#7
|
||||
|
||||
![]()
Mikäli vuokralaisten kesken sovitaan määräaikainen vuokrasoppari, kannattaa muistaa, että kyseinen sopimus on ääirmmäisen vaikea purkaa! Ellei ehdoista ole sovittu erikseen kirjallisesti! Eli Suosittelen tekemään, vaikka kyseessä olisi pitkä aikainen vuokralainen, esim. ensin vaikka 3kk määräaikasen ja siitä eteenpäin toistaiseksivoimassa olevan.. Tämä ihan sen takia, että mikäli vuokralainen jättää vuokransa maksamatta, vahinko on on rahallisesti pienempi ja vuokaralaisen häätö on helpompaa, vaikkakin siihen tarvitaan jokatapauksessa oikeuden päätös ja jne.. Myöskin suosittelen, että vuokra sisältää vesimaksun/t, sillä ne ovat taloyhtiön saatavia ja vuokra-asunnon omistaja vastaa osakkeistaan, jolloin myös taloyhtiölle kuuluvista maksuista! Näin ollen, ei tapahdu, sitä että vuokralainen jättää vesimaksut maksamatta ja osakkeiden omistaja, joka saattaa asua vaikka ulkomailla, eikä ole niin perillä yhtiön asioista, joutuu maksamaan perinnän kautta vesimaksuja.. Ja kolmanneksi, vuokranantajan kannattaa myös tarkistaa ja pyytää kopio voimassa olevasta kotivakuutuksesta säännöllisesti, että ne on myös maksettu.. Jos ei ole ja vuokralainen aiheuttaa vaikka tulipalon.. Niin se onkin sitten veemäisempi juttu..
t: kiinteistävälittäjä ![]() |