Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Linkit muihin palveluihin > Elävä Arkisto > Out of this World > Niilo Paasivirta - Correct Opinions
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Niilo Paasivirta - Correct Opinions Tänne on koottu Niilo Paasivirran kirjoittamia mielipiteitä.

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 18.12.2001, 17:06
Lars
Guest
 
Viestit: n/a
Perusasetus

Miksi rikollisia ei rangaista!


Miksi rikollisia ei rangaista!

8.6.2000

Eräät isänmaamme tilastolukemat viime ajoilta ovat alkaneet näyttää jo kerta kaikkiaan huolestuttavalta. Suomessa on tällä hetkellä alle 3000 vankia, eli alle 60 vankia 100000 asukasta kohden. Maamme vankiluku on vähentynyt jo Euroopan pienimpiin, seurauksena kolme vuosikymmentä jatkuneesta järjestelmällisestä rangaistusten pienentämisestä ja lieventämisestä.

USA:n Oikeusministeriön mukaan vuoden 1999 puolivälissä USA:ssa oli jo arviolta 468 vankia 100000 asukasta kohden. Suhteutettuna Suomen väkilukuun (Tilastokeskuksen mukaan 5171000 vuonna 1999), meillä tulisi olla ainakin 24200 vankia! Miksi niin monet rikolliset päästetään kuin koira veräjästä, täysin ilman rangaistusta?

Tuollainen kehitys on erittäin arveluttavaa. Eikö edes huumeiden vastainen sota muka saa vankilukuamme kääntymään nousuun? Meidän olisi mitä pikimmin otettava mallia USA:sta, jossa lähes kaikki rikolliset saadaan eristettyä telkien taakse, pois yhteiskuntarauhaa häiritsemästä.

USA:ssa on myöskin saavutettu tuloksia, joskin heikkoja, kuolemantuomioissa. Vuoden 1996 loppuun mennessä yli 3150 vankia odotti kuolemantuomionsa täytäntöönpanoa. Vuonna 1996 teloitettiin 45 vankia, ja vuodesta 1977 alkaen USA:ssa oli siten teloitettu kaikkiaan 358 vankia. Eli luku ei ole kovin hyvä, mutta uskon, että ahkeralla työllä USA:ssa päästään vielä tavoitteisiin. Joka tapauksessa siinä on hieman mallia tänne meille koto-Suomeenkin.

Vuonna 1999 Suomessa todettiin kaikkiaan 11674 huumausainerikosta (Tilastokeskus). Miksei näitä 11674 rikollista tuomittu rangaistukseen? Viranomaisten (Stakes) mukaan huumeiden käyttäjiä oli Suomessa vuonna 1999 kaikkiaan noin 790000 (mukana kannabista kokeilleet, joita oli väestöstä kaikkiaan 15% - kokeilukin on vakava rikos)! Eikö tästä rikollisjoukosta muka voida karsia toivottomia tapauksia vankiloihin, ja muut tietenkin pakkohoitoon.


--------------------------------------------------------------------------------

np@co.jyu.fi (Mr. Niilo Paasivirta)

Vastaa lainaten
Vastaus


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Miksi ä ja ö ei näy? osilpi Chit-Chat 3 30.04.2007 10:55
miksi!miksi!patrollin kytkin asiaa voi keutana Tekniikka & Jutustelu 17 24.04.2006 19:18
MIKSI????? tomikoo Tekniikka & Jutustelu 2 14.01.2005 06:59
Rikollisia taputellaan päähän Lars Society 0 26.09.2002 22:43
Miksi poltat? Miksi kannattaa lopettaa? MäIte Health 0 05.05.2002 17:56


Sivu luotu: 13:23 (GMT +2).