Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Linkit muihin palveluihin > Elävä Arkisto > Out of this World > Niilo Paasivirta - Correct Opinions
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Niilo Paasivirta - Correct Opinions Tänne on koottu Niilo Paasivirran kirjoittamia mielipiteitä.

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 18.12.2001, 15:59
Lars
Guest
 
Viestit: n/a
Perusasetus

Salaliitto tuli julki Ranskassa!


Salaliitto tuli julki Ranskassa!

25.10.1999

Vaara uhkaa nyt Isänmaatamme! Ranskassa salaliittolaiset ovat tulleet julkisuuteen! Ranskan senaattorit Pierre Laffitte ja René Trégouët ehdottavat, että julkisessa ja kunnallishallituksessa olisi siirryttävä ns. "vapaisiin" käyttöjärjestelmiin! He perustelevat tuota kerta kaikkiaan järjetöntä ideaa sillä, että silloin muka jokaisella kansalaisella on esteetön mahdollisuus kommunikoida ja päästä tietolähteisiin käsiksi!

Ensinnäkin, onhan jo kiistatta tullut todistetuksi, että kaikissa paikoissa, jotka oikeasti jotain merkitsevät, on käytössä Microsoftin käyttöjärjestelmät. Miten siis linux ja muut ns. "vapaat" viritelmät muka helpottaisivat kommunikointia ja tiedon saantia? Eihän tuossa ole mitään logiikkaa!

Toiseksi, Microsoftin käyttöjärjestelmät on erityisesti suunniteltu helppokäyttöisiksi! Jokaisella kansalaisella on siis parhaat eväät tietoverkkoihin nimenomaan silloin, kun kaikkialla on käytössä Microsoftin käyttöjärjestelmät! Ihmeelliset propelihattujen purkkaviritykset, kuten linux, ovat tunnettuja vaikeudestaan ja siitä, että niiden käyttöön vaaditaan alan erikoisasiantuntija.

Kolmanneksi, mikäli velvoitetaan julkisia laitoksia siirtymään linuxiin, on kuitenkin käytännössä pakko tehdä ne ihan oikeat työt edelleenkin, ja ne tehdään tietenkin Microsoftin käyttöjärjestelmässä Microsoft Office® -ohjelmistoa käyttäen. Ja koska on pakko sählätä omituisten linuxien ja muiden hörhösoftien kanssa, tarvitaan ns. "linux-asiantuntijoita". Kuitenkin, entiset mikrotukihenkilöt ja ylläpitäjät on myös pidettävä, jolloin IT-henkilökuntaa tarvitaan tuplasti enemmän. Samoin linuxeille tarvitaan ihan erilliset tietokoneet! Kustannukset ovat siis hirvittävät.

Kaikki tuo tulee veronmaksajien maksettavaksi. Ajatelkaapa, jos moinen järjetön idea tulisi käyttöön Suomessa! Silloin edessä olisi syvimmistä syvin lama, jonka rinnalla edellinen lama olisi lastenleikkiä.

Onneksi Isänmaassamme on vielä kunnon kansalaisia, jotka tulevat vastustamaan linuksia ja muita "new age" -ideoita viimeiseen asti. Maamme on nyt EU:n puheenjohtajamaa. On erittäin kiireesti käytettävä tätä asemaa sen edistämiseksi, ettei tuollaisia järjettömiä ideoita tulisi milloinkaan EU:ssa edes käsiteltäväksi!

Lähde:
THE REGISTER: French senators propose making open source compulsory

--------------------------------------------------------------------------------

Copyright © 1999 Niilo Paasivirta (np@co.jyu.fi)

Vastaa lainaten
Vastaus


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Offipalstaa Ranskassa? Ahosensetä Chit-Chat 14 07.01.2007 22:33
Juutalaisten salaliitto Lars Niilo Paasivirta - Correct Opinions 0 27.08.2003 09:22
Salaliitto pimittää totuuden maailmankaikkeudesta! Lars Niilo Paasivirta - Correct Opinions 0 18.12.2001 17:11
Kokkien salaliitto! Lars Niilo Paasivirta - Correct Opinions 0 18.12.2001 16:07
Vegetaristien salaliitto! Lars Niilo Paasivirta - Correct Opinions 0 18.12.2001 15:42


Sivu luotu: 09:27 (GMT +2).