![]() |
![]() |
|
Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin. |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
#1
|
||||
|
||||
![]() Ajoneuvovakuutus maksut kilometrien mukaan.http://www.hs.fi/autot/artikkeli/Uut.../1135235300511 Että näin tällä kertaa. Uutta seurantatekniikkaa aletaan testata leasing-autoissa Julkaistu: 10:57 stt Suomessa aletaan kokeilla järjestelmää, joka mahdollistaisi auton vakuutusmaksun määräytymisen ajon perusteella. Ensivaiheessa testataan tekniikkaa, joka asennetaan syksyllä 200 leasing-ajoneuvoon. Autoihin tuleva gps-pohjainen pilottijärjestelmä kertoo missä, milloin ja kuinka paljon auto liikkuu. Kokeilun taustalla ovat vakuutusyhtiö Pohjola ja tekniikkaa toteuttavat Aplicom Oy sekä Destia. Astarte Oy kerää ja jalostaa tiedot. Nokia toimittaa autoihin asennettavan N810-laitteen. Pohjolan henkilöasiakkaista vastaavan johtajan Pauli Sareliuksen mielestä liikennevakuutusmaksut eivät kohdennu nykyisin reilusti. Yksinkertaisimmillaan maksut voidaan ynnätä kilometrimäärän mukaan. Ulkomailla testissä on myös malleja, jossa riskialttiisti ja runsaasti autoilevat maksavat vakuutuksesta enemmän. Rahallisen hyödyn saa vähän ja turvallisesti ajava kuski, joka välttää esimerkiksi ruuhkia ja yöaikaan ajelua. Systeemi voisi kannustaa vähentämään ajamista ja säästäisi siten myös ympäristöä. Yksinään Pohjola ei kuitenkaan ole valmis vakuutusta Suomeen kampanjoimaan. "Laajaa järjestelmää ei voi luoda vain vakuutuksia varten, vaan autoilijoille pitäisi tuottaa useita palveluja tai liittää se esimerkiksi autoverotukseen", Sarelius sanoo. Autoilijalle järjestelmä toisi Pohjolan mukaan uusia palveluja, kuten ajantasaiset liikennetiedotteet ja tietoja turvallisista tavoista ajaa. Vakuutusyhtiön kannalta olisi myönteistä, jos riskejä kaihtavien ajotapojen myötä vahingonkorvausmaksut vähenisivät. Autoliiton toimitusjohtaja Pasi Nieminen ei innostu varauksetta kalliista tekniikasta, mutta voisi nähdä sen yhtenä vaihtoehtona kustantaa vakuutus. "Oleellista on miettiä autoilijan seuraamista myös yksilönsuojan kannalta. Toinen kysymys on, miten autoilijalle kerrotaan selvästi maksun muodostumisesta, jotta siihen voisi oikeasti vaikuttaa", Nieminen pohtii. Toistaiseksi Pohjola ei ennakoi tulevaa, vaan tahtoo lisää tietoa ajamisen riskeistä. Vakuuttajaa kiinnostavat tiedot esimerkiksi autoilijan nopeudesta, autoilun ajankohdasta ja käytetyistä teistä. "Tietojen avulla voimme oppia, miten riski vaihtelee eri ajotavoilla, eri olosuhteissa ja kellonaikoina ja miettiä riskiä hinnoitteluun nähden", Sarelius sanoo. Team Rotta-Racing Espoo Edited by - Rotta-Racing on 04/04/2008 20:08:11
__________________
MudastaPois.Com Tai sit not Team Rotta-Racing Ry K-Nummi |
#2
|
||||
|
||||
![]()
isoveli valvoo
-74 Range, 215cid V8 #4x4@ircnet |
#3
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
Ei hyvä ![]() |
#4
|
|||
|
|||
![]()
Johan sitä nyt kerran vuodessa leimasetäkin kirjaa papereihin mittarilukeman. Siitä vaan AKE:n tietokanssata tieto verottajalle ja vakuutusyhtiölle. Samanlailla kun verotuksen kanssa tulis vakuutuksesta joko palautuksia tai mätkyjä, ilman sen isompaa valvontaa joka päiväisestä liikkumisesta.
L-200 4X4 2.5Td -96 Timo Sinisalo |
#5
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
Team Rotta-Racing Espoo |
#6
|
|||
|
|||
![]() Lainaus:
|
#7
|
|||
|
|||
![]()
Entäs kun ajat vain työmatkaa?? Meillä tulee kahdella autolla vuoteen n. 130-140tkm PELKÄSTÄÄN TYÖAJOA.Onko se muka tasa-arvoista, ollaan meinaan aika pienituloisia.Ilman näitä ajoja oltaisiin työttömiä.
|
#8
|
|||
|
|||
![]() Lainaus:
_______________________________________________ Maalla on mukavaa Nerd-O |
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
Offisafarille jääkaappi mukaan! | legro | Linkit | 0 | 26.07.2007 18:42 |
Syy miksi aken maksut nousee | Nerd-O | Chit-Chat | 23 | 15.06.2007 15:54 |
M:levikepaloja mittojen mukaan | O/M/V Varaosat ja tarvikkeet | 2 | 04.06.2007 11:00 | |
Talvirengas lain mukaan? | ariman | Chit-Chat | 6 | 27.03.2006 08:27 |
Mihin kelpaan mukaan? | Tekniikka & Jutustelu | 12 | 09.12.2005 08:52 |