Mulla on tällainen mielikuva Roveristani: etuakselilla lukoton tasauspyörästö, jakovaihteisto ns.kova eli ei tasauspyörästöä (ainakin käyttöohjekirjan mukaan pitäisi jakaa voimaa samalla nopeudella eteen ja taakse) ja taka-akselilla lukko (jonkinlainen).
1. Sain ajettua Roverini kiinni sillätavalla että jäi ristiriipuntaan. Mulla on ollut semmonen mielikuva että taka-akselilla olisi jonkinvaltakunnan lukko, eli ei ristiriipunnan pitäisi olla mikään ongelma, vai onko sittenkin? Takavedolla ajettaessa paksuhkossa lumessa ei tahdo kääntyä etu- eikä takaperin, olen aina kuvitellut että lukko aiheuttaisi tämän ominaisuuden.
2. Ajoin vinoa kalliota pitkin metsässä jolloin keveämmänpuolen etupyörä alkoi sutimaan. Voiko voima hävitä yhdenpuolen etupyörästä savuna ilmaan? Kaikenjärjen mukaan eteen tulevan kardaanin pitäisi pyöriä samalla nopeudella kuin taakse menevän.
Voisiko arvoisa raati hieman valaista?
Range Rover 3,5EFI -86
Volvo 460 1,9TD -96
Opel Omega 2,0DTI -00