![]() |
![]() |
|
Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
#1
|
|||
|
|||
![]() huohottimestaeli toyotan 3b kone räkii öljyä melkoisen paljon sieltä moottorin sivu luukun natsasta pihalle. se natsa on jo parhaat päivänsä nähnyt eli siit puuttuu paloja muuten laittaisinkin siihen sen letkun mut nyt tarvii ottaa se luukku kokonaan pois ja hitsata siihen uus pätkä et yleensä saa sen putken sinne. voisko johtua siitä et se putki puuttuu et ei ole tarpeeks vastapinetta tai jotain mittatikun väli tulee ulos jossain 250 kilsan matkalla. köyhyllä ei ole varaa lisätä oljyä noin usein. vaijerin venyttäjä työssä ja vapaa aikana
|
#2
|
||||
|
||||
![]()
Alkaiskos se mosa olemaan tiensa paassa?
SLCK 62 FJ Cruiser -08 |
#3
|
|||
|
|||
![]()
toivottavasti ei ole lopussa. kun just laitoin uudet männät ja renkaat koneistamolla vielä tarkastutuin et sylinterit ei ole liian suuret männille.
vaijerin venyttäjä työssä ja vapaa aikana |
#4
|
|||
|
|||
![]()
Liekö tukossa jostain, ainakin joissain kinkapeissa oli tuota ominaisuutta kun muistaakseni huohotin meni tukkoon niin nakkas öljyt pihalle
LADA Niva 1989(In Memoriam) Mitsubishi Pajero 1991(In Memoriam) Toyota HJ60 1983 |
#5
|
||||
|
||||
![]()
joo kato ettei oo huohotin tukos/jäässä,vaikuttaa samoilt oireilt kuin ranskalaisisis et jos ei enne ensi pakkasii muistanu rassata läähätintorvia aaki melko varmaa oli et pukkas öljyt pihal siel mist ne helpoite pääsee
|
#6
|
|||
|
|||
![]()
Kyse on nimenomaan 3B-koneen huohottimesta, joka on "vapaastihengittävää" mallia, eli ohivirtaushöyryjä ei ahdeta imusarjaan.
Katso että se kansi on kunnossa, alunperinhän siinä on ollut pidempi putki joka osoittaa maata päin öljynsuodattimen vierestä. Sen putken yläpää ei sitten ole suoraan yhteydessä pellin takana olevaan tilaan (jossa nostimet ja työntötangot ovat) vaan siihen kulkeutuu hönkä sellaisen rännin päistä. Eli pellin takana on melkein koko lohkossa olevan aukon levyinen ränni, jonka päät ovat avoimet, ja jonka keskellä se huohotinputki on. Jos peltiä on rääkätty voi se kaukalo uupua ja nokka-akselin roiskima öljy sen johdosta kulkeutua ulospäin. |
#7
|
|||
|
|||
![]()
kyllä siellä se ränni on kun oli pois kone rempan yhteydes, mutta nytkin noin sormettamalla tuntuis et siin putken kohdal olis alapuolel reikä suoraan sinne lohkoon. pitäiskö sen olla sit yläpuolella vai siinä joku pienempi läppä mikä peittää sitä aukkoa, siel ei tosiaan ole sitä putkea ollenkaan jäljellä siel ala puolella et siit olis kyl voinu joku lipare sen alapuolella olevan reijän päälle tulla. otan sen nyt viikonloppuna pois ja hitsaan ainakin uuden lähdön sille niin sanotulle maahan menevälle putkelle.
vaijerin venyttäjä työssä ja vapaa aikana |
#8
|
|||
|
|||
![]()
no nyt kyllä valehtelin ei se sieltä alapuolelta auki ole mutta syvemmällä.et ei niin helposti tunnu kun se yläpuoli. olisko toi väärinpäin onko edes mahdollista.
vaijerin venyttäjä työssä ja vapaa aikana |