![]() |
![]() |
|
Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
#1
|
||||
|
||||
![]() Vetariin koneistettu uraTuossa jokunen viikko sitten HJin etuperää remppasin, niin tuli taasen eteen aikasemminkin itseä askarruttanut kysymys. Mikähän virka tuohon vetariin koneistetulla uralla mahtaa olla<img src=icon_smile_question.gif border=0 align=middle> Noissa molemmissa vetareissa heti boorien jälkeen tuo ura. Oikean puoleinen vetari on Danan 44:sesta etusesta. Jotenkin tuntus, että tuossa on vetaria heikennetty. Oma arvaus tuosta urasta on, että liittyy jollain lailla värähtelyyn ja sen poistamiseen. Tai sit se vaan on sulake. Kellä parempaa tietoa tuokoon sen julki. On muuten nuo vetarit hyvin liki samanpaksusia. Tojotan vetarista murroksen puoli. Danalaisesta tasauspyörästön puoli. Tojotan tasauspyörästön pää olikin vähä ohkasempi. Ja olikohan danan napalukonpää vähä paksumpi. Ei jaksa enään muistaa mitä mittoja noista sain.
|
#2
|
|||
|
|||
![]()
Jonkinlaisena sulakkeena itse olen pitäny noita uria- tietoa ei kyllä sen oikeasta merkityksestä ole? Sitä olen miettiny aina, että paljonkohan tuo ura heikentää tuota akselia? Katkennutta akselia kun pitelee kädessä, niin pohtii että olisko tämä katkennu , jos tuota uraa ei olis?
No kyllähän tuosta nyt pääsee! |
#3
|
||||
|
||||
![]() |
#4
|
|||
|
|||
![]()
veikkaisin että toi "kevennys" liittyy koneistukseen, saa ikäänkuin nätisti loppumaan poorituksen.
|
#5
|
|||
|
|||
![]() Lainaus:
Mikä ei tapa,se vahvistaa |
#6
|
||||
|
||||
![]()
Jos boorit loppuvat suoraan akseliin, tulee niiden juureen huomattava jännityshuippu. Tolla väistöuralla saadaan todennäköisesti pienempi maksimijännitys.
Onko uran pohja kiillotettu (tai ainakin sileämpi kuin muu akseli)? Sillä saadaan vielä lisää väsymislujuutta kriittiseen kohtaan. T, Antti |
#7
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
Oli muuton Tojon vetarissa huomattavasti loivempaan koneistettu tuo ura. Samalla pitempi ja ei niin syvä. Lainaus:
|
#8
|
||||
|
||||
![]()
Tuossa Pirate4x4:n jutussa tosin mainitaan, että esim. tyypillisesti D44:n orkkisvetareista löytyvässä kavennuksessa ei ole ideana jännityshuipun tasaaminen vaan sulakkeen aikaansaamien. Jännityshuippua jos tasaataan, tulisi vetarin jatkua boorien jälkeen ohuempana kuin sitä ennen.
D44:ssä kyseessä on valmistuksen helpottaminen sekä "sulakkeen" aikaansaaminen -> tuosta kohden vetarin on tarkoitetu katkeavan jos jokin paikka tasauspyörästössä jumiutuu. Tässä kuvassa se on yksinkertaistettuna: ![]() Kyllä mall crawlerillakin pääsee. |
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
M: UAZin koneistettu kansi | ideanikkari | O/M/V Varaosat ja tarvikkeet | 5 | 10.11.2009 16:15 |
Onko pronssiholkki jäännyt vetariin kiinni HJ:ssä? | hector | Tekniikka & Jutustelu | 47 | 17.04.2007 21:16 |