Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Tekniikka & Jutustelu
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 19.03.2007, 22:46
-TIMPPA-:n Avatar
-TIMPPA- -TIMPPA- ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen
 
Rekisteröitynyt: 14.08.06
Sijainti: Pelkosenniemi, Finland.
Viestit: 165
Perusasetus

Kardaani


Autona jeep cherokee 98. Mites on jakolaatikosta eteenpäin lähtevän kardaanin ensimmäinen liitoskohta jossa ilmeisesti sijaitsee myös ristikko kuuluuko tämän liitoksen olla tiukka niin ettei se kloksu yhtään



















































"ei se pehmeetä oo" "no kaivappa se vinssi"

www.nalle-offroad.com

Vastaa lainaten
  #2  
Vanha 20.03.2007, 02:21
Timo_L:n Avatar
Timo_L Timo_L ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 26.08.06
Sijainti: Paloheinä, Helsinki
Viestit: 7.442
Perusasetus

edit: niin ja ettei liian vaikeita heti yritä löytää, niin olethan tarkastanut että on pultit kireällä? Minulla löystyi takakardaanin kiinnike jakolootan päästä niin paljon, että pystyi sormin pyörittämään pultteja - ja oli lukitteella/ momenttiin vedetty.


Siis meinaakkos etukardaanin tuplaristikkoa? Ei saisi klonksua juuri yhtään, kuten ei nuo ristikot yleensäkään.. tarkoittaa silloin sitä että on joko ristiko(i)ssa väljää, tai sitten on se keskityspallosysteemi tuplanivelen "sisältä" väljä.

Vai meinaatko että jakolootan etukardaanin ulostuloakselissa tuntuisi olevan väljää? Siinähän ei ole kuin laakerit mitkä sen pitää paikallaan -> jos on väljää niin laakeri on kulunut. Itsellä on juuri näin, mutta toisaalta pitääkin sen mukaista rohinaa ajaessa - ihan vasstaava ääni kuin rikkinäisessä pyöränlaakerissa.

Mitä olen netistä katsellut niin vaikuttaisi olevan vähän vittumainen korjattava tuo kardaanin tuplaristikko, mutta kyllä se sopivilla työkaluilla, asennuskaljalla ja suurella määrällä vaseliinia ja kiroilua pitäisi onnistua. Omassa pitäisi etukardaanista ainakin huoltaa se liukuosa, ja melkeinpä kyllä tuplaristikkokin. Katotaan jos saisi jotain aikaan jossain välissä..


Jakolootan voi huoltaa myös autossa kiinniolevana, mutta tiedä sitten kuinka helppoa olisi joku laakerin vaihto auton alla. En lähtisi itse yrittämään -&gt; ja kun itsellä kerran on jakolootan huolto edessä, niin joutuu sitten senkin irrottamaan tässä nykyisen projektin yhteydessä <img src=icon_smile_blackeye.gif border=0 align=middle>

Kyllä mall crawlerillakin pääsee.

Edited by - Timo_L on 20/03/2007 02:22:40
Vastaa lainaten
  #3  
Vanha 03.04.2007, 20:03
-TIMPPA-:n Avatar
-TIMPPA- -TIMPPA- ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen
 
Rekisteröitynyt: 14.08.06
Sijainti: Pelkosenniemi, Finland.
Viestit: 165
Perusasetus

Nyt on tupla ristokko huollettu eikä tosissaan ollu mikään kovinkaan vitumainen homma ei yhtään kaljaa puolentois tunnin homma. Ristikot oli kyl suht hyvässä kunnossa mitä ei siitä laakeri/pallonivelestä voi sanoa mut samalla kun avattiin ni vaihettiin myös ristikot uusiks eikä muuten rohise enää sitten yhtään



















































"ei se pehmeetä oo" "no kaivappa se vinssi"

www.nalle-offroad.com
Vastaa lainaten
Vastaus


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
M: HJ-61 Kardaani /50€ sakari65 O/M/V Varaosat ja tarvikkeet 0 02.04.2007 07:24
O:Bj-75 etu kardaani. O/M/V Varaosat ja tarvikkeet 0 18.01.2007 19:46
kardaani Tekniikka & Jutustelu 5 11.11.2005 09:06
o: kardaani O/M/V Muut 2 11.04.2005 08:35
o: sj:iin etu kardaani Turboic O/M/V Muut 1 06.12.2004 18:40


Sivu luotu: 09:02 (GMT +2).