![]() |
![]() |
|
Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
#1
|
|||
|
|||
![]() HJ puistaaMistäkähän johtuu tuo puistatus hj:ssa? 40-60 km/h ajettaessa suoralla tiellä johonkin monttuun aloittaa valtavan puistamisen, eikä lopu ennen ku hiljentää 20 tai kääntääpi kunnolla ratista. On kokeiltu uutta ohjausiskaria mut ei auttanu, vähän saattoi hillitä vapinaa. ei raidetangossa, eikä muissakaan ohjausvarsissa tuntunut välystä ainakaan käsin heilutellessa. Itse epäilen jousenpuslia tai sit iskareita. Laittakaahan neuvoja tuleen että kehtais taas hj:lla ajella!!
|
#2
|
|||
|
|||
![]()
Olkatappi väleä jommalta kummalta puolen. Kokeileppa neliveto päällä, jos silloin ei ala yhtä herkästi puistaan niin tod.näk. syynä olkatappi.
Note! This message was posted anonymously! |
#3
|
||||
|
||||
![]()
Lj:ssä oli sama vika mikä korjaantui uusilla panhardtangon puslilla..Noi väljät jousien takapäänpuslat voi aiheuttaa samaa vatkaamista sekä löysät etuakselin U-pultit eli ne pannat millä perä on kiinni lehtipakoissa.Katoppa myös että on jousipakat ehjiä eikä oo lehtiä poikki,varsinkaan norrat...
My Toyota is Fantastic <img src=/smiley/buttrock.gif border=0 align=middle> http://www.maplehill.fi Edited by - MakeO on 02/05/2007 22:00:03 |
#4
|
||||
|
||||
![]()
Renkaissa/vanteissa heittoa ja/tai väljää jossain pyöräntuennassa. Eihän oo mitään ylipitkiä riipukkeita edesauttamassa tuota voblausta?
_______________________________________________ Toyota Land Cruiser KJ90 |
#5
|
||||
|
||||
![]()
mulla alko voblaamaan ihan jumalattomasti, kun laitoin apuvieterit akselin ja rungon väliin, mutta helpottu hieman kun laitoin panhardin. Mää veikkaan jotta itellä ainakin on napa tai jarrulaikka pikkusen kierossa tjsp, kun kaikilla renkailla ja vanteilla alkaa sama vatkaus tismalleen samassa nopeudessa ja loppuu myös vähä ylempänä.
|
#6
|
||||
|
||||
![]()
Koitappas ettei ole pyöränlaakereissa väljää, itsellä korjaantui aika hyvin kun kirrasi ne... tosin muutakin vikaa oli esim. iskarien puslat.
ToyoTa HJ60 -Taapero- |
#7
|
|||
|
|||
![]()
Pitääpä kokeilla nuo olka-ja pyörönlaakerit.
Riipukkeet on kyl 3cm alkuperäistä pidemmät, mut tuskin niil ainakaa kovin isoa merkitystä.. |
#8
|
||||
|
||||
![]()
Puistaminen joka myös tunnetaan nimellä woblaus. Lontooksi wobble, speed wobble, death wobble, tai shimmy. Ikävän tuttu ilmiö korotetuissa autoissa ja on mielestäni pahimpia efektejä jota voi ohjaukseen tulla. Pikku wopellukset ei haittaa mutta death wobble tyyppinen hakkaus voi nimensä mukaan olla hupaa myös hengelle. Omassa BJssä ei aikanaan ollut mitään ongelmaa erilaisten ohjausviritelmien kanssa, SOA+omatekonen hysteer, SOA+4x4labs hysteer toimi moitteitta kunnes sitten lehtijousien kumipuslat tulivat tiensä päähän ja tutustuin kyseiseen ilmiöön. No puslien vaihdolla ja u-pulttien kiristyksellä siitä pääsi. Sitten päästiinkin tosi pitkälle kunnes eräältä reissulta nilkutettiin kotiin max. 50km/h ja silti välillä tuli niin mahottomat woblaukset että piti muutaman kerran pysähtyä tien sivuun huilaamaan. No silloin oli riippua poikki, ohjaustehostinta löysällä, ohjausvarren pulttia poikki yms. Osien korjaus ja puslien vaihto auttoi taas yhden safarin verran ja sitten taas nilkutettiin takaisin kotiin woblotellen. Sitten tuli mitta täyteen ja ajattelin että nyt tehdäänkin etupäähän kierrejousitus ja päästään mm. tästäkin ongelmasta eroon. Viritelmien lomassa huomattiin myös että runkokin oli 95% poikki toiselta puolelta. No kaikki korjattiin ja vieteri muutos tuli keulaan. Kaikki olka,pyörän yms. laakerit uusittiin samalla. Muuttuneen pinioni kulman takia tehtiin taas napojen kääntö takaisin +6 asteeseen joka oli aikaisemmin osoittautunut hyväksi casteriksi. Kaikki näytti olevan ok mutta jo ensimmäinen koeajo lenkki paljasti että taas woblataan +60kmh nopeudessa. Aloin jo epäilemään kumeja/vanteita joten vaihdoin eteen vakiot leimarenkaat mutta sittenkin woblasi. Väljää ei tuntunut löytyvän mistään muualta kuin tehostetusta simpukasta jossa tuntui pieni välys. Boxin päällä oleva ruuvi ei vaikuttanut parantavasti ongelmaan. Sitten purinkin boxin auki ja näyttäisi että matoruuvissa on pitkittäisvälystä joka aiheuttaa liikettä jota ei säädöllä saada korjattua. No huomenna pitää yrittää boxi vaihtaa toiseen mutta jos tämäkään ei auta niin alkaa sormi menemään suuhun? Aurauskulmat täytyy nyt vielä tarkastaa kolmannen kerran samoin kuin pitää kokeilla toista ohjausiskaria ja vaihtaa vielä ne takarenkaatkin. Muuten täytyykin jo ruveta etsimään vikaa esim. auton takapäästä josko siellä joku vatkaisi niin että se välittyisi etupäähän? Hiton vaikea ongelma paikallistaa koska vikakohteita on niin paljon ja usein ongelma johtuu useamman pikkuvian summasta.
|
#9
|
|||
|
|||
![]()
En tiedä mistä johtuu, mutta juuri äskettäin sain oman Hj:n kasattua valmiiksi ja woplaus on aivan järjetön ja tulee noin 40-60 vauhdissa.
Kaikki pyörienlaakerit ja olkalaakerit ovat uusia ja niissä ei ole väljää yhtään. Jouset/puslat/kiikut ovat dobinssonin ja jousien kiinnityshenkselit ovat myös uudet. Eikä ohjausnivelissä eikä muuallakaan ole väljää. Iskarit ovat uudet monroen kaasut. Renkaina creepy crawlerit 37x14.5. Että kaikki pitäisi olla ok, mutta ei tuolla aja pirukaan kun kaksin käsin täytyy rattia pidellä woplauksen tullessa. Suurin muutos syksyiseen kokoonpanoon ovat nuo iskarit, ennen niitä ei ollut ollenkaan ja ei myös ollut woplaustakaan. |
#10
|
|||
|
|||
![]()
Jos kaikki on jo tiukattu tappiin asti
eikä vikaa vaan löydy,voisko akseliputki olla kiero. Noi SOA ja kierrejousimuutokset tarttee aika julmia hitsauksia akseliin joten ei liene mahdotonta että olis vääntyny pyöränkulmat pikkasen keturalleen. Kova käyttökin on saattanu jättää jälkensä, kun pari vuotta on pomputellu pitkin kivikkoa +35" kumeilla alkaa varmaan akseliputkessakin tuntumaan. Note! This message was posted anonymously! |
#11
|
||||
|
||||
![]()
Akseliputki tuli itselläkin mieleen ja täytyy varmaan vielä tarkistaa se paremmin kuin silmämääräisesti. HJ-61 akseliputkessa on vahvike pitkällä puolella joten se tuskin on niin herkkä taipumiselle kuin tavan BJ-40/HJ-60 putki.
Mullakin on edessä vanhat kaasuiskarit ja ei kai ongelma voisi johtua siitä että ne olisivat liian jäykät? Iskarit kyllä toimivat ja ne ovat peräisin ram chargerista. Sinänsä kun ikkunasta katsoo rengasta kun alkaa woblaamaan niin näyttäisi että rengas lenkottaa yhtä paljon etu kuin takareunasta joten woblauksen pitäisi olla peräisin ohjauskomponenteista. Edited by - mikjus on 04/05/2007 09:15:00 |
#12
|
||||
|
||||
![]()
Toi ilmiö on kyllä kamala. Mulla oli edellisessä Rangessa sama kun ajeli sopivaan heitteeseen 80 kilsaa tunnissa. Ei herennyt ennenkuin hiljensi reilusti alle kuudenkympin. Muutaman kerran säikäytti pahasti.
Vaihdoin ohjausiskarin, shimmasin olkatapin laakeroinnin ja vaihdoin etupään puslat. Helpotti. Nykyisessä ei ilmiötä esiinny, vaikakkin pieni tärähdys ohjauksessa tuntuu terävissä montuissa. Tojosta ja niiden panhardeista (olemassaolosta/olemattomuudesta) en tiedä mitään, mutta Rangessa ja Diskossa panhardin akselinpuoleinen kiinnityspultin reikä saattaa kulua soikeaksi, jolloin panhard pääsee uudesta puslasta ja kunnon pultin kiristyksestä huolimatta heilumaan heitteissä. Kannattaa tarkastaa se reikä ja hitsata siihen vaikka panhardin pultiin sopiva paksu välilevy korjaukseksi. Sama tietenkin voinee esiintyä kaikissa muissa puslilla olevissa kiinnikkeissä. -TimoV "The original anti-theft devices -- Lucas Electric products." RR 3.9EFI Vogue, 1990 |
#13
|
||||
|
||||
![]()
Onko patrolleissa usein samaa vikaa?
Edited by - Urria4x4 on 04/05/2007 14:48:04 |
#14
|
|||
|
|||
![]()
Panhardin kumipuslat vaihtamalla uretaanipusliin kadotettiin susukista woblaus.
---------------------------------------------------- Antaako ajokunto aiheen ajaa aamulla? Alkoholi poistuu verestäsi hitaasti. Yleensä hitaammin kuin luulet. Arvioi oikein ajokuntosi, jos aiot ajaa. ---- www.students.tut.fi/~koivune3/index.html |
#15
|
||||
|
||||
![]()
Range danan 44:silla akseleilla rupes kans voblaan villisti ajokauden aikana mikä kesti vuodenvaihteesta kesäkuulle. Tosin ei vatkannu juurikaan vielä pikkurenkailla. Vatkaus loppu kun vaihto olkatapit. Oli ilmeisesti noin 20-30 vuotta vanhat tapit tullut tiensä päähän. Vastaantulevien ilmeet oli aika hassuja välillä ku etupää pahoimmoillaan voblas. Jokku jopa koitti käsimerkein näyttää, että renkaas heiluu. Ei kait niille tullu mieleen, että jollain lailla se oli aistittavissa ohjaamossakin<img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle>
|
#16
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
aikonaan spingover hj:ssa wopellus loppu kun laitto uudet pusla etujousiin, rautakangen kun työnti riipun väliin niin oli sentti väljää. Edited by - toyota4x4 on 05/05/2007 09:45:57 |
#17
|
||||
|
||||
![]()
Tossa soaa varten akselia purkaessani huomasin, että orkkis jousipedit oli ristissä toisiinsa nähden.
Tuntuu kyl aika ihmeeltä, että kiertyisi noi akseliputket. Näiköhä Datsuni tehas ois hepannu vitulleen noi putket jo uutena ? En usko. Jousipakkojen etupuslat riekaleina. Alaolkalaakerit urilla, näitä kun rupee yhdistelee niin rupee tuntuu jo maasturin ohjauksessakin... SOAP |
#18
|
|||
|
|||
![]()
Oisko se ihan tarkotuksella ristissä? Jäykistäisi tai vakavoittaisi jotenkin tai kumoaisi jotain hyrrävoimia tai jotain muuta henkimaailmaa? Kun ei se kyllä kierry se putki ilman ruttuja, eikä se vahingossa ristiinhitsaaminenkaan oikein tunnu hyvältä selitykseltä.
---------------------------------------------------- Antaako ajokunto aiheen ajaa aamulla? Alkoholi poistuu verestäsi hitaasti. Yleensä hitaammin kuin luulet. Arvioi oikein ajokuntosi, jos aiot ajaa. ---- www.students.tut.fi/~koivune3/index.html |
#19
|
||||
|
||||
![]()
Eikäkö se putkihan on murikassa (valua) lämpösovitteella plus heftillä kiinni. Meinasin jos ois murkulan tyvestä pari milliä kääntyny. Navat on koko saumalla ja sovitteella, kääntyi melko helposti.
|
#20
|
|||
|
|||
![]()
Vaihoin nuo etujousien takapään puslat uusiin. Jousia vaihtaessa huomasin vänkärin puolen korvakon irronneen lähes kokonaan rungosta. Hitsasin korvakon kunnolla kiinni ni loppu woblaaminen siihen..
![]() Edited by - HJ85 on 05/05/2007 22:32:40 |
#21
|
|||
|
|||
![]()
Heh, joo se auttaa jos on jouset kiinni rungossa.
![]() ---------------------------------------------------- Antaako ajokunto aiheen ajaa aamulla? Alkoholi poistuu verestäsi hitaasti. Yleensä hitaammin kuin luulet. Arvioi oikein ajokuntosi, jos aiot ajaa. ---- www.students.tut.fi/~koivune3/index.html |
#22
|
||||
|
||||
![]()
Vika löytyi. Liian pehmeät panhardin puslat. Kokeiltu nailonholkeilla ja ei woblaa. Takana samanlaiset löysät puslat joita kokeiltiin eteen. En tiedä pitäsko ne takapäänkin puslat vaihtaa jäykempiin? Voiko ne aiheuttaa jotain ongelma kun takäpää pääsee vekslaamaam sivusuunnassa?
|