![]() |
![]() |
|
Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
#1
|
|||
|
|||
![]() Fordin öljytTuli yritettyä pikapaikassa Myllyn luona öljynvaihtoa Bronco 2,9 vaihteistoon ja perään mutta eihän se onnistunut, kun ei kirjasta löytynyt pojille apua. Mitähän öljyä sinne pitäisi laittaa kun ohjekirjakin neuvoo vaan merkkiin asti laittamaan? Enpä siis tietänyt itsekään.. Note! This message was posted anonymously!
|
#2
|
||||
|
||||
![]()
Riippuu mikä vaihteisto... jos mazdan laatikko, niin Mercon ATF automaatiöljyä, jos mitsun laatikko, niin tavallista SAE 80W vaihteistoöljyä.
perään tavallista peräöljyä, ja jos kitkalukko takana, niin sitten "friction modifier" lisäainetta sekaan... Ja tuossa apua askin tunnistamiseen: http://www.therangerstation.com/tech...nsmission.html "Maastotaunus" Edited by - FinnDRZ on 18/08/2006 23:36:06 |
#3
|
|||
|
|||
![]()
Se on helppoa, kun tietää, kiitos. Mutta mikä vaihteisto(?), -91 ( eli -90 )vm., manuaali 5, eikä kitkaa takana, ehkä
![]() Note! This message was posted anonymously! |
#4
|
||||
|
||||
![]()
lisäsin tuohon ylemmäs linkin....
"Maastotaunus" |
#5
|
|||
|
|||
![]()
Kiitti, hieno Bronco sullakin!
Note! This message was posted anonymously! |
#6
|
||||
|
||||
![]()
Tiedä hienosta.. kuvassa ei ruoste näy
![]() Sulla pitäisi olla kuskin ovessa sellainen kessuaskin kokoinen tarra, jossa on tietoa autosi kokoonpanosta, esim akselien ja vaihteiston tyyppi, värikoodit jne.. esim jos vaihteiston koodi on M = mazda, D = mitsu.. akselikoodi D4 tarkoittaa 7,5" perä, 3.73 välitys ja LSD ![]() "Maastotaunus" |
#7
|
|||
|
|||
![]()
Kyllä sieltä ämmä löytyi taskulampun valossa. Täytynee tarkistaa ihmisten aikaan vielä uudestaan. Kolmatta kertaa ei kehtaa kiittää. Itse löydän sentään bensatankin korkin.
Utelempa vielä kun omani kuluttaa n. 15-16 ltr enkä käytä ( omasta mielestä ) raskasta kaasujalkaa. Tutkin juuri vanhaa teknaria ja siellä oli huomattavasti pienemmät määrät. Tietty ikä vaikuttaa mutta.. Note! This message was posted anonymously! |
#8
|
||||
|
||||
![]()
Kyllä se reilun kympin hörppää ihan 80 vauhdissakin, mulla putosi kulutus kummasti kun vaihdoin läpimädän tankin uuteen..
![]() "Maastotaunus" |
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
M:fordin 302 motti | man1 | O/M/V Varaosat ja tarvikkeet | 0 | 02.04.2008 09:33 |
O:fordin mittari | mauno | O/M/V Varaosat ja tarvikkeet | 0 | 09.01.2007 11:28 |
OT M:Fordin aluvanteet | MakeH | O/M/V Renkaat ja vanteet | 4 | 05.10.2006 20:50 |
M: Fordin C4 | O/M/V Varaosat ja tarvikkeet | 1 | 29.08.2006 15:41 | |
L: Fordin V-4 -moottori | MK | O/M/V Muut | 0 | 20.09.2004 10:38 |