Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Tekniikka & Jutustelu
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 08.11.2004, 10:46
baxxter:n Avatar
baxxter baxxter ei ole kirjautuneena
Sankari
 
Rekisteröitynyt: 10.06.03
Sijainti: PAiMiO, Finland.
Viestit: 4.285
Perusasetus

Hinauksesta.


Eli nyt kun ovat jo liukkaat kelit saapuneet ja kohta luntakin, alkaa olemaan niitä autoja pitkin ojia. Auttamiseen riittää kyllä haluja, mutta mitä tapahtuu jos käy vahinko? Esim hinattavasta autosta irtoaa puskuri tai jotain muuta menee rikki? Kyllä tarpeeksi v-mäinen ihminen voi pistää auttajan syyksi kaiken. Voipi jäädä hinaamatta jos tuollaisesta on pelko..
Osaisko joku tehdä lomakkeen missä vapautetaan vastuusta jne, vai meneekö liian monimutkaiseksi ja turhaksi?

-74 Range, 215cid V8
#4x4@ircnet

__________________
Harbor Cruisers
Vastaa lainaten
  #2  
Vanha 08.11.2004, 11:09
JAMANT:n Avatar
JAMANT JAMANT ei ole kirjautuneena
Sankari
 
Rekisteröitynyt: 07.05.03
Sijainti: Espoo, .
Viestit: 4.069
Perusasetus

Jos pelkäät korvausvelvollisuutta, anna ojassaolevalle hinausauton puhelinnumero. Niillä on vastuuvakuutukset sitä varten jos jotain sattuu....

Jeep Wagoneer Limited w/360V8 + TH-400 + Quadra-Trac !!!!
Jeep Comanche p/u w/4.0 + Aisin Warner 4 + New Process 231 !!!!
Vastaa lainaten
  #3  
Vanha 08.11.2004, 11:13
L-200:n Avatar
L-200 L-200 ei ole kirjautuneena
Veteraani+++
 
Rekisteröitynyt: 28.07.04
Sijainti: Äänekoski, Finland.
Viestit: 2.158
Perusasetus

Tee paperille sopimus jossa sitoudut auttamaan/hinaamaan pulassa olevaa.
Hinattavan auton omistaja/haltija puolestan sitoutuu olemaan vaatimatta korvausta jos auto kärsii vain lieviä vaurioita hinauksessa(risujen tekemät naarmut, lommot pohjassa yms yms. Tietty jos auto on niin pahassa paikassa että maasturilla pois hinaaminen voi rikkoa autoa enemmän niin kannattaa keskustella auton kuskin kanssa jatketaanko hommaa vai ei.
Tuollaiset aina paperille ja allekirjoitukset molemmilta, tällöin ei tule riitaa ja pareri on painavampaa tuomarin edessä kuin puheet.
Tuossa jonkin moinen, itse tehtynä äkkiseltään

Sopimus

Tällä allekirjoituksella vahvistan että en vaadi korvausta autoni hinauksesta syntyvistä vahingoista.

Hinattava auto [u]XXX-111</u>, omistaja/haltija NN/NN

Hinaava auto [u]XXX-000 </u>omistaja/haltija MM/MM

Hinattavan auton omistaja/haltija(tähän auton rek.nro ja kuljettajan nimi) luopuu kaikista korvausvaateista jotka ovat syntyneet auton hinauksen aikana hinaavan(tähän auton rek.nro ja kuljettajan nimi) auton kuljettajaa kohtaan.

Tämä sopimus on pätee vain yksityishenkilöiden välillä.

Paikka ja aika


Allekirjoitus ja nimen selvennys Allekirjoitus ja nimen selvennys

NN MM



Tossa on eräs tapa hoitaa homma, kannattaa vielä kysäistä että on tuon näköinen soppari pätevä tuomarin edessä mutta luulisi kelpaavan kyllä koska sekä autojen että sopimuksen tehneiden henkilöiden tiedot ovat näkyvissä ja vahvistettu allekirjoituksin.



-- Wannabe OFF-roader --
Vastaa lainaten
  #4  
Vanha 08.11.2004, 11:47
Shuttle:n Avatar
Shuttle Shuttle ei ole kirjautuneena
Veteraani
 
Rekisteröitynyt: 26.03.04
Sijainti: Espoo, Finland.
Viestit: 1.086
Perusasetus

Tuollaiset lomakkeet olisivat ältsin hyviä pitää autossa. Samaa voisi sitten soveltaa jos lainaa vetoliinaa tmv.
Kellä olisi aikaa rustata ehdoitetun oloinen lomake, jonka sitten saisi imastua ja printattua läjän?

Land Rover Series 2A, 1965. SWB station wagon.
Vastaa lainaten
  #5  
Vanha 08.11.2004, 17:43
Nerd-O Nerd-O ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 13.05.03
Sijainti: Kusinen pk-seutu
Viestit: 8.875
Perusasetus

Siinä voi muuten tavallinen Matti Meikäläinen hieman ihmetellä kun maasturimies pistää ensin allekirjoittamaan vastuunvapautus lomakkeen, ennen hinausta <img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle> Eipä ollut viime talvena mitään asiaa hinailla suzukilla <img src=icon_smile_sad.gif border=0 align=middle> Ei oikeen painoa ole niin paljoo, että sillä sais jotain aikaiseksi.

-- Halaillaan puita ja WEB offaillaan. Se on mukavaa touhua ja kukaan ei vikise --

Nerd-O
Vastaa lainaten
  #6  
Vanha 08.11.2004, 18:18
Käyttäjä:n Avatar
Käyttäjä Käyttäjä ei ole kirjautuneena
Mestari
 
Rekisteröitynyt: 20.01.03
Sijainti: Rautajärvi, Finland.
Viestit: 4.855
Perusasetus

Älkää hinakko jos ei oo pakko...
Mä jouduin maksamaan yhen uuden pösön etuoven kun keleen pösökuski ei osannu olla hinattavassa autossa
Että silleen<img src=icon_smile_dead.gif border=0 align=middle>

#perillepääsy ei ole itsetarkoitus vaan matkanteko# ACN Activated!

cruiser60@luukku.com
Vastaa lainaten
  #7  
Vanha 08.11.2004, 18:48
Guest
 
Viestit: n/a
Perusasetus

jos hinattava on itse pyytänyt(kuka sitä nyt väkisin hinaa?) niin vastuu on hinattavan. se on sama kun kaveri pyytää auttamaan tv:n kannossa ja se tipahtaa. kotivakuutus sen korvaa(tai jos ei ole niin kaveri itse). eri asia jos teet hinailua maksua vastaan (mutta vapaaehtoista kulukorvausta ei oteta huomioon.)
PA

Note! This message was posted anonymously!
Vastaa lainaten
  #8  
Vanha 08.11.2004, 18:51
Revolver Revolver ei ole kirjautuneena
Veteraani+
 
Rekisteröitynyt: 18.10.04
Sijainti: Porvoo, Finland
Viestit: 1.516
Perusasetus

niin onhan se niin että kukaan ei väkisin ala hinaamaan ketään. mutta kyllä varmaan hinattava nopeasti on sanomassa että se on hinaajaan syy jos jotain menee rikki <img src=icon_smile_dissapprove.gif border=0 align=middle>
voisin tässä kirjotella jonkun muotoisen sopimuksen ja sitten laittaa sen tänne. sitten saa tulla ehdotuksia ja muutoksia.

UAZ-315126
"Ulyanovsky Avtomobilny Zavod"
Vastaa lainaten
  #9  
Vanha 08.11.2004, 19:57
Revolver Revolver ei ole kirjautuneena
Veteraani+
 
Rekisteröitynyt: 18.10.04
Sijainti: Porvoo, Finland
Viestit: 1.516
Perusasetus

Tässä olisi yksi ehdotus miltä sopimus voisi näyttää ja sisältää. Sopimus myös ruotsiksi kuten huomaatte. Minulla on paremman näköinen versio .doc tiedostona. Jos tämä "hyväksytään" niin pitää katsoa miten .doc tiedosto pistetään kaikille jakoon . Mutta tietääkö kukaan mitä laki sanoo siitä että onko itse asiassa pakko pysähtyä ja auttaa? Koska jos näin on niin voi olla että tämmöinen sopimus ei käy päinsä jos tulee ongelmia.



Hinaussopimus

Täten sovimme että jos hinauksen aikana tapahtuu vaurioita hinattavalle autolle niin hinaavan auton omistaja ei joudu maksamaan minkäänlaisia korvauksia. Hinaus on tapahtunut vapaaehtoisesti molempien osapuolten kannalta. Tämä sopimus vapauttaa hinaavan auton omistajan kaikista korvausvaatimuksista. Sopimus pätee vain yksityishenkilöiden välillä.

Paikka ja aika:

Hinattavan auton kuljettajan allekirjoitus sekä rekisterinumero:

Hinaavan auton omistajan allekirjoitus sekä rekisterinumero:



Bogseringsavtal

Härmed avtalas att om det under bogseringen uppkommer skador på den bogserade bilen kan ingen skadeersättning krävas av den bogserande bilens ägare. Bogseringen har skett av de båda parternas fria vilja. Detta avtal fritar den bogserande bilens ägare från all skadeersättning. Avtalet är i kraft endast mellan privatpersoner.

Tid och plats:

Förarens namnteckning och bogserade bilens registernummer:

Namnteckning och bogserbilens registernummer:


UAZ-315126
"Ulyanovsky Avtomobilny Zavod"
Vastaa lainaten
  #10  
Vanha 08.11.2004, 20:28
baxxter:n Avatar
baxxter baxxter ei ole kirjautuneena
Sankari
 
Rekisteröitynyt: 10.06.03
Sijainti: PAiMiO, Finland.
Viestit: 4.285
Perusasetus

Lainaus:
quote:Mutta tietääkö kukaan mitä laki sanoo siitä että onko itse asiassa pakko pysähtyä ja auttaa?
Eikös ole ainakin mahdollisissa henkilövahingoissa velvollisuus auttaa ja hälyttää apua? Ei varmasti ole pakko ketään hinata, mutta sais silläkin "pisteet kotiin" ja vähän mainosta maastoautoilijoille. Varmasti kyseiset henkilöt kehuvat kavereille "ne maasturimiehet/naiset on oikeen mukavia miehiä/naisia"
Tuo kyllä pitäisi tarkistuttaa jossain osaavalla taholla, olisko kenelläkään osaamista tai tuttuja kun tietää?

-74 Range, 215cid V8
#4x4@ircnet
Vastaa lainaten
  #11  
Vanha 08.11.2004, 20:39
Ullex Ullex ei ole kirjautuneena
Konkari++
 
Rekisteröitynyt: 14.01.03
Sijainti: Lohja, Finland.
Viestit: 804
Perusasetus

Niin, ja jos auto on paskana, ÄLKÄÄ IRROITTAKO SITÄ mikäli se on ajokyvytön, sillä ainakaan täällä meilläpäin hinauspalvelut eivät kuljeta/siirrä itseirroitettua autoa, vaikka olisi täyskasko, mulle kävi näin viime talvena ja jouduin hinaamaan sen auton aina merkkikorjaamolle asti. Monta kertaa tosin lumeen juuttuneita vajaavetoisia irroitin (14 kertaa) ja vaivan palkaksi pyysin nimellistä löpökorvausta joka vaihteli 2-5:n euroon. Itseasiassa syksylläkin irroitin eräästä kurarunnista yhden transportterin venetraileri perässä ja vene kyydissä <img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle>
Viime talvena kun se hirmeä lumimyräkkä oli niin ainakin itse ajoin etenkin kaupungin "sivualueilla" rinkiä ja tarjosin apua mikäli jokin auto oli jumissa, mielestäni tämä kuuluu melkein maasturimiehen etikettiin, tarjota apua aina kun mahdollista. Itselleni on ainakin kasvanut jumalaton vastuuntunto ja auttamisenhalu vpk-harrastuksen myötä.
niin ja tohon loukkaantumisasiaan, jos apua ei ole paikalla, laki sanoo että sinun on pysähdyttävä kolaripaikalla (jokainen saa tietysti päätellä tilanteen mukaan, klommo vai kaksi rusinaa), vähintäänkin hälytettävä lisäapua ja autettava kykyjen ja taitojen mukaan. Sillä jos vain huithait annat kolarille ja siellä kuolee joku, voit saada syytteen kuolemantuottamuksesta. Siksipä tojotan kontissa kulkeekin mukana 2x6kg sammutinta ja monipuolinen ensiapulaukku.



Suzuki - Takaisin luontoon
Tojota - Luontoon ja takaisin.
Vastaa lainaten
  #12  
Vanha 08.11.2004, 21:01
Nerd-O Nerd-O ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 13.05.03
Sijainti: Kusinen pk-seutu
Viestit: 8.875
Perusasetus

Tuo nyybi PA taitaa puhua ihan asiaa. Yllättävää nyybiltä. Mutta kuitenkin. Jos nyt sattuisin jonkun jojotan louskun jostain jorpakosta rykäseen ja siihen tulisi jotain ylimääräistä vaurioo hinauksen aikana niin aika nihkeetä olisi että maksaisin yhtään mitään korvauksia sille kaverille. Tuuppaisin auton takaisin jorpakkoon ja sanoisin että "hajoo siihen" (tai jotain sen suuntaista <img src=icon_smile_wink.gif border=0 align=middle>). Mielelläni odottaisin vaikka poliiseja jos se sellaisia vinkuu paikan päälle. Kyllä mä ainakin noissa lähden siitä että jos sulta hinausapua pyydetään niin tuskin sinä toisen autoa olet hajottamassa.

-- Halaillaan puita ja WEB offaillaan. Se on mukavaa touhua ja kukaan ei vikise --

Nerd-O
Vastaa lainaten
  #13  
Vanha 08.11.2004, 21:06
Revolver Revolver ei ole kirjautuneena
Veteraani+
 
Rekisteröitynyt: 18.10.04
Sijainti: Porvoo, Finland
Viestit: 1.516
Perusasetus

viime talvena olin kerran tilanteessa että siinä olisi maasturia tarvinnut. ihan tavalliselle tielle oli kasautunut noin 1m lunta, ja siihen sitä sitten jäätin autolla jumiin. kyllä auto irti saatiin kun minä työnnin kun hullu ja kaveri antoi hanaa <img src=icon_smile_tongue.gif border=0 align=middle> mutta nyt olen sanonut kavereille että jos he eivät ole hurjan kaukana niin voin tulla uazilla auttamaan jos on mennyt ojaan tai muuten jumissa <img src=icon_smile_wink.gif border=0 align=middle>

UAZ-315126
"Ulyanovsky Avtomobilny Zavod"
Vastaa lainaten
  #14  
Vanha 08.11.2004, 21:50
Nalle:n Avatar
Nalle Nalle ei ole kirjautuneena
Veteraani+
 
Rekisteröitynyt: 16.12.03
Sijainti: Sodankylä
Viestit: 1.665
Perusasetus

Joo. Pakko kertoa pienoinen tositarina hinattavasta.

Viime keväänä eräässä laskettelukeskuksessa eräs Ford -merkkisellä henkilöautolla ajeleva oli peruutellut asuntovaununsa tiensivuun ja siinähän sitten istui kun tatti. Paikalle sattunut Kaveri soitteli sitten mulle, josko tulisin HoJolla hieman nykäsemään. Paikanpäällä sitten ihmettelin yhdistelmää ja totesin, että eiköhän se siitä pikku avustuksella nouse. Minä sitten yhdistelmän kuskilta kysymään, josko hän kaivais hinaussilmukan esiin. "Minkä hinaussilmukan??" kyseli kuski ja näytti aidosti hölmistyneeltä. Noh, kyseisen Fordin ominaisuuksiin kun kuuluu se, että etu- ja takapuskureissa on pienien luukkujen alla reijät, joissa on kierteet. Vastaavasti jostain auton uumenista pitäis löytyä reikiin sopiva silmukka, josta sitten voi hinailla. Kätevää, eikö?? Noh, sitä kuuluisaa silmukkaa ei ikinä löytynyt, joten kuski kyykisteli auton etupuskurin alle ja ehdotti kiinnittämään hinausköyden alimman poikittaistukivarren ympärille. HUHHUH!! Se kyseinen tukivarsi on ehkä jotain 3mm seinämävahvuista peltiä, joka on vain prässätty muotoonsa. Voin vain kuvitella, miten olis käynyt, jos siitä olisin HoJolla nykäissyt.. Olis voinut ruveta joku rengas kulumaan. Loppupeleissä tuupattiin miehissä yhdistelmä käsivoimin pois hangesta ja äijä pääs jatkamaan matkaansa. Eli hieman varauksella pitää suhtautua kaikkiin hinausapua pyytäviin, jotka "tietävät", mistä kestää nykäistä.. Tietyissä tapauksissa pitää yrittää suojella mokomia omilta ideoiltaan. Tuleepi vähemmän vahinkoa. Vaikea muuten arvata, kelle laskua olis tarjottu, jos olisin nykässyt edelläkertomassani tapauksessa..

Kiitos ja Lumista talvea toivomaan..


Eespäin ja vinssillä loput..
Vastaa lainaten
  #15  
Vanha 08.11.2004, 21:50
baxxter:n Avatar
baxxter baxxter ei ole kirjautuneena
Sankari
 
Rekisteröitynyt: 10.06.03
Sijainti: PAiMiO, Finland.
Viestit: 4.285
Perusasetus

Lainaus:
quote:Tuo nyybi PA taitaa puhua ihan asiaa.
Puhuuhan se, mutta lain kiemuroissa voipi käydä silti hullusti vaikka hyvällä asialla onkin ollut.

-74 Range, 215cid V8
#4x4@ircnet
Vastaa lainaten
  #16  
Vanha 08.11.2004, 22:13
Guest
 
Viestit: n/a
Perusasetus

"Tuollaiset lomakkeet olisivat ältsin hyviä pitää autossa"
voi V*TTU että alkaa taas toi URPOILU!!täyttäkää vielä nuo huolto auton laatikostot noilla typerillä kaavakkeillanne!!


Note! This message was posted anonymously!
Vastaa lainaten
  #17  
Vanha 08.11.2004, 22:20
Revolver Revolver ei ole kirjautuneena
Veteraani+
 
Rekisteröitynyt: 18.10.04
Sijainti: Porvoo, Finland
Viestit: 1.516
Perusasetus

noniin sinne meni taas anonyymien maine <img src=icon_smile_dissapprove.gif border=0 align=middle>. juuri kun sitä täällä vähän kehaistiin.

UAZ-315126
"Ulyanovsky Avtomobilny Zavod"
Vastaa lainaten
  #18  
Vanha 08.11.2004, 22:23
HeikkiH:n Avatar
HeikkiH HeikkiH ei ole kirjautuneena
Sankari
 
Rekisteröitynyt: 14.01.03
Sijainti: Lappeenranta
Viestit: 3.613
Perusasetus

Olipa nyybiltä taas rakentava kommentti. Onhan se hyvä olla mustaa valkoisella jos sattuu jotain ja tulee epäselvyyttä siitä kuka korvaa.

Heikki H.
==================================================
Chevrolet K5 Blazer 6.2D+TH350+NP205+D44+12bolt
Vastaa lainaten
  #19  
Vanha 08.11.2004, 22:31
Guest
 
Viestit: n/a
Perusasetus

"Tuollaiset lomakkeet olisivat ältsin hyviä pitää autossa"
voi V*TTU että alkaa taas toi URPOILU!!täyttäkää vielä nuo huolto auton laatikostot noilla typerillä kaavakkeillanne!!
HAAAAAAAAAAAHHHHHHHHHAAAAAAAAAAAAHHHHHHHHH
sorry nickilliset mut tosta repes päivän parhaat naurut

Note! This message was posted anonymously!
Vastaa lainaten
  #20  
Vanha 08.11.2004, 22:37
JakeHammer JakeHammer ei ole kirjautuneena
Konkari+++
 
Rekisteröitynyt: 10.08.04
Sijainti: Nastola, Finland.
Viestit: 969
Perusasetus

Juu nyybelöt on kaikki homoja! Ho-ho-homoja! Menkööt ruåttiin vaan kaikki, sieltä löytyy seuraa!

HAMMERPOWER RULES!
Vastaa lainaten
  #21  
Vanha 08.11.2004, 22:44
Shuttle:n Avatar
Shuttle Shuttle ei ole kirjautuneena
Veteraani
 
Rekisteröitynyt: 26.03.04
Sijainti: Espoo, Finland.
Viestit: 1.086
Perusasetus

Lainaus:
quote:
"Tuollaiset lomakkeet olisivat ältsin hyviä pitää autossa"
voi V*TTU että alkaa taas toi URPOILU!!täyttäkää vielä nuo huolto auton laatikostot noilla typerillä kaavakkeillanne!!


Note! This message was posted anonymously!
Noniin, tules lapsi pien sieltä äidin huomasta tänne, jutellaan asiat halki. Vai etkö kehtaa? niin epäilinkin.
Vai otatko serkkusi ja muun sukusi mukaan? niinpä tietysti.. <img src=icon_smile_wink.gif border=0 align=middle>
Pitää muistaa että nyky-yhteiskunnassa on _pakko_ hampain kynsin pitää kiinni omista oikeuksistaan, sekä pistää kaikki vähänkin mahdollisesti hyväksikäytettävä paperille, jotta olisi rosiksessa näyttöä.
Kaverilta lähti puskuri hinattaessa (onneksi oli kaveri, muuten en tiedä kenen vastuulle se olisi mennyt).
Toisen kaverin nyppäsin ojasta tuossa aiemmin syksyllä, onneksi ei vaurioita. Tehtiin kyllä etukäteen selväksi ettei mulle jää mitään vastuuta.
Kolmas tapaus jossa lainasin liinaa onnettomalle parivaljakolle, mokomat katkoivat sen.

Ja mitä huoltoautoiluun tulee?
Hah. Aivan sama mulle mitä muut tekevät Tehköön mitä lystäävät. Jos tulee sanomista, tulee. Ovatpahan oman valintansa tehneet. Hyvähän se on jos pääsee helpommalla. Varsinkin jos autolla tulee ajoa parisensataa kilometriä vuodessa.
Itsellä ei onneksi ole tarvetta moiseen, bensakoneella kun mennään

Offroadjouni: Olisikohan aiheellista (vähintään) rajoittaa anonyyminä kirjoittelua. Männöö aina hirvittäväks tappeluks.

Land Rover Series 2A, 1965. SWB station wagon.
Vastaa lainaten
  #22  
Vanha 08.11.2004, 22:46
Guest
 
Viestit: n/a
Perusasetus

joo KAAVAKE olis hyvä olla esim apuvirtaa antaessa jos vaikka se toinen osa puoli vaatii korvauksia uudesta akusta! samoin esim.kävellessäkin on hyvä pitää KAAVAKE taskussa jos näkee mummon kaatuvan asfaltilla tai ajoradalla makaamassa ennen kuin autat ylös on VARMUUDEN vuoksi täytettävä KAAVAKE jos vaikka mummon KALSARIT repeävät nosto yrityksessä.

Note! This message was posted anonymously!
Vastaa lainaten
  #23  
Vanha 08.11.2004, 23:07
baxxter:n Avatar
baxxter baxxter ei ole kirjautuneena
Sankari
 
Rekisteröitynyt: 10.06.03
Sijainti: PAiMiO, Finland.
Viestit: 4.285
Perusasetus

Lainaus:
quote:joo KAAVAKE olis hyvä olla esim apuvirtaa antaessa jos vaikka se toinen osa puoli vaatii korvauksia uudesta akusta!
Kuules pelle, olet ihan oikeassa. Uudempi auto voi oikeasti hermostua vääränlaisesta apuvirrasta. Harmittaako nyt kun tuli asiaa puhuttua?
Miten oikeasti voi olla noin vaikea ymmärtää asioita..

-74 Range, 215cid V8
#4x4@ircnet
Vastaa lainaten
  #24  
Vanha 08.11.2004, 23:15
Revolver Revolver ei ole kirjautuneena
Veteraani+
 
Rekisteröitynyt: 18.10.04
Sijainti: Porvoo, Finland
Viestit: 1.516
Perusasetus

on se ihan hyvä että voi kirjoittaa anonyybinä, itsekkin tein niin ennenkuin ostin auton. mutta kun se menee tommoseksi ääliömäiseksi käytökseksi niin ei voi muuta kun harkita että pitäisikö itkeä vaiko nauraa.
unohdetaan vain anonyybit kirjottelut jos ne ei ole asiallisia ja jatketaan keskustelua aiheesta. siis hinausavusta

UAZ-315126
"Ulyanovsky Avtomobilny Zavod"
Vastaa lainaten
  #25  
Vanha 08.11.2004, 23:22
Guest
 
Viestit: n/a
Perusasetus

tää on SUOMI eikä mikään U.S.A!! liukastu portaissa vaadi miljoona!


Note! This message was posted anonymously!
Vastaa lainaten
Vastaus


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit


Sivu luotu: 18:14 (GMT +2).