![]() |
![]() |
|
Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin. |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
#1
|
|||
|
|||
![]() Kokemuksia.... Ruuvi/lamelli kompurat 2-3m3Teollisuuskäyttöön...Käynti moodissa 24/7 jos ei savunpoistoluukkuja paineisteta erikseen pulloista. Jos mennään pulloille savunpoistopiiriin niin harrastajamallitkin käy..... Ruuvin/lamellin pyörittäjät laittakaa kokemuksia/plussia ja miinuksia..... Hakusessa luotettava hinta/laatusuhteeltaan järkevä kone. Pitäsi olla pyörimässä joulukuun puoleen väliin kun paineilmaverkon ylläpitäjä vaihtaa koneensa uuteen invertteri lamelli/ruuviin ja pudottaa meidät verkosta jolloin joudumme ruokkimaan ison teollisuuskiinteistön.
|
#2
|
|||
|
|||
![]() Lainaus:
Mistään pahemmin tietämättä, mutta ruuvia tohon hommaan kattelisin Niissä mitä oon nähny niin ei ole mitään hinkkaavia pintoja kuten lamellissa ja kunnei ole kosketus pintoja tai kuluvia lamelleja, niin ei tartte sit huolehtia, et missä kunnossa ne lamellit on
__________________
Positiivinen rasismi? Jos ei natiivi pyytää jotain se pitää antaa ja vähän päälle, ettei vaan olisi rasisti ja pilaisi ihanaa monikulttuurisuutta. Jos natiivi pyytää jotain se pitää kieltää ja vähän päälle, ettei vaan olisi rasisti ja pilaisi ihanaa monikulttuurisuutta. |
#3
|
|||
|
|||
![]()
Ei tossa oikeen halvalla pääse mitenkään,tossa kokoluokassa ei oo ees tarjontaa mäntä kompuroissa kun ehkä jotain ristuksen vanhoja,ruuvikompura se käytännössä täytynee olla. Paras olis juurikin invertteri ja ne taitaa olla kaikki ruuvi toimisia. Jos vuosien varrella tulee tunteja ja kun käyttökin on kovin jatkuvaa ni invertteri säästää sähköäkin et sille säästöllekin pitää laskea jotain,itte perehtyisin asiaan huolellisesti kun rahaa menee tonneja,Esim. Helsingin painehuolto ja Atlas Copco olis hyviä aloitus sanoja.
__________________
Kaikki mikä on paskaa,on perseestä. |
#4
|
||||
|
||||
![]()
Itse olin etsimässä kompuraa yhden kuution kokoluokassa vuosi sitten, ja päädyin nettiä lueskelemalla että lamellikompura olisi paras vaihtoehto. Ainakin minulle jäi mielikuva että ovat pitkäikäisempiä ruuveihin verrattuna. 20000 tuntia ajettu 1999 vuoden Mattein lamelli tuli hankittua, mutta enpä ole sitä vielä saanut edes asennettua joten käytännön kokemukset puuttuvat. Laakerit on valmistajan mukaan mitoitettu 50000 tunnin käytölle ja yli 100000 tunnin yksilöitäkin kuulemma on ilman että öljynvaihtoa isompaa huoltoa olisi tehty.
|
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
Kokemuksia paineilmaräikkävääntimistä? | Repro | Tekniikka & Jutustelu | 25 | 13.01.2013 14:32 |
kokemuksia | petrool | Tekniikka & Jutustelu | 3 | 15.12.2008 20:14 |
KOKEMUKSIA DAIHATSUSTA?? | RJ70 | Tekniikka & Jutustelu | 5 | 07.03.2007 23:03 |
KOKEMUKSIA ? | Tekniikka & Jutustelu | 1 | 22.02.2006 09:10 | |
Kokemuksia kuumavesipesureista ? | pee | Tekniikka & Jutustelu | 18 | 16.11.2005 21:42 |