![]() |
![]() |
|
Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
#1
|
|||
|
|||
![]() KJ95 henkilöautosta pakuksi katsastusta mielessä.Mikä se nykyään on tilanne kun auto on kj95 vm-99 verojen/käyttömaksujen suhteen jos katsastas pakuksi ja saako sitä tarvittaessa muutettua takasin henkilöautoksi kohtuudella. Yksinään kun ajelee niin ei tarvis olla 7 paikkanen henkilöauto, vaan kävisi tommonen 2 paikkanen urhelupakuki. Verot ja käyttömaksut kun on nykyään jotaki 950€/v niin vähän turhan paljon.
__________________
Työt haittaa liiaksi asti harrastuksia... |
#2
|
||||
|
||||
![]()
Onnistuu, paitsi jos auto tuotu maahan/verotettu 1.4.2009 jälkeen ja kantavuutta 680 kg tai enemmän, tulee autoveroa uudestaan maksettavaksi henkilöautoksi muutettaessa. Muuten ei ongelmaa, penkki takasin ja muutoskatsastamalla taas henkilöauto ilman autoveroseuraamusta.
|
#3
|
||||
|
||||
![]()
No jos rekkaat tuon pakuksi eli poistat takapenkit, mitätöit niiden kiinnityspisteet ym. ja näin puolitat verot vuoteen eli säästät luokkaa 38 euroa/kk joka vastaa n.25 litraa dieseliä millä ajat n.150 - 200 km niin miltä kuulostaa???
__________________
Oli kysymys mikä tahansa niin vastaus on TOYOTA V..tut se mitään heikkoa ole... Antsa. The member of Lahnajärven moottoriurheilusukeltajat Ry. Only tool you need to keep your TOYOTA running, is welding machine. Ostetaan Bj kuskin ovi. Pyyhkijän moottorin koppa. Jyrsitään Kantoja. Piikataan betonia eli tallin lattiat ym.Sekä muut Bobbari ja mönkkärityöt. 0500-752101/Antsa Honda Rincon 650 ym.Työmönkkärijorinat löytyy tästä Antsan Tuubi |
#4
|
|||
|
|||
![]()
Kyllähän minusta taitaa tulla Pakumies kunhan tuon remontin saa valmiiksi.
__________________
Työt haittaa liiaksi asti harrastuksia... |
#5
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
Ei liity tähän kyseiseen tarinan mitenkään mutta olen aina ihmetellyt näitä pakuksi muutoksia. Säästyyhän näissä rahaa jonkin verran mutta ei kuitenkaan hirveästi suhteessa siihen, kuinka paljon muutos rajoittaa auton käyttöä. Tässä tapauksessa rahaa säästyy parin mäyräkoiran verran kuukaudessa, minusta ei yhtään mitään.
__________________
Tumpula Racing Team |
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
Oulussa katsastusta lauantaisin ? | 4WD | Chit-Chat | 6 | 29.08.2014 20:19 |
Millasta katsastusta oikeasti haapavedella on.?? | tomppaa | Tekniikka & Jutustelu | 25 | 29.03.2013 12:15 |
Henkilöautosta keulakoriste ( offtopic ) | Ex_inkkari | Tekniikka & Jutustelu | 27 | 17.08.2004 14:10 |
porttaus mielessä..... | sevy.8 | Vuosimallit 1984-1996 | 2 | 29.07.2004 08:44 |
Maasturi mielessä | Valtzu | Tekniikka & Jutustelu | 27 | 22.04.2004 10:01 |