![]() |
![]() |
|
Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
#1
|
|||
|
|||
![]() Tarviiko pansseita ja minneMiten on offarit tarviiko auto panssaria suojaksi ja minne. Nyt on päässyt Discoa kokeilemaan jonkin verran maastossa. Offaus on vielä alussa ja vaimokin säälii autoa, mutta pakko päästä kokeilemaan. Kivet on kolissu ja muutaman kerran on niiden päälle jäänyt makamaankin. Akselikotelot ja muutkin osat on kestäneet hyvin niin on tuossa tullut mieleen että kannattaako/tarviiko niitä panssareita laitella ollenkaan? Ohjausvarret ja muut tangot tarvis varmaan jonkunlaisen suoja puita varten. Riittäisikö tähän alumiinilevy, vai pitäskö sen olla kunnon plootua. Miten muualle akselit, tankit ja laatikko. Millaista tavaraa niiden pitäs olla vai tarviiko ollenkaan? Älä huido käytä offii.
__________________
Aja Rangella niin et tarvitse katua Range Rover Classic 87 V8 Discovery 4 2010 V6 Opel Astra Volvo V70 242 hp |
#2
|
||||
|
||||
![]()
Mulla ei ollut kuin akselimurikoiden suojat Rankussa, semmoset valmiit kupit jotka kiinnitetään pannalla siihen murikan "ympärille".
Sen verran ne joskus otti kiveen että varmaankin maksoivat ittensä takaisin, guruillahan on vaan semmonen suksi murikan alla joka edestä vähän taivutettu ylöspäin. (hitsattu kiinni) Tankkisuojaa ehkä ajattelisin ensimmäiseksi, eikös Discossakin se ole takana heti vastaamassa kantoihin? Milanon Kardinaalillahan on oikeen siisti alupanssari hapankaalissa. ![]() Vähän pilkistää se murikankin suoja alhaalla. Helmapalkitkin tietysti, mutta ei mulla lällärinä helmat osunut mihkään. Keulan alle saa väsättyä helposti suojan raidetangolle, luulis että Discossakin mahtuu. Mulla oli ennen vinssin asennusta ihan simppeli kulmaraudoista kasattu ja alulevyllä peitetty hässäkkä keulilla. ![]() Spoilerin kyllä joutui lemppaamaan puis... Life sucks, then you die... |
#3
|
||||
|
||||
![]()
Ensimmäisenä kannattaa hommata etuperälle, joko sellainen pantakiinnitteinen tai lusikkamallinen. Jos kunnolla sen ajaa päin kiveä, voi lautaspyörä ottaa kipee tai muuten vaan perän kuori vääntyä. Ei ole liian vahvaa tavaraa.
Sitten tietenkin samanmoinen taakse. Ohjausvarren voi suojata tuollaisella levyllä kun Avron kuvissa näkyykin. Raidetankoa varten myy ainakin offroadpaja suojaa, joka on ihan bolt-on palikka. Tankkikin olis varmaan hyvä suojata, samoin vaihde&jakolootan alle voi panssarin laittaa. Tosin on vakionakin jo hyvin runkopalkkien välissä, mutta voihan sinnekin kivi päästä kolhimaan. -74 Range, 215cid V8 #4x4@ircnet |
#4
|
|||
|
|||
![]()
Eli jos laittaisi vaikka pannan etu- ja takaperälle ja raidetangolle levyn niin pärjäilee jo aika pitkälle. Pankoja näkyy löytyvän saarivaltiosta suoraan nettitilauksena ja levyjä myös Off Road Pajan lisäksi. Kannattaisiko laittaa alumiinia vai kunnon tavaraa, kumpaakin näkyy löytyvän?
Älä huido käytä offii. |
#5
|
||||
|
||||
![]()
Mulla tankin alla alumiinia, muut terästä. Alumiini puree kiinni kiveen, eikä ole yhtä lujaa kuin teräs, jota kyllä suosittelen.
Etuperän suoja on mukana Pajan raidetangonsuojassa. Uusissa malleissa taas pieniä parannuksia, ja isomman valmistuserän takia hintoja saatiin alaspäin. T, Antti |
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
Minne romurautaa? | Kumikameli | Chit-Chat | 4 | 10.02.2006 11:47 |
OT:Tarviiko joku kuljetusapua?Traileri tyhjillään | Hujane | O/M/V Muut | 5 | 17.12.2005 09:21 |
Tarviiko joku porttaaleja huomiseks etelä-suomeen | O/M/V Muut | 1 | 21.06.2005 23:05 | |
Minne rele Hiluxissa? | Tekniikka & Jutustelu | 1 | 08.09.2004 07:13 | |
tarviiko kukaan laakereiden numeroita hilux periin | jjtp | Tekniikka & Jutustelu | 0 | 21.02.2004 22:26 |